Cumhurbaşkanı'ndan şaşırtan 'fırtına obüsü' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırtına obüslerinin Arifiye'deki tank palet fabrikasında üretildiği bilgisi için "Yalan, yok böyle bir şey" ifadelerini kullandı. Her sene Arifiye'de tanıtımı da yapılan üretim hakkında bu açıklama, "Cumhurbaşkanını kim yanıltıyor?" sorusunu akıllara getirdi 

Cumhurbaşkanı'ndan şaşırtan 'fırtına obüsü' açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ATV ve Ahaber ortak canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eleştirilerine cevap verdiği sırada konu Arifiye'deki Tank Palet Fabrkası'na (1. Ana Bakım Merkez Komutanlığı) geldi. 
Erdoğan; fabrikanın satılmadığını, sadece işletme devri yapıldığını söyledi. Kılıçdaroğlu'nun bu konuyla ilgili de sürekli 'yalan' söylediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, fırtına obüslerinin de burada üretildiği bilgisi için "Yine yalan, böyle bir şey yok" ifadelerini kullandı. 
KİM YANILTIYOR?
Özellikle canlı yayınlarda konuşması sırasında danışmanlarının yönlendirdiği bilinen Erdoğan'ın bu açıklaması; "Cumhurbaşkanını kim yanılttı?" sorusunu akıllara getirdi. 
BÖYLE BİR ŞEY YOK
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ilgili bölümü şu şekilde: 
"Şu anda biz Leopark tanklarının devamlı Kemal efendinin konuşup durduğu  Arifiye'deki tank palet fabrikası olayında, orası tamir bakım atelyesiydi, bitmiş tükenmiş bir konumda. Üç firma ihalesine girdi. Ve BMC ihalesini aldı. Sözleşmesinde oraya 50 milyon dolar yatırım yapılacak. Ortak kim BMC'nin yüzde 50 ortağı olan Katar'la. Sattınız diyor, ne satması! Yalan söyleme dürüst ol, doğru konuş. Buranın işletme noktasında burası 25 yıllığına BMC'ye kiralandı. Satış yok ama adamda yalan bol. Şu anda orada Leopar tanklarının tamir, bakımı yapıldığı gibi kendimize ait yine aynı şeyler var. Bunların hepsinin burada tamir bakımları yapılıyor. Mesela "fırtına obüsleri burada üretiliyor", yine yalan. Yok böyle bir şey..."

FIRTINA 2 DE ÜRETİLECEK
Arifiye'de bulunan fabrikada 2000 yılında üretime başlandıktan sonra seri üretimin başladığı 2002'den bu yana 281 tane fırtına obüsü üretilirken, tüm parçalarının üretimi ve leopar tanklarının da bakımları burada yapılıyor.  Fırtına obüsleri 2014'e kadar üretildikten sonra üretimine ara verilerek, TSK'nın kullandığı bir diğer savunma aracı Poyraz'ın üretimine başlandı. 
1. Ana Bakım Merkez Komutanlığı da her yıl kapılarını basına açarak fırtına obüslerinin üretimi ile ilgili bilgiler verdikten sonra, özelliklerini gösterdiği bir gösteri düzenliyordu. 
Fırtına obüslerinin yeni donanımlar eklenerek geliştirilen 2’nci sürümü Fırtına 2’nin seri üretimine de başlanması bekleniyordu. 

 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2019, 18:04
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Çakiroglu
Osman Çakiroglu - 1 yıl Önce

Yalan dolan derken olan Türkiye ye oluyor.
Altay tankı yatacak gibi duruyor.

Bülent
Bülent - 1 yıl Önce

Fırtınayı üreten de RTE dır, 2002 lerden sonra üretimine başlatmıştır.. Kk sanki kendi üretmiş.