Güllük Mahallesi'nin beklentileri neler?

Sakarya Yenihaber Gazetesi'nin mahalle röportajlarında bugün Güllük Mahallesi sakinleri var. Muhtar Erdal Erdem ve mahalle sakinleri, mahallelerindeki sorunları ve beklentilerini anlattı

Güllük Mahallesi'nin beklentileri neler?

Gazetemiz muhabiri Serkan Ok, Adapazarı Güllük Mahallesi Muhtarı Erdal Erdem ve mahalle sakinleri ile bir araya gelerek mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuştu. Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanlığını da yapan Erdal Erdem, yaklaşık 2 bin nüfuslu Güllük Mahallesi’nde 28 yıldır muhtarlık görevini sürdürürken, “Güllük Adapazarı’nın en sorunsuz mahallelerinden biri” dedi. Vatandaşlar ise ağırlıklı olarak çöp şikayetini dile getirdi. 

28 yıllık muhtarlık görevinde Güllük Mahallesi’nin gelişimi için birçok proje ürettiklerini ve sorunların giderilmesi için yerel yönetimler dahil tük kurum ve kuruluşlar ile uyum içinde çalıştıklarını söyleyen Muhtar Erdal Erdem, “Bilgisayar üzerinden kayıt sistemini Sakarya’da ilk açan muhtar benim. Bu sisteme geçerek vatandaşlarımızın kayıtlarına erişmek için kolaylık sağladık” dedi.

SOSYAL GELİŞİM MERKEZİ 
Mahallenin birçok sorununu çözüme kavuşturduklarını ve birçok hizmetin gelmesine vesile olduklarını söyleyen Muhtar Erdem, “Şu anda Sakarya Üniversitemize bağlı Diş Hekimliği Fakültesi’nin olduğu alanda kanalın çevreye pis koku ve görüntü kirliliği vermesinden dolayı kapanması için ihale yapılmasına vesile olduk. Mahallemizde mevcut olan Sosyal Gelişim Merkezi’nin kurulması için dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile irtibata geçip gelişim merkezinin kurulması için vesile olduk” şeklinde konuştu. 
 “MAHALLEYE 3 ÇOCUK PARKI YAPTIK” 
Adapazarı sınırları içerisinde doğalgazın ilk  Güllük Mahallesi’ne geldiğini söyleyen Erdem; “Her mahallede olan ufak tefek altyapı sorunları haliyle bizim mahallemizde de yaşanmakta. Ama ciddi bir altyapı sorunumuz bulunmamakta. Mahallemizin çocuklarının vakit geçireceği 3 adet çocuk parkı yaptık. Güllük Mahallesi’nin en büyük dezavantajı, belediyeye ait yeşil alanlarının olmamasıdır. İstiklal Ortaokulu’nun kurulmasında yer aldık. Mahallemizde gerek gençlerin, gerekse ev hanımlarının katılım sağlayacağı 5 adet halk eğitim kursu açılmasına vesile olduk. Bununla birlikte ilerleyen zamanlarda mahallelimizin farklı alanlarda da kurslar açıp mahallemize kazandırdık” dedi.
Güllük Mahalle Muhtarı Erdal Erdem ile mahallenin sorunları ve temennileri dinlendikten sonra mahalle sakinleri ile bir araya gelerek sorunlar ve beklentiler dinlendi. 
“DURAKTAN ŞİKAYETCİYİZ”  
Güllük Mahallesi Koru Sokakta yaşayan Halit Dinç; “Mahallemizde tesisat geçirmek için yollarımızın kenarlarını oydular. Çukurların bir an evvel çözülmesi gerekiyor. Mahallemizde Hacıoğlu hattına ait durak var ve bu duraktan çok şikâyetçiyiz. Durağın mevkiinde bulunduğumuz için anons seslerinden çok rahatsız oluyoruz. Sabahın erken saatlerinde başlamalarının yanı sıra argo kelimelerden de çok rahatsızız. 15 yıl boyunca gerekli yerlere şikayetlerimizi ilettik fakat olumlu bir yanıt alamadık.”


“AKILLI KAVŞAK SORUNU”  
Mehmet Selçuk Kurt; “Mahallemizde sorun yok. Yollarımız geniş ve dar sokaklarımız yok. Muhtarımız bütün işlerimize koşuşturup sorunlarımız için çabalar sarf ediyor. Mahallemizde sorunun çıkması çok nadirdir. Semt olarak çok güzel bir yere sahibiz. Belediyeden hizmeti muhtarımız sayesinde alıyoruz. Muhtardan ve belediyeden tek istediğimiz çevre düzenlemelerinin yapılmasıdır. Adapazarı’nın genel sorunları trafik ve akıllı kavşak sistemi. Bu sistem trafik kazalarını arttırıyor. Bunun için derhal önlemler alınmalıdır.”


 “BELEDİYEDEN KARŞILIK ALAMIYORUZ” 
Tepe Sokakta Yaşayan Enver Kuşçuoğlu; “Mahallemizde çöplerden çok şikayetçiyiz. Sadece caddeler üzerindeki çöpler toplanıyor, ara sokaklara girilmiyor. Yapılmayan işleri muhtarımıza yükleyemeyiz. Örneğin Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı personeller var. Personellerin sorunlu olan bölgeleri takip etmesi gerekir. Bu yüzden belediyeden yeterince hizmet alamıyoruz. Adapazarı Belediyesi’nin şu zamana kadar çalışmalarının hiçbirinden memnuniyetimiz yok. Bundan sonraki zaman diliminde çalışmaları ne denli olur onu bilemeyiz. Adapazarı’nın genel sorunu ise ulaşım ve temizlik.”


 “NÜFUS ARTTIKÇA SORUN ARTIYOR”  
Koru Sokakta Yaşayan İsmail Kasım; “Mahallemizde kaldırımlarla ilgili sorunlarımız var. Belediyeden yeterince hizmet alınamıyor. Muhtardan bir beklentimiz yok çünkü kendisi sokak sokak dolaşıp sorunları dile getirenlerle ilgileniyor ve bu sorunlar da en kısa zaman içerisinde çözülüyor. Adapazarı’nın sorunlarına gelirsek en büyük sorun bence trafik çünkü Sakarya’nın nüfusu artıkça trafik sorunu da artıyor. Altyapı sorunu da var. Mesela bir yağmur yağdığı zaman su birikintisi oluyor.”


“İLİMİZİN HAVAALANI YOK” 
Site Sokakta Yaşayan Çelen Kara; “Mevcut olarak mahallemizde herhangi bir sorun yok. Muhtarımız olan sorunları anında tespit edip çözülmesi konusunda gayretlerini sarf ediyor. Belediyemizden tek beklentimiz temizlik konusunda biraz daha hassasiyet göstermeleridir. Adapazarı’nın genel sorunlarını söylemek gerekirse öncelikle ilimizde bir havaalanı yok. Bu büyük bir şehir için sorundur. Akabinde trafik ve yağmur suyu ciddi anlamda sorun atfediyor. Bu sorunlarımızın bir an evvel çözüme kavuşması içinde çalışmaların hızlandırılması gerekmektedir.”


 “BEKLENTİMİZ SORUNLARIN HALLEDİLMESİDİR” 
Tekeoğlu Sokakta yaşayan Serhat Kara; “Mahallemizde muhtarımızın sayesinde sorun yok. Kendisi mahalle de bir sorun olduğu takdirde devreye girip anında çözülmesi için çalışıyor ve böylelikle sorunlarımız ortadan kalkıyor. Belediyeden hizmet alma konusuna gelirsek hizmeti yeteri seviyede alıyoruz. Adapazarı’nın en büyük sorunu ise trafik ve yağmur suyu giderleridir. Örneğin yağmur yağdığı zaman yollarda su birikintisi meydan geliyor. Bazı yerlerde ciddi anlamda maddi hasarlarda meydan geliyor. Bunun için bu sorunların bir an önce çözülmesi için çalışmaların hızlandırılması gerekiyor. 

Serkan OK

banner3
YORUM EKLE