“En önemli sorunumuz otopark” 

Sakarya Yenihaber'e konuşan Adapazarı Cumhuriyet Mahallesi muhtarı Cihan Alemdaroğlu ve mahalle sakinleri, yaşadıkları bölgedeki sorunları ve taleplerini anlattı

“En önemli sorunumuz otopark” 

Gazetemiz muhabiri Serkan Ok, Adapazarı Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Cihan Alemdaroğlu ve mahalle sakinleri ile mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuştu.  Adapazarı’nın merkez mahallesi  ve ticaretin kalbinin attığı yer olan Cumhuriyet Mahallesi’nin en önemli sorunu otopark olarak ön  plana çıkarken, mahalleli yerel yönetimin bu sorunu en kısa zamanda çözmesini istiyor.
OTOPARK PROJESİ 
Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Cihan Alemdaroğlu, muhtarlık olarak mahallede yapılması gereken tüm hizmetleri verdiklerini ve sorunsuz bir mahalle bırakmayı hedeflediklerini belirterek, “AGDAŞ, SASKİ, SEDAŞ ve TELEKOM  gibi kurumlarımız ile iletişimimiz çok iyi. En ufak bir sıkıntımızda anında müdahale ederek, sıkıntımızı gideriyorlar. Mahallemizdeki tek sorun otopark. Sakarya’nın ticaretinin kalbini attığı Adapazarı’nın çarşısı olarak nitelendirdiğimiz Çark Caddesi’nin bir kısmı bizim mahallemizin sınırlarında. O nedenle araç trafiği oldukça yoğun ve ara sokaklarımız dahil tüm yollar sağlı sollu araç parkı. Vatandaş evinin, iş yerinin önüne araç park edilsin istemiyor. En çok şikayeti bu noktada alıyoruz. Adapazarı Belediyemiz dahil Büyükşehir Belediye Başkanımıza da bu sorunu defalarca aktardır. Her gelen yönetim merkezde yaşanan bu sıkıntıyı biliyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk İlkokulu’nun bulunduğu arsa üzerine bir otopark projesi vardı. Bu proje hayata geçirilirse mahallemizdeki otopark sorunu çözülür diye ümit ediyoruz. Büyükşehir Belediyemizden bu sorunun en kısa zamanda çözümlenmesi için düğmeye basmasını bekliyoruz” dedi.
“KAMPÜSTEN MERKEZE RAYLI SİSTEM”
Sakarya Üniversitesinde okuyan öğrencilerin yol ücretlerinin fazla olmasından dolayı merkeze gelemediklerini ve merkezinde bundan dolayı cansız kaldığını belirten Alemdaroğlu, “Sakarya’mızda 2 üniversite ve yaklaşık 100 bin civarında öğrenci var. Şehir içi ulaşımda tarifeler pahalı olduğu için öğrenciler merkeze gelemiyorlar. Büyükşehir Belediyemiz kampüsten merkeze bir raylı sistem yapsa ve öğrenciler bu raylı sistemden ücretsiz faydalanırsa merkez de canlanma olur ve öğrencilerimizi merkeze çekmiş oluruz” diyerek, üniversite öğrencilerinden merkez olarak gerektiği kadar faydalanamadıklarından yakındı.

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Cihan Alemdar’ın ardından mahalle sakinleri ve esnaflarla mahallesinin sorunları ve beklentilerini konuştuk. 

 “SOKAK HAYVANLARI SORUNU”
Cumhuriyet Mahallesi Kanara Sokakta Yaşayan Hüseyin Yaşar; “Mahallemizin en büyük sorunu sokak hayvanlarıdır. Biz hayvan düşmanı değiliz, fakat hayvanlar sağlıklı bir şekilde beslenmiyor. Hayvanlar rahatsızlık verdiği için bu konuyla ilgili CİMER’e yazı yazmak zorunda kaldım. Sokak hayvanlarına karşı tedbir alınmalı.”


“ÇÖPLER ZAMANINDA TOPLANMIYOR”

Cumhuriyet Mahallesi Tül Sokakta yaşayan Turgay Zorlu; “Mahallemizin sorunu çöptür. Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde çalışan personeller sürekli uğramadığı için çöp konusunda sorun yaşıyoruz. Görünen o ki belediyenin yeterli temizlik işçisi yok. Çöpler toplanmadığı için sokak hayvanları tarafından dağıtılıyor ve etrafa dağılan çöpler hem sağlığımızı tehdit ediyor, hem pis koku yayıyor. Muhtarlığımız ve belediyemizden bu sorunun giderilmesi ve çöplerin sıklıkla toplanarak, çevre kirliliğine yol açmamasını istiyoruz.”

“HALKA DOKUNSUNLAR”
Cumhuriyet Mahallesi Kanara Sokakta Yaşayan Tuncer Göktaş; “Mahallemizin otopark sorunu var. Kendi aracımızı park edecek yer bulamıyoruz. Bizim belediye ile ilgili tek sorunumuz halka dokunsunlar, halkın basit işlerini yapsınlar. Biz onlardan çok büyük projeler beklemiyoruz. Belediyede çalışanların vatandaşlara karşı güler yüzlü olmalarını istiyoruz. Vatandaş belediye gittiği zaman rahat edebilmeli. Kısacası iletişim sorunu var. Bizim birde vizyon sorunumuz var. 30 tane büyükşehir var. 30 büyükşehir belediyeleri arasında 15-16. Sıralardayız. Sakaryalı vatandaşlarımız komşu illerimize gidip alışveriş veyahut sosyal aktiviteler gerçekleştiriyorsa ciddi anlamda sorunumuz var demektir. Şehir olarak ulaşımda sorunlarımız var ve bu sorunların bir an evvel çözülmesi gerekmektedir.”


“OTOPARK SORUNU”
Cumhuriyet Mahallesi Kanara Sokakta Yaşayan İhsak Kurtiş; “Mahallemizde otopark sorunu var. Mahallemiz merkezde olduğu için genellikle esnaflar ve merkeze gelen kişiler buralara araçları park ediyor. Bazı cadde ve sokaklarımızda su birikintisi meydan geliyor ve araçlar geçtiği zaman büyük sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz. Mahallemizde park sorununun en kısa zaman içerisinde çözülmesini istiyoruz.” 


“ŞEHRİN KANALI OLMALI” 
Cumhuriyet Mahallesi Çalım Sokakta Yaşayan İbrahim Reçber; “Mahallemizde en büyük sorun park sorunudur. Kaldırımlar yapıldı fakat cadde ve sokaklar dar olduğu için otopark sorunu ortaya çıktı. Belediyeden hizmet alıyoruz. Muhtardan beklentimiz yok çünkü muhtarımıza sorunlarımızı ilettiğimiz gibi çözüm içerisine giriyor. Çöp konusunda sorunumuzun olduğunu düşünmüyorum. Çünkü pilot bir bölgeyiz ve çöplerin bir saati var. Vatandaşlar bu saatlere uyarsa çöp konusunda bir sorunun olacağını düşünmüyorum. Sakarya’mızın sorununa gelirsek yerel bir kanalımız yok. Bence en büyük sorun bu olmalı. Şehrimizdeki haberleri gazetelerden okuduğumuz takdirde haberdar oluyoruz.”


 “OKUYAN VE OKUTAN BİR KENT İSTİYORUZ”
Cumhuriyet Mahallesi Kanara Sokakta esnaflık yapan Kadir Balçın; “Mahallemizde yağmur yağdığı vakitte su baskınları meydana geliyor. Yaşanan bu olaylardan ötürü ise kanalizasyon tıkanıkları yaşanıyor. Bu sorunun bir an evvel iyileştirilmesi gerekmektedir. Bir diğer sorunumuz ise refüjlerin çok bakımsız olmasıdır. Cumhuriyet Mahallesi merkezde olan bir mahalle, çirkin görüntülerin kaldırılması gerek. Kısacası çevre düzenlemelerinde çalışmalar yapılmalıdır. Park sorunumuzda mevcuttur. Son olarak ve hepsinden önemli bir eksiklikte üniversiteyle binlerce öğrenciye ev sahipliği yapan kentimizin, öğrencinin sosyal, kültürel ve ekonomik olarak daha güzel şartlarda eğitimini tamamlayacağı bir kent olmalıyız. Okuyan ve okutan bir kent istiyoruz.”  

Serkan OK

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şengülay yurtal
Şengülay yurtal - 6 ay Önce

Merhaba bende cumhuriyet mahallesindeyim biliyorsunuz, gerçekten otopark sorunu yüzünden çok dertliyim. Yeni yapılmadına rağmen Kaldırımlardaki bozuk kırık yerler cok var ve ilgilenen yok . Terkedilmiş kırır dökük bazı mekruh binalardan yazın çok fazla büyük fare baskını var sokaklara biraz da insanlar duyarlı olmalı diye düşünüyorum

SIRADAKİ HABER