Bosna Hersek Büyükelçisi'nden Vali Nayir'e ziyaret

Çeşitli programlara katılmak üzere ilimize gelen Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç, Vali Ahmet Ahmet Nayir’i ziyaret etti

Bosna Hersek Büyükelçisi'nden Vali Nayir'e ziyaret

Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneğinin davetlisi olarak İlimize gelen Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç, Vali Ahmet Hamdi Nayir’i makamında ziyaret etti.

“Boşnak Kültürü Sakarya’da Yaşatılıyor”
Adapazarı Bosna Hersekliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Vekili İsmet Çalışkan ve dernek yöneticilerinin de eşlik ettiği ziyarette Büyükelçi Sadoviç, misafirperverliklerinden dolayı Vali Nayir’e teşekkürlerini iletip Bosna Hersek kültürünün yaşatıldığı önemli şehirlerden Sakarya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti de dile getirerek, Bosna Herseklilerin Türkiye’nin ilerlemesi ve güçlenmesinden dolayı mutlu olduklarını, kendilerinin de içerisinde bulunduğu Balkan Devletleri ile Türkiye arasında Fatih Sultan Mehmet’in vesile olduğu kardeşlik kapsının her zaman açık kalacağını, Sultan Fatih sayesinde Bosna Hersek’te tüm dinlere mensup insanların özgürce ibadetlerini yapabildiğini, Osmanlıdan emanet olarak kalan her yapıya sahip çıktıklarını, İstanbul’u koruyan şeylerin başkentleri Saraybosna’yı da aynı şekilde koruduğunu, bu yüzden Saraybosna’ya Avrupa'nın Kudüs’ü denildiğini belirterek, iki ülke arasında her alandaki ilişkilerin geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu kaydetti.

“Kardeşliğimiz Tüm Dünya İçin Kıskanılacak Düzeydedir”
Büyükelçi Sadoviç’i İlimizde ve Valiliğimizde ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Birbirini çok iyi anlayan ve destek olan iki ülke; Bosna Hersek ve Türkiye’nin tarih olarak, kültür olarak, inanç olarak çok büyük yakınlığı vardır. Devlet büyüklerimiz arasındaki dostluk, samimiyet de kıskanılacak düzeydedir. Dünyadaki bütün ülkelerin özlem duyduğu dostluğu, kardeşliği ve yakınlığı biz örnek olarak yaşıyoruz. Ülkenizi iki kere görmek nasip oldu, atalarımıza ait eserlerin korunması da bizlere ayrıca bir mutluluk veriyor. Ülkemizde ve özellikle de Sakarya’da yaşayan Bosna Hersek kökenli vatandaşlarımızın kültürlerine sahip çıkarak bunu da çok güzel temsil ettiklerini belirtebiliriz. Bulundukları yerlere medeniyetleriyle, kültürleriyle, inançlarıyla güzel şeyler katıyorlar. Boşnak vatandaşlarımızın ülkelerine duymuş oldukları sevgi, özlem, oradaki hayatlarını burada yaşatmaya çalışmaları çok güzel bir davranıştır.

“Farklılıklar Zenginliğimizdir”
Anadolu’daki bütün coğrafyalardan gelmiş insanların kendi kültürlerini burada yaşatmaları, bizim en büyük isteğimizdir. Biz farklılıkları da daima bir zenginlik olarak görüyoruz. Bu zenginliklerde Bilge Kral diye bildiğimiz başta merhum Aliya İzzetbegoviç gibi, sizlerin de büyük bir payı olduğunu düşünüyoruz. Rahmetle yâd ettiğimiz Aliya İzzetbegoviç’i herkesin sevip sayması, kitaplarını okuması ve hayatına ilgi duyması, zannediyorum sizler için de büyük bir övünç kaynağıdır” dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’in İlimizin tarihi, doğal ve kültürel yönlerine dair tanıtıcı bilgiler verdiği ziyaret esnasında ayrıca, iki ülke arasındaki kültürel ilişkiler ve ortak kültürel mirasın korunmasına dair işbirliği konuları da ele alınarak görüş alışverişinde bulunuldu.

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER