Binlerce dönüm arsa yıllık 15 bin liraya kiralanıyor

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 4 ilçede bulunan yaklaşık 290 bin metrekarelik araziyi "tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri" yetiştirilmek amacıyla kiralıyor

Binlerce dönüm arsa yıllık 15 bin liraya kiralanıyor

sakaryayenihaber.com - 

Kaan GÜMÜŞEL
Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, mülkiyeti hazineye ait olan ve kullanılmayan taşınmazların tarımsal amaçla kiralanmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. 

İl Müdürlüğü son olarak Adapazarı, Arifiye, Karasu ve Pamukova'da bulunan yaklaşık 290 bin metrekarelik 5 araziyi "tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri" yetiştirilmek amacıyla kiralamak için başvuru alacak.
Araziler Adapazarı'nın Demirbey, Arifiye'nin Hacıköy, Karasu'nun Denizköy ve Pamukova'nın Bacı mahallelerinde bulunuyor. 


Taşınmazların 1 yıllık toplam kira bedeli yaklaşık 15 bin lira...

İhale ilanında, kira süresiyle ilgili olarak ise; "Hazine taşınmazları, çok yıllık bitkiler için on yıla, tek yıllık bitkiler için ise beş yıla kadar kiraya verilebilir" maddesi bulunuyor. 
Yani söz konusu arsaları kiralayanlar ektikleri ürüne göre kiracı olacaklar. 

Ayrı ayrı gerçekleşecek olan kiralamalar için son müracaat tarihi 8 Ocak Cuma günü saat 17.30 olarak belirlendi. 

İlanda kiralama hak sahibinin nasıl belirleneceği ise şu şekilde anlatıldı: 
"-İdarece alınan başvuru formları ve eki belgeler, teknik uygunluk açısından değerlendirilmek ve hak sahipliği belirlenmek üzere başvuru süresinin bitiminden itibaren en geç üç (3) işgünü içerisinde ilgili Tarım İdaresine gönderilecek olup, Tarım İdaresinin başvuruları en geç 30 (otuz) gün içerisinde değerlendirerek hak sahibini belirlenmesini müteakip 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 51. maddesinin (g) bendine göre kiralama işlemlerine başlanacaktır."

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 18:27
banner3
YORUM EKLE