Camili'de en büyük sorun sokak köpekleri!

Mahalle mahalle gezerek muhtar ve mahalle sakinleri ile bir araya gelen Sakarya Yenihaber Gazetesi, mahallenin sorunlarını ve beklentilerini dinlemeye devam ediyor. Bugün, 20 caddesi, 60 sokağı, 620  adası ve yaklaşık 22 bin nüfusu olan 15 Temmuz Camili mahallesindeyiz. 

Camili'de en büyük sorun sokak köpekleri!

Gazetemiz Muhabiri Serkan Ok, 15 Temmuz Mahalle Muhtarı Yunus Özçelik’ten mahallenin sorunlarını ve beklentilerini dinledi. 4 dönemdir Camili Mahallesi muhtarlığını yapan Yunus Özçelik, görev süresi içerisinde mahallelerine çok sayıda hizmet gelmesine vesile olduğunu belirterek; “Çok şükür mahallemizin ufak tefek sorunları dışında elle tutulur büyük sorunları kalmadı. Görevimizi en iyi şekilde yaptığımıza inanıyorum” derken, mahalle halkı çöp ve sokak köpeklerinden şikayetçi oldu.
“ÖĞRENCİLER HAREKET GETİRDİ” 
15 Temmuz Camili Mahalle Muhtarı Yunus Özçelik,  mahallesine en iyi hizmeti vermeye çalıştığını bunun sonucunda da 4. Dönem muhtar seçildiğini belirterek; “Okullarımız yeni, üniversitemizin birçok bölümü ikili ilişkilerimiz ve Büyükşehir Belediyemizin de desteği ile mahallemizde açıldı. Mahallemizde öğrencilerin olması mahallemize hareket getirdiği gibi esnaflarımıza da büyük katkı sağlıyor. Türkiye’de bir ilk, dünyada da sayılı tesisleri olan Ayçiçeği Bisiklet Vadisi projesinin mahallemize yapılması, mahallemizin değerini ikiye katladı. 2020 Dünya Dağ Bisiklet Şampiyonası ev sahipliği yapacağız. Onun için önemli bir gün içinde tesislerimiz hazır, mahallemiz hazır bekliyoruz. Mahallemizde, altyapı, üstyapı sorunu olmamakla birlikte, sosyal aktivite alanlarında çevre mahallelere baktığımızda çok iyi bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim” dedi.
“15 TEMMUZ CAMİLİ İSMİNİN TARİHÇESİ” 
15 Temmuz Camili Mahalle Muhtarı Yunus Özçelik son olarak mahallenin tarihçesi hakkında bilgi verdi. Muhtar Özçelik, “15 Temmuz Camili mahallesinin tarihi bir hayli eskiye dayanmaktadır. Daha önce yaklaşık 500 yıllık bir köymüş. 1930’lara kadar Resul-ü Divan iken 1999 depremine kadar da Resul-ü Divan Camiliydi. Daha sonra kamulaşarak konutlaşmaya açıldı. 15 Temmuz 2016 yılına kadar birkaç defa isim değişikliğine gidildi. Sonra olarak 15 Temmuz 2016 askeri darbesinden sonra 15 Temmuz Camili mahallesi olarak değiştirildi” ifadelerini kullandı. 
15 Temmuz Camili Mahallesi Yunus Özçelik’in ardından mahalle sakinleri ile görüşen gazetemiz muhabiri Serkan Ok, mahallenin sorunlarını ve beklentilerini mahalle sakinlerinden dinledi.
“HAYATIMIZDAN MEMNUN DEĞİLİZ” 
15 Temmuz Camili Mahallesi 1549 No’lu Ada da yaşayan Kemal Kapoğlu; “Mahallemizin fazla sorunu var. Mesela kendi kapımın önünde çok kötü bir çöp görüntüsü var. Çöplerin belirli saatleri var. Belediye başkan yardımcısına birkaç defa gittik fakat bir netice alamadık. Anket yapmak istediler. Ben altyapıdan şikayetçi oldum. Altyapının yeni yapıldığını ve sorunun olmadığını söylediler. Fakat sorunlar oluyor. Mahallemizde mevcut olan bir camiinin çevresinde sık sık kanalizasyon tıkanıyor. Belediye buradan çöpü kaldırır parasını bizden alır. Hayatımızdan hiç memnun değiliz.”


 ÜST GEÇİT OLURSA ULAŞIM KOLAYLAŞIR 
15 Temmuz Camili Mahallesi 1527 No’lu Ada da yaşayan Cahit Mayakan; “Mahallemizde altyapı sorununun yanında ulaşım sorunumuzda var.  Özellikle okul saatlerinde büyük sorun yaşıyoruz. Bu sorunun bir an evvel çözülmesi gerekmektedir. Mahalle sakinleri olarak muhtar ve belediyeden isteğimiz meydana gelen sorunları çözülmesi için çalışmaların yapılmasıdır.”


"CAMİLİ’DEN TERMİNALE DOLMUŞ İSTİYORUZ" 
15 Temmuz Camili Mahallesinde yaşayan İsmail Demir; “Mahallemizin en büyük sorunu çöp ve sokak hayvanları. Mahallemizde yapılan Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nden çıkan yılanların evlere girildiği söyleniyor. 15 Temmuz Camili mahalle sakinleri olarak şikayetlerimizi yetkili birimlere ilettik. Kendileri sıraya aldıklarını söylediler. Fakat bu tarz sorunların bir an önce çözülmesi gerekiyor. Hayati tehlike atfediyor. Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ile sorunları konuştuk. Kendisi bize 84 mahallenin olduğunu ve mahallelerde sorunları belirleyip sıraya aldıklarını söyledi. Bir diğer sorunumuz da 15 Temmuz Camili Mahallesi’nden terminale direkt giden bir dolmuş yok. Mahallemizde 2 cadde nerdeyse 10 yıldır hizmet almamıştır. Köy dediğimiz yerlerde bile böyle sorunlar yoktur.” 


“ÇARŞIMIZ YOK”   
15 Temmuz Camili Mahallesi 1554 No’lu Ada da yaşayan Aysel Kulak;“15 Temmuz Camili Mahallesi’nin en büyük sorunları çöp, sokak hayvanları ve sosyal aktivite alanlarını az olması, alışveriş mekanlarının azlığı, kısacası çarşımızın olmaması gibi sorunlar var. Belediyeden yeterince hizmet aldığımızı düşünmüyorum. Öncelikli olarak çöp sorununun giderilmesi gerekiyor. Sokak hayvanlarına gelirsek barınakların büyütülmesi gerekiyor veyahut sayısının arttırılması. Öncelikle belediyemiz çalışmalı ki muhtarımızda ona göre çalışsın.” 

SOKAK HAYVANLARI VE ÇÖP SORUNU 
15 Temmuz Mahallesi 1670 No’lu Ada da yaşayan Tacettin Öztürk; “Mahallemizin sorunlarının başında sokak hayvanları ve çöp sorunu geliyor. Belediye ve muhtarımız uyum içinde çalışıyor. Burada çok güzel işlere imza attılar. Ancak çöp ve sokak hayvanları da göz ardı edilemeyecek sorunlar arasında. Sokak köpekleri yüzünden gece sokağı çıkmayı bırak, gündüz bile üzerimize hırlayıp gelenler oluyor. Sokak hayvanları için barınakların arttırılması ve burada bu hayvanlara iyi bakılması gerek. Bazen duyuyoruz barınaklarda hayvanlara kötü muamele yapılıyor, aç bırakılıyor diye. Buda bizi üzüyor.”

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hulya bilgic
Hulya bilgic - 6 ay Önce

Karaman daha kötü her yer köpek iki market başkada bir şey yok şimdi birde yol çıktı yol berbat bitincede duman altında kalacaz muhtar uyuyor bizim

SIRADAKİ HABER