“Değişiklik sistemini doğru bulmuyoruz”

Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak, anayasanın 135. maddesinin kamu otoritesinin bağımsız olmalarından kaynaklı bir güç merkezi durumunda olduğunu belirterek, değişiklik sisteminin doğru bulmadıklarını söyledi

“Değişiklik sistemini doğru bulmuyoruz”

Son günlerde barolarla ilgili olarak çoklu baro ve baroların seçim sisteminde değişiklik gündemde. Konuyla ilgili Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan açıklama metni, Türkiye’deki tüm barolarda eş zamanlı olarak okundu. Sakarya'daki açıklamayı ise; Baro Başkanı Abdurrahim Burak yaptı. 

“DAHA ÖNCE DE BİLDİRMİŞTİK”

Daha öncede baro başkanlarıyla yapılan toplantılardan sonra birer bildiri yayınladıklarını söyleyen Baro Başkanı Burak, “Pandemi sürecinde esas gündemimizin ülkemizin ve mesleğimizin içinde bulunduğu ekonomik ve sosyal sorunların çözümü için çaba sarf etmek olduğu ve bu nedenle Avukatlık Kanunu’nda Barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerinin doğru bulunmadığı açıkça belirtilmiştir. Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl muhatabın Barolar ve TBB olması gerektiği de vurgulanmıştı” dedi. 

“ÇAĞRI DİKKAT ALINMADI”

Bahsi geçen bildirilerin üzerinden geçen süre zarfında ortak çağrının dikkate alınmadığı, aksine sürecin devam edildiğini ifade eden Burak, “Sanılanın aksine, yapılmak istenen değişikliklerin Avukatlar veya Barolardan daha çok vatandaşları ilgilendireceği, adliyelerde hak arayan, hakkındaki bir isnattan dolayı yargılanan insanların savunma ve adalete erişim hakkını kısıtlayacağı hatta ortadan kaldıracağı bilinmelidir” diye konuştu. 

“HİMAYESİZ BIRAKACAK”

Avukatlık Kanunu’nda Barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerinin doğru bulunmadığı açıkça belirtildiğini ifade eden Başkan Burak, “Barolar gerek anayasanın 135. maddesinin bahşettiği kamu kurumu niteliklerinden gerekse kamu otoritesinden bağımsız olmalarından kaynaklı bir güç merkezi durumundadır. Kamu kurumu niteliğinin en önemli tezahürü ise coğrafi olarak tek bir baronun varlığıdır. Aynı ilde birden fazla baro kurulduğu an, mevcut baroların tamamının kamu kurumu niteliği ortadan kalkacak veya tartışılır hale gelecektir. Bu durum ise mensubu olan Avukatları korumasız ve himayesiz bırakacaktır” dedi.

ADALET ARAYIŞI

Barolar ve Baro Başkanları tartışmasız biçimde vatandaşı savunma hakkından mahrum etmemek, bireyin savunma ve adalete erişim hakkının kısıtlanmasına veya ortadan kaldırılmasına mani olmak adına yapılmak istenen değişikliklere karşı çıktıklarını vurgulayan Burak, “Ne mevcut statümüzden şahsi bir menfaatimiz veya beklentimiz vardır ne de getirilmek istenen düzenlemenin kişisel konforumuza zarar vereceği endişesini taşımaktayız! Tek endişemiz; vatandaşın adalet arayışında sığındığı tek liman olan baroların fırtınalara açık hale gelecek olması, Avukatların etkinliklerini kaybetmeleridir” ifadelerini kullandı. Serkan Ok 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2020, 16:38
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER