İnşaat sektöründe ‘tekelci kartel engeli’

İMKON Yönetim Kurulu Üyesi ve Sakarya Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bayrak, temel inşaat malzemelerinde fiyat artışlarına tepki gösterdi

İnşaat sektöründe ‘tekelci kartel engeli’

sakaryayenihaber.com-Şevval GEÇİN

İnşaat sektörünün krize sürükleneceğini vurgulayan Sakarya Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bayrak, “Demir, çimento ve beton fiyatlarındaki olağanüstü artış rekabet kurulunca incelenmelidir” ifadelerini kullandı.

DERİNDEN ETKİLEDİ

Yeni tip koronavirüs sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntıların inşaat sektörünü derinden etkilediğini belirten Başkan Bayraktar, “temel inşaat malzemelerinde yaşanan olağanüstü fiyat artışları sektörü durma noktasına getirmiştir. Döviz kurları düşme eğilimi göstermesine rağmen, temel inşaat malzemelerinde yaşasan olağanüstü artış, sektörü krize sürüklemektedir. Türkiye ekonomisinin ve iş gücünün lokomotif sektörü olan inşaat sektörü, ülkemiz ekonomisine yarattığı katma değer ve istihdam alanı ile stratejik bir sektördür ve 250’ye yakın alt tedarikçi sektörü dinamo etmektedir” dedi.

FİYAT ARTIŞI

İnşaat sektörüne doğrudan teşvik verilmediğini dile getiren Bayraktar, “Demirin son 6 ay içerisinde kg fiyatı 3,5 TL’den 6 TL’ye yaklaşmıştır. Demir-çelik ürünlerinde ve diğer temel inşaat malzemelerinde yaşanan fahiş fiyat artışları; dövizde yaşanan kur artışı, enflasyon ve faiz parametrelerini kapsayan ekonomik değerlendirmelerle izah edilememektedir. Kaldı ki, tek sorun fiyat artışları olmayıp; demir, çimento ve beton üretiminde dünyada ilk 8 ülke içerinde yer almamıza rağmen iç pazarda malzeme tedarikinin zorlaşması da büyük bir sorun haline gelmiştir” diye konuştu.

TEKELCİ KARTEL ENGELİ

Kentsel Dönüşüm de tekelci kartel engeli olduğunu söyleyen Bayraktar, “Bir deprem ülkesi olan ülkemizde yaşanan depremler, 1. derece riskli alanların ivedilikle dönüştürülmesinden kaynaklı ihtiyaçlar ve tespit edilen 6 milyon riskli yapının dönüşüm planlamaları demir, çimento ve betonda yaşanan fiyat artışlarıyla mümkün görülmemektedir. Halbuki; bahsi geçen dönüşüm, ülkemiz için hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple; demir, çimento ve beton üreticileri “tekelci kartel” zihniyeti terk ederek, acil fiyat düzenlemesine gitmeli ve üretimi arttırarak iç pazarın ihtiyacını karşılamalıdır” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2020, 16:00
banner3
YORUM EKLE