Başkonsolos Daria Darnell: "İşbirliğini güçlendirelim"

Sakarya Yenihaber'i ziyaret eden ABD Başkonsolosu Daria Darnell, ilimizde çok farklı sektörlerden kişilerle bir araya gelerek Sakarya ile işbirliğini güçlendirmek istediklerini söyledi

Başkonsolos  Daria Darnell: "İşbirliğini güçlendirelim"

ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell, dün gazetemizi ziyaret etti. Genel Yayın Müdürümüz Sezai Matur, Yazı İşleri Müdürümüz Mustafa Kaya ve Haber Koordinatörümüz Günay Yazıcıoğlu ile bir araya gelen Başkonsolos Darnell, ilk kez geldiği Sakarya’da farklı sektörden insanlarla bir araya gelerek işbirliğini geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi. 
İŞ DÜNYASIYLA BULUŞMA
SESOB ve ABD Başkonsolosluğu’nun ortaklaşa bir girişimcilik hibe programı düzenlediklerini dile getiren Darnell, “Kendilerine ABD Büyükelçiliği tarafından girişimcilik hibesi verildi. Program geçen yıl başladı ve 2020 yılında da devam edecek” dedi. Bugün SATSO’da iş dünyasıyla bir araya geleceklerine değinen Darnell, “SATSO ile çok verimli bir program hazırladık. Select USA etkinliği gerçekleştireceğiz. Bu etkinlik ABD’ye yatırım yapmayı düşünen Türk şirketlerini bilgilendireceğimiz bir program olacak. Bu bizim için heyecan verici fırsat olabilir. Türkiye, ABD’ye yatırım bakımından en hızlı gelişme gösteren pazarlardan biri. Sakarya ayrıca imalat ve ticaret alanında güçlü ticari bağları olan bir şehir. Sakaryalı yatırımcıların ABD’ye yatırım ilgisi olup olmadığını görmek için bizim için de fırsat” dedi.
YEREL BASINA ÖVGÜ
Türk şirketlerinin ABD’deki yatırımlarının yüzde 20 büyüme kaydettiğine dikkat çeken Darnell, “Bir firmanın dış pazarlara açılması kendileri için de olumlu olacaktır. Bu şirketlerin Türkiye’deki faaliyetlerini de arttırır. Şu anda Türkiye’de faaliyet gösteren bin 800 Amerikan şirketi bulunuyor” dedi. İlimizdeki yerel basına övgü yağdıran Darnell, “Sakarya’daki yerel basının son derece canlı bir şekilde varlığını devam ettirilebildiğini görmek son derece mutluluk verici. Özgür ve bağımsız basını desteklemek ABD’nin Türkiye temsilciliklerinden önceliklerinden biridir” dedi. 
GÜÇLÜ İŞBİRLİĞİ
Sakarya ziyaretinde çok farklı sektörlerden insanlarla buluşma programı ayarladıklarını dile getiren Darnell, “Sakarya’yla işbirliğimizi nasıl güçlendireceğimize dair yollar aramak istiyoruz” dedi. Deprem Müzesi’ni de ziyaret ettiğini dile getiren Başkonsolos Darnell, “Müzede Sakarya halkının ne kadar güçlü ve birbirine kenetlendiğini gördüm. 1999 Depremi’nden sonra Sakarya’nın yeniden doğduğunu gördüm. Bunu yaptığım toplantıda da gördüm" ifadelerini kullandı. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 16:49
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER