İşçilerden torba yasaya tepki!

Türk-İş’e bağlı sendikaların Sakarya’daki şube başkanları ve işçiler, TBMM’de görüşülen torba yasaya tepki gösterdi 

İşçilerden torba yasaya tepki!


TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda görüşülen torba kanuna tepki göstermek adına 
81 ilde Türk-İş’e bağlı sendika başkanları tarafından eş zamanlı olarak basın açıklaması yapıldı. Sakarya’daki açıklamayı ise Türk-İş’e Bağlı Sendika Başkanları adına Türk-iş Konfederasyonu Sakarya İl Temsilcisi Cemal Yaman yaptı. 

FRANSA’YA BONKOT 
Basın açıklamasına başlamadan önce, Fransa ve Almanya’da İslam’a karşı yapılan saldırıları kınayan Başkan Yaman, Türk-İş’e bağlı sendika başkanları ile yapılan toplantı sonrası Fransız mallarının alınmaması kararı alındığını söyledi. 
Kovid-19 tedbirleri adına altında yapılmak istenenlerin çalışma hayatında birçok haklarının kaybına neden olduğunu vurgulayan Yaman, “Torba yasanın içerisinde yer alan bir bölümün adı istihdam paketi. Fakat bakıldığı zaman kısa çalışmaya devam ediyor. Kısa çalışmaya müracaat eden işyerlerinde brüt ücretin yüzde 60’ı ödeniyor. İşten çıkarma yasakları, işçiye müjde olarak sunuluyor. Fakat karşıtlığına baktığımızda korkunç şekilde ücret kaybı var. Bir işçi 40 TL ile bir günlük yaşamaya mahkum ediliyor” dedi. 

İŞSİZLİK SİGORTASI FONU
İşten çıkarmalarla ilgili 40 TL’nin işsizlik sigortası fonundan ödendiğine dikkat çeken Başkan Yaman, “Peki bu işçiye mi kıyak, patrona mı kıyak? Patron işçiyi çıkardığı zaman kıdem tazminatı ödemesi gerekir. Bu karar karşısında ödemiyor. Bunun yanında kısa çalışma ödeneğindeki yüzde 60 nereden ödeniyor? İşsizlik sigortasından ödeniyor. İşçi çıkarıldığı zaman ihbar tazminatı diye bir hak var, bunu da ödemesi gereken işveren ama bunu da ödemiyor. Dolayısıyla işçi aç kalmaya devam ediyor, patronun böyle bir zamanda bile cebi doluyor. Böyle bir şeyi kabul etmemiz doğru değil. Kuralsız ve kanunsuz bir çalışma dönemi geliyor, bunlar istihdam paketinden önce alınan kararlardır. Kovid-19 döneminde birkaç defa uygulama çıktı” diye konuştu. 

‘İŞSİZLİK FONUNDAN BESLENİLİYOR’  
5 milyon işçinin İŞKUR’da bulunan işsizlik sigortası fonunun içerisinden beslendiğini kaydeden Yaman, iş güvenliği, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve emeklilik priminin kalktığını söyledi. Yaman, “TBMM’ye gelip, komisyondan geçmiş olan adı torba yasası içinde ne var, Allah bilir. İçi açıldığı zaman birçok kesimi ilgilendirir. Birçok hak kaybı var. Kıdem tazminatı ile ilgili Türk- İş, meclis kapanmadan önce büyük bir mücadele verdi. Hükümet, ‘kıdem tazminatını rafa kaldırıyoruz’ dedi. Meğer, bunlar rafa kaldırılmamak suretiyle içeriden gizli bir şekilde kıdem tazminatının büyük bir bölümünü hiç etmiş oluyorlar. En önemli 25 yaş altı gençlerimizin geleceği karartılıyor. Bunlar istihdama teşvik gibi gösteriliyor ama 16 ya da 18 yaşından itibaren bir gencimiz işçi olacaksa 2 yıllık bireysel sözleşme yapabiliyor, bu kanun çıktığı şekilde” şeklinde konuştu. 

‘SENDİKA ORTADAN KALKAR’
Karşılıklı sözleşme ile birlikte sendikanın ortadan kalktığını öne süren Yaman, “Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı da ortadan kalkıyor. Emekliliğe ödenen primi işveren ödemiyor. Bunu kabul etmemiz imkansız. 50 yaş üstüler içinde sorunlar ortaya çıkacak. Bu da yeni bir Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu da çıkacak. Hükümetin yapmış olduğu kurnaz politikayla çalışma hayatının büyük bir kısmını kıdem tazminatının dışına itmiş oluyor. Ayrıca işten çıkarmalar kolaylaştırılıyor. Sendika buna itiraz etmezse bir anlamı kalmaz. Yük yine bizde, yük yine Ergün Atalay da” ifadelerini kullandı. Serkan OK – Umut BEĞDEŞ 
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2020, 15:30
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER