Defne üretimi arttırılacak

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Kocaeli ve Sakarya illerinde, defne sahaları rehabilite edilirken, üretimin arttırılması planlanıyor.

Defne üretimi arttırılacak


İzmit Orman İşletme Müdürlüğüne  bağlı, Kefken Orman İşletme Şefliğine ait defne rehabilite sahalarında, inceleme ve tatbikat yapıldı. 
Orman köylüsünün gelir kapılarından biri olan defne üretiminde Kocaeli ve Sakarya’yı merkez haline getirmek istediklerinin altını çizen Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat yaptığı konuşmalasında, “Bölge Müdürlüğümüz sınırları içerisinde bulunan Kocaeli ve Sakarya illerimizde, defne sahalarında envanter ve planlama çalışmaları yapılırken, aynı zamanda defne üretimi hızla devam etmektedir. Bu sayede defne sahaları rehabilite edilirken, verimlilik artırılmaktadır. Aynı zamanda orman köylüsünün bütçesine büyük destek sağlamaktadır. Artan defne üretimine bağlı olarak ihracat rakamları da artmakta ve ülke ekonomisine katkı olarak geri dönmektedir. Defnenin ülkemiz ve bölgemizin kalkınması açısından önemini giderek artmaktadır. Bu kapsamda Kocaeli ve Sakarya’da bulunan, defne sahalarında “Defne Rehabilitasyon Projeleri” yaparak hem defnenin yayılış alanları genişletecek hem de mevcut defne alanlarını iyileştireceğiz. Amacımız Kocaeli ve Sakarya’yı ülkemizin defne üretim merkezi haline getirmektir. Uygulamalı olarak yapılan bu tatbikatımızın  ülkemize ve teşkilatımıza  hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi. Serkan ÖZAY
 

banner3
YORUM EKLE