"Güneşler'e verilen sözler tutulmadı"

Sakarya Yenihaber Gazetesi bugün 4 cadde, 45 sokak ve yaklaşık 5 bin nüfusu olan Güneşler Yeni Mahallesinde...

"Güneşler'e verilen sözler tutulmadı"

Gazetemiz stajyer muhabirleri Şengül Kabaöz ve Furkan Develi, gazetemizin yeni dizisi olan ‘Yenihaber Mahalleleri Dinliyor’ sloganıyla mahallelerin nabzını tutuyor. Bugün Güneşler Yenimahalle’de muhtar ve vatandaşları dinleyen Karaöz ve Develi, mahallelinin sorunlarını ve beklentilerini sütunlara taşıdı.
 “MAHALLEMİZE HİZMET VERİLMEDİ” 
2 dönemdir muhtarlık yaptığını söyleyen Hasan Karakütük, verilen sözlerin hiçbirinin yerine gelmediğini ileri sürerek; “Mahallemize maalesef fazla bir hizmet verilmedi. Verilen sözler de tutulmadı. Bizim görevimiz mahallenin sorunlarını çözülmesi adına belediyeye iletmek. Ancak, bugüne kadar ilettiğimiz hiçbir sorunun çözümünü bulamadık” dedi. 
45 SOKAKTA 2 SOKAĞA ÇALIŞMA 
Güneşler Mahallesi’nin önceden belde olduğunu, mahalleye dönüştürüldükten sonra hizmetin alınmadığının altını çizen Karakütük, “Biz mahallemizdeki temel sorunları belediyeye iletiyoruz. Tamam deniliyor fakat sonuç yok. Mahallemizde 45 sokak var. Sadece 2 sokağa asfalt çalışması yapıldı. Parke taşlarının olduğu yerler hep çökmüş. Yapılmayan asfalt çalışmaları için yenilenmeyen parke taşları için gerekli yerlere gereken işlemleri yaptık. Fakat sonuç olumsuz çıktı” şeklinde konuştu.
 “PAZARYERİ İSTİYORUZ”
Güneşler Mahallesi’nde Pazar yerinin olmamasına yakınan muhtar Karakütük, “Adapazarı İlçesi’ndeki birçok mahalle de Pazar yeri var. Ben 2 dönemdir belediyeye mahallemize pazar kurulması için başvurularda bulundum. Fakat sonuç yok. Köylere gittiğimiz zaman küçük köy yerlerinde çocuk parkı varken, bizim mahallemizde maalesef ki 2 tane var ve bunların biri bir uçta diğeri diğer uçta. Belediyeye yer göstermemize rağmen çocuk parkları yapılmadı” diye sitemde bulundu.
“MUHTARLIK BİNASI YOK”
Mahallenin sorunlarını aktarmaya devam eden muhtar Karakütük, “Gençler ve ailelerin vakit geçirebileceği bir sosyal aktivite alanı yok. Eski bir belde olan yerin muhtarlığı bile yok. Ben muhtarlık işlerini şahsi yerimde yapıyorum. Diğer mahallelere belediye tarafından muhtarlık binaları yapılırken, maalesef bizde böyle bir çalışma yok. Biz artık hizmet istiyoruz. Bizim muhtarlık olarak bütçemiz de yok. Mahalle olduğumuzdan bu yana bir çivi bile çakılmadı. Seçimlerin üzerinden neredeyse 1 yıl geçti durumumuz halen aynı” dedi. 
“SASKİ’DEN HİZMET YOK” 
Altyapı kurumlarının da mahalle de çalışmalar yaptığını ileri süren muhtar Karakütük, “SASKİ’den hiç hizmet yok. Yağmur yağdığı zaman bazı yerler göl oluyor. 5 yıl boyunca talep yapa yapa bu sene bir ızgara koydurabildim. Oranın da şimdi asfaltını attıramıyoruz. 
En az 10 defa aradım, geleceğiz diye söz veriliyor fakat sonuç yok. Sadece burası değil her yer bu şekilde. SASKİ’ den hiç memnun değilim. TELEKOM ile pek işimiz olmuyor internet altyapısı var. Belediyeden aldığımız tek hizmet çöplerimizin alınması, başka da bir hizmet yok” ifadelerine yer ver.
 “AMAÇ SORUNSUZ MAHALLE”
Mahallesinde sorunları bitirmiş ve güzel bir eserler bırakan bir muhtar olarak hatırlanmak istediğini söyleyen Karakütük, “Ben bir eser bırakmak istiyorum, görevi bıraktıktan sonra vatandaş arkamızdan hizmet yapmadılar şeklinde konuşmalar yapmasını istemiyorum. Arkamızdan dua okuyacak vatandaş bırakmak istiyoruz. Biz ne istiyorsak mahallemizin güzelleşmesi ve gelişmesi adına istiyoruz. Amacımız mahalle sakinlerimizin rahat ve yaşanılabilir bir mahalle bırakmaktır” dedi. 


Güneşler Yenimahalle Muhtarı Hasan Karakütük ile mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuşan gazetemiz stajyer muhabirleri Şengül Kabaöz ve Furkan Develi, mahalle sakinleri ve esnaflar ile bir araya gelerek mahalle halkını dinlediler. 
“HİSSELİ TAPULARDA SIKINTI” 
Çaybir Sokak’ta yaşayan Nedim Tursuneri Küçük; “Mahallenin sorunu hatta en büyük sorunumuz Pazar yerimizin olmamasıdır. Başka bir sorunumuz ise hisseli tapular sıkıntısı var. Altyapı sorunumuz yok bazı yollarda sıkıntı oluyor onu da ara sıra gelip yapıyorlar. Bir ihtiyacımız olduğunda muhtara iletiyoruz. Muhtar bey elinden geldiğince hizmet vermeye çalışıyor. Bazen erken bazen geç ama yine de muhtar bize yardımcı oluyor. Muhtar tek isteğimiz mevcut olan sorunların da bir an önce çözmesidir. Adapazarı’nın genelinde bir altyapı sorunundan kaynaklanan ulaşım sorunu var. Bununla birlikte otopark sorunları da meydana geliyor. Adapazarı’nda öncelikli olarak ulaşım, otopark ve altyapı sorunlarının çözülmelidir.”


“ÇÖP, ALTYAPI VE SOSYAL AKTİVİTE ALANI” 
Turan Dellaloğlu; “Mahallemizde altyapı sorunu özellikle yağışlı havalarda kendini gösteriyor. Bunun yanında ailelerin ve gençlerin vakit geçireceği sosyal alanlar yok. Çöpler zamanında toplanmıyor ve çevre kirliliğine neden oluyor. Sokak hayvanları da büyük tehlike oluşturuyor. Sokak hayvanlarını toplayıp barınaklarda bakılması gerekiyor. Hayvan aç kaldığı zaman etrafa saldırıyor. Haliyle hayati tehlike doğuruyor. Belediyeden hizmet alma konusuna gelirsek yeterince hizmet aldığımızı düşünmüyorum. Muhtar mahalleyi gezip sorunları belediyeye aktarması gerekiyor. Adapazarı’nın genel sorunu otopark. Aracımızı nereye park edersek edelim anında ceza yazılıyor.”


“KANALİZASYON VE ALTYAPI SORUNU” 
Koşar Sokak’ta yaşayan Mahmut Taşkıran; “Mahallenin sorunları, kanalizasyon yok, yollar bozuk, altyapı yok. Mahallede her türlü insan var, ne ararsan var.  Ev sahipleri her önüne gelene evlerini vermemeli. Bu işe muhtar el atmalı. Ev sahibi evini kiralamadan önce muhtara göndermeli, muhtar izin verirse oturtmalı. Mahalleye giren çıkan belli olmalı. En büyük vazife muhtarın elindedir. Muhtar validen üstündür, çünkü mıntıkaya bakan muhtardır. Belediyeden hizmet almıyoruz. Muhtardan ve belediyenden beklentim belediye muhtara yardımcı olacak. Muhtar yapılacak olan yerleri belediyeye iletecek, belediye ise bu sorunları çözmek için bir çözüm yolu bulacak. Fakat şöyle bir gerçek var muhtarımız ne kadar çabalasa da belediye tarafından olumlu bir yanıt alamıyoruz. Güneşler terk edildi. Yapılan hizmetler sadece merkez mahallelerine yapılıyor. Biz belediyeden hizmet istiyoruz.” 


“MAHALLEYİ KENDİMİZ TEMİZLİYORUZ”
Cevdet Batman; “Biz mahallemizi kendimiz süpürür kendimiz temizleriz.  Belediyeden hiçbir şey görmedik. Depremden sonra yollarımızda hiçbir yenilenme yapılmadı. Yola sadece yama yapıyorlar. Onu da çukurlu ya da yükseltili yapıyorlar. Çukurlu yollara su birikiyor, insanlar bu yüzden ıslanıyor. Kedi köpek zaten mahallemizde bol çöpleri dağıtıyorlar. Belediyeden hizmet almıyoruz. Çöp toplamak hizmetse, o zaman hizmet alıyoruz. Belediyeden beklentimiz; yollarımız güzel olsun, sosyal alanlarımız biraz daha fazla olsun. Sadece park var ama buraya uzak kalıyor. Adapazarı’nın sorunu ulaşım ve park sorunudur. Arabayla çarşıya çıkamaz olduk. Trafikten dolayı arabayla çarşıya çıksak bile arabayı park edecek yer bulamıyoruz.”


“ÇOCUK PARKI DİYE KURULMUŞ”
Güneşler Halicli Sokak’ta yaşayan Bülent Yalçın; “Mahallemizin sorunu baştan alt yapı sorunudur. Burada ki pazar yerinin kurulması zaten ayrı bir dert. Pazar yerinin kurulduktan sonra kaldırılması başka bir dert. Pazar yeri kurulduktan sonra temizlik görevlileri görevlerini yapıyorlar ama ister istemez burada çok pislik kalıyor. Gençlerin sportif alanda faaliyet gösterecekleri alanlar yok. Sosyal alanlar kesinlikle eksik, parklarımızda çok ciddi sorunlar var. Yani çocuk parkı diye kurulmuş çocuk harici herkes gidiyor, onlara el atılması lazım. Elektrik direklerinde sıkıntı oluşuyor. Işıklandırmaların kimisi yanmıyor, kimi yanıyor. Bu sorunlarla ilgilenecek olan belediye başkanıdır. Merkez belediye başkanı, büyükşehir belediye başkanı tabi onlara da hak veriyoruz. Bu göreve yeni geldiler. Bir ton sorunla karşılaştılar. Herkesin bir sorunu var.”


 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülten  korkmaz
Gülten korkmaz - 2 ay Önce

Ben çiftci sokakta dogdum sayilir köprü basinda doğdum yaş 60 halan babamdan kalan yerler bolunulmuyor cok rica ediyorum muhtar bu islere bir el atarsa memnun olurum tesekurler ve bu isleri ogrenmem icin ne yapmaliyim artik beklemekten tamulumuz kalmadi cifci sokak arsalar kaymasiyla alakali bilgi yazarsa yetgili sevinirim

SIRADAKİ HABER