Hızırtepe sakinleri sosyal alan istiyor

Mahalleleri gezerek sorun ve beklentileri dinlemeye devam eden Yenihaber Gazetesi bugün yaklaşık 12 bin nüfusu, 57 sokağı, 5 ana caddesi olan Hızırtepe Mahallesi’nde... 

Hızırtepe sakinleri sosyal alan istiyor

Gazetemiz stajyer muhabirleri Zehra Berre Uztürer ve Furkan Develi, Adapazarı Hızırtepe mahallesinde muhtar ve mahalle sakinleri ile bir araya gelerek mahallenin sorunlarını ve beklentilerini dinledi. Hızırtepe Muhtarı Fatih Eltutan, altyapıda sıkıntı yaşadıklarını belirtirken, mahalle sakinleri ise vakit geçirebilecekleri sosyal alanların olmadığından dert yandı.

“SORUNLAR SÜREKLİ TEKRARLANIYOR” 
Hızırtepe Mahallesi’ndeki tek yokuşlu sokaklarda sorunların meydana geldiğini söyleyen Muhtar Fatih Eltutan, “Altyapıda sıkıntı var. Sürekli su patlakları yaşıyoruz. SASKİ gelip onarıyor ama bu kalıcı olmuyor. Altyapıda köklü bir değişim gerekiyor. Bunun içinde belediyenin gücü yok.  Birçok yerde parkelerde çökmeler var. AGDAŞ ile ilgili bir problem yaşamadık. SEDAŞ taleplerimize hemen karşılık veriyor. Ancak Türk Telekom sınıfta kaldı bunu söyleyebiliriz. Adapazarı’nın göbeğinde interneti olmayan evler var. Talep ettik karşılığını alamadık” dedi. 
MAHALLE KÜLTÜRÜ
Hızırtepe Muhtarı Fatih Eltutan, görev süresince yaşanılabilir bir mahalle bırakmak istediğini söyleyerek, “Elimizden geldiğince fazla hizmet vermek istiyoruz ve mahalle kültürünü yaşatmaya çalışacağız. 1960 yıllarında kurulan yapılanmasını tamamlamış devlet ve boş arazisi pek olmayan bir mahalleyiz. Biz mahallemizin daha derli toplu, daha yaşanılabilir bir alana sahip mahalle olması için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.


Hızırtepe mahallesinin sorunlarını ve beklentilerini öğrenmek adına mahalle muhtarı Fatih Eltutan’ın ardından mahalleyi gezen , Zehra Berre Uztürer ve Furkan Develi, mahalle sakinlerini dinlediler.
 “HİZMETE AĞIRLIK VERİLSİN” 
Hızırtepe Mahallesi Kızçeşme Sokak’ta yaşayan İzzet Öztürk; “Mahallemizdeki sorunlar yavaş yavaş gideriliyor. Önceden yollarda kazılan yerler vardı şu anda yama yapıldı. Mahallemizde bazı asfalt yerlerinde meyilden dolayı su öbekleri oluşuyor. Düzeltileceği söyleniyor fakat düzeltilmedi. Önceki belediyeden hizmet alamıyorduk. Fakat şu anda yavaş yavaş almaya başladık. Belediyeden isteğimiz hizmet konusunda mahallemize ağırlık verilmesini istiyoruz. Altyapı sorunumuz var mesela elektrikler yer altına geçecekti geçilmedi.”


“HİZMETLER YETERSİZ KALIYOR” 
Hızırtepe Mahallesi Giriş Sokak’ta yaşayan Yunus Kara; “Hızırtepe Mahallesi’nin en büyük sorunu altyapıdır. Yağmur yağdığı zaman yollarda su birikintisi oluşuyor. Dar sokakları ve yokuşları dik olduğu için park sorunları meydana geliyor. Belediyeden hizmeti yarı yarıya alabiliyoruz. Sokakta yapılan hizmetler yetersiz kalıyor. Sokaklardaki hizmet sadece çöp almakla sınırlandırılmış. Muhtarımız yeni seçildiği için hizmet konusunda elinden geldiğini yapıyor.”


“SORUNUMUZ YOK” 
Hızırtepe Mahallesi Kışçeşme Sokak’ta yaşayan Ömer Yazıcı; “Mahallemizde herhangi bir sorun yok. Önceden park sorunumuz vardı. Tek yönlü çizilerek mevcut olan sorunda ortadan kakmış oldu. Belediyemizden hizmeti yeterince alıyoruz. Adapazarı’nın genel sorununa gelirsek trafik sorunu var. Özellikle akşamları Dörtyol’un olduğu cadde de büyük bir trafik yaşanıyor. Bu sorunumuz da çözülürse büyük sorunlarımız ortadan kalkmış olacak.”

“YOLLAR TAMAMEN KÖSTEBEK YUVASI”
Hızırtepe Mahallesi Yurt Caddesi’nde Yaşayan Veysel Camcat; “Benim yol haricinde başka bir şikâyetim yok. Hiçbir yerde Hızırtepe deki gibi bir yol yok. Yollar tamamen köstebek yuvası. Hızırtepe Mahallesi bilindiği üzerine dar ve yokuş cadde ve sokakları ile meşhurdur. Yokuşlu sokaklarda altyapı da sorunlar var. Ulaşım açısından da büyük bir sorun teşkil ediyor. Mahallemizde çocuk parkları başta olmak üzere ailelerle veyahut gençlerin vakit geçirebileceği bir sosyal aktivite alanları yok. Bilişim çağındayız ve sosyal aktivite alanlarının olmaması da büyük bir eksiktir.” 


 “YAĞMUR SUYUNDAN GEÇİLMİYOR” 
Hızırtepe Mahallesi Biçimli Sokak’ta yaşayan Ramazan Hamzalı; “Mahallemizin genel sorunu altyapısı olmadığı için yağmur suyu birikintileri oluşuyor ve camiye giderken suyun içinden geçilmiyor. Öncelikli olarak altyapının iyileştirilmesi Muhtarımızın ilk, sorunları yetkililere iletiyor. Çocuklarımızın vakit geçirebileceği çocuk park alanları yetersiz. Bununla birlikte çocukların, gençlerin ve ailelerin vakit geçirebileceği bir sosyal aktivite alanı yine yok. Geçitlerde sorunlar meydana geliyor. Bu sorunlara çözüm gelirse Hızırtepe Mahalle sakinleri olarak rahatlarız.” 


 “HİZMETLER SADECE SEÇİM ZAMANI VAR” 
Hızırtepe Mahallesi Gürel Sokak’ta yaşayan Murat Sağdıç; “Mahallemizde her ne kadar sorun yok desek de, gençler ile ilgili gördüğümüz sorunlar var. Gençlerimizin oturup sohbet edebileceği güzel vakit geçirebileceği bir sosyal aktivite alanı yok. Çocuklarımız içinde vakit geçirebileceği bir parklarımız yok. Öğrencilerimizin kitap okuyup, ders çalışabileceği bir kütüphane yok. Belediyeden hizmeti sadece seçim zamanı görebiliyoruz. Otobüs seferlerimiz maalesef yok. Önceden buraya önem veriliyordu fakat seferler iptal edildi. Muhtarımız genç ve yeni seçildi. Bu sorunları aşacağına inanıyoruz. Adapazarı’nın genel sorunu kesinlikle trafiktir. İş giriş ve çıkışlarında özellikle yoğun bir trafik yaşanıyor. Biz sorunu olmayan bir mahalle istiyoruz.”


 “SOSYAL AKTİVİTE ALANLARI OLMALI” 
Hızırtepe Mahallesi Yunus Sokak’ta yaşayan Fatih Karakullukçuoğlu; “En büyük eksiklik gençlerin, mahalle sakinlerinin gidebileceği, vakit geçirebileceği alanların olmaması. Çocuk parklarımız dökülüyor ve güvenlikleri yok. Altyapı sorunu zaten bilinen bir gerçek. Biz verdiğimiz oyların karşılığını hizmet olarak bekliyoruz.”

Serkan OK

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER