İstiklal Mahallesi’nde umutlar 2020’de!

Sakarya Yenihaber Gazetesi bugün 2 caddesi, 33 sokağı ve yaklaşık 3 bin nüfusu olan Adapazarı’na bağlı İstiklal Mahallesi’nde. 

İstiklal Mahallesi’nde umutlar 2020’de!

Her gün yeni bir mahalleye giderek muhtar ve mahalle sakinleri ile bir araya gelmeye devam eden Yenihaber Gazetesi bugün istiklal Mahallesi muhtarı ve mahalle sakinleri ile bir araya geldi. Gazetemiz stajyer muhabirleri Şevval Geçin ve Ferhat Bayraktar, İstiklal Mahallesi muhtarı Nazan Elçin ile mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuştu. 
SOKAK TOPLANTILARI 
Adapazarı ilçesinin tek kadın muhtarı olan Nazan Elçin, mahallenin sorunlarını gazetemize anlattı. Muhtar Elçin, “Muhtarlıkta ilk dönemim. Göreve geldiğimiz ilk zamanlarda yaşlılarımızın bazı istekleri oldu. Hasta bakımları için sağlık ocakları ve sosyal yardımlaşma kurumları ile görüşmeler sağladık. Vatandaşımız ile kurumlar arası köprü olduk. Mahalledeki kadınlarımızla sokak toplantıları yapıp, sorunlarını ve beklentilerini dinleyip, çözümler noktasında birlikte fikir alışverişinde bulunduk, bulunmaya da devam ediyoruz.
 “HENÜZ BİR ÇALIŞMA YAPILMADI” 
Mahallenin sorunlarına değinen Muhtar Elçin, İstiklal Mahallesine sınır olan diğer mahallelerde birçok çalışmanın tamamlandığını ileri sürerken, kendi mahallelerine henüz hizmet gelmediğini söyledi. Mahallerinde altyapı sorunu olduğunu belirten Elçin, “Mahallemize sınır olan diğer mahalle de yollar asfaltlandı. Elektrik ve telefon kabloları yer altına alındı. Henüz böyle bir çalışma bizim mahallemizde yapılmadı. Adapazarı Belediyesi ile bir çalışma yaptık, ancak ihale yapılmasını bekliyoruz. TELEKOM, SEDAŞ ve Belediye iş birliği ile aynı anda mahallemizin sorunlarını çözme noktasında çalışma yapacaklarmış. Bizde sabırla bekliyoruz” dedi.
“UMUDUMUZ 2020”
2019 yılı içerisinde İstiklal Mahallesi’nde herhangi bir asfalt çalışmasının gerçekleşmediğini vurgulayan muhtar Elçin, “2020 yılında mahallemize hizmet bekliyoruz. Altyapı hizmeti istiyoruz. Lagarlar yağmur suyunu çekmiyor. Bununla ilgili sürekli belediyeden vidanjör istiyoruz. Logarların temizlenmesini istiyoruz. 2020 yılı içerisinde de İstiklal Mahallesi’nde asfalt çalışması istiyoruz” ifadelerini kullandı.
“GEÇ HİZMET ALIYORUZ” 
Muhtarlık görevi süresince mahallede mevcut olan sorunların çözüme kavuşması için çalıştığını kaydeden Elçin, “5 yıllık muhtarlık görevimi layıkıyla yerine getirmek için çok çalışacağız. Bizler vatandaşın sorunlarını ve mahallenin sorunları çözmek için seçildik” şeklinde konuştu.
İstiklal Mahallesi Muhtarı Nazan Elçin ile mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuşan stajyer muhabirlerimiz Şevval Geçin ve Ferhat Bayraktar, daha sonra mahalle sakinlerinin sorunları ve talepleri için sokaklı tek tek gezdi. Vatandaşları dinledi.

“YETERLİ HİZMET ALINIYOR”  
Ahmet Çırpanlı; “Mahallemizin sorunları var mesela dört yol dediğimiz taş konaklarının yanında her zaman kaza oluyor. Mahallemizdeki çocuk parkının düzenlenmesi gerekiyor. Parkın etrafı mıcır ve ışıklandırma yok gece giden gelen oluyor. Altyapı sorunumuz oldu ama şu anda yok. Belediyeden yeterince hizmet alıyoruz, belediye geliyor müracaat ettik mi her zaman geliyor. Muhtar ve belediyeden beklentimiz mahallenin düzeni. Mesela mahalledeki sorunlar olduğu zaman muhtarımıza iletiriz. Muhtarımızda ilgili kurum ve kuruluşlarla diyaloğa geçerek, sorunun çözülmesi ve hizmetin gelmesi için çalışır. Ben mahallemizin yeterli hizmet aldığına inanıyorum. Ufuk tefek sorunlar var. Ancak onlarında en kısa zamanda giderileceği kanaatindeyim.”

“YILLAR SONRA ATILDI”
Cengiz Yalpan; “Sorun olarak şunu söyleyebilirim çöp konteynırlarımızdan bir tanesi çürümüş. Alt yapıyı yaptılar şu an sorun yok. Belediyeden pek hizmet alamıyoruz. Bu mahalleye bile yıllar sonra azıcık asfalt atıldı. Mahallemizin eksikleri ile ilgilenmesini istiyoruz. Adapazarı’nda en büyük sorun şu an park sorunu. Her yerde arabalar olduğu için bazen kaldırımlarda yürümekte bile zorlanıyoruz. Biz istiklal mahallesi sakinleri olarak diğer mahallelere nasıl hizmet veriliyorsa aynı hizmeti mahallemiz içinde istiyoruz.”


“PARKLAR MADDE BAĞIMLILARIN MESKENİ” 
Selma Yalpan; “Çocuk parkımızın ışıklandırılmasını istiyoruz. Işıklandırma olmadığı için sıcak havalarda akşamları çocuklar parka gitmek istese bile gidemiyor.  Asfaltsız yollarımız var. Birde gece bekçimiz yok. Özellikle kendi mahallemiz için konuşmak gerekirse gençler parklarda veya tenha yerlerde ateş yakıp, zararlı maddeler kullanıyorlar. Parklarımız madde bağımlıların mekanı olmuş durumda. 

 “ÇÖP KONTEYNIRI YOK” 
Aşkın Mutluer; “Mahallemizin çöp sorunu var. Sokağımızda çöp konteynırı yok. Herkes tek bir yer kullanıyor o zamanda koku yapıyor. Belediyeden hizmeti az alıyoruz. Çöpler yerlere atılıyor. Sokak hayvanları da çöpleri etrafa saçtığı zaman hem koku hem de görüntü kirliliği meydana geliyor. Haliyle sağlığımız da tehlikeye giriyor. Adapazarı’nın genel sorunu ise altyapı ve trafik sorunudur. 
 “ÇÖP KOKU YAPIYOR” 
Nafiye Çelenk; “Mahallemizde çöp sorunları var. Çöpler koku yapıyor başka bir sorunumuz yok. Belediye’den pek hizmet alamıyoruz. Muhtarımızdan çok memnunuz. Göreve yeni geldi, her istediğimizi yapıyor sağ olsun. Adapazarı’nın başlıca en büyük sorunları kesinlikle altyapısı ve trafiği bunlardan dolayı çarşıya çıkamaz olduk. Büyükşehir Belediyesi’nin bu sorunlarla bir an önce başa çıkması gerekiyor. 


“MAHALLENİN HER YANI SORUN” 
Bahsır Kayısı; “Mahallenin her yanı sorun. Altyapı, trafik ve ulaşım başlıca sorunlar arasında. Mahallemizin çocuk parkında ışıklandırma yok. Yağmur yağdığı zaman yağmur sularından su birikintileri meydana geliyor. Ben muhtarı tanımıyorum. Muhtarla da hiçbir işim olmadığı için bir şey diyemeyeceğim. Ama belediyeden hizmet bekliyoruz. Belediyeden çöplerin toplanmasını, ışıklandırmalara önem verilmesini ve yollardaki çukurların düzeltilmesini istiyoruz. Biz, sadece mahallemiz için hizmet istiyoruz ve bir vatandaş olarak mahallemize hizmet istememiz doğal bir gerçektir.”


 “DENETİM YAPILMIYOR” 
Adem Türker; “Mahallemizde pek fazla sorun yok. Sadece park ve bahçelerde sosyal aktivite alanlarında denetim yapılmıyor. Yeni belediyeden mutluyum ve verdiği hizmetin gelişeceğini düşünüyorum. Şu ana kadar bir sıkıntımız olmadı. Dediğim gibi park ve bahçelerde sıkıntımız var. Park ve bahçeler mahalle içerisinde olduğu için denetimsiz başka amaçla kullanılıyor. Ben çocuğumu oraya gönül rahatlığıyla bırakamıyorum. Çocuklar da boş zamanlarında tek eğlence yerleri olan çocuk parkına gitmek istiyorlar fakat hayati tehlike olduğu için gönderemiyoruz.” 

“GÜZEL HİZMETLER İSTİYORUZ” 
Ayşe Erol ; “Mahallemizde çöplerimizin toplanmasını, çocuk parkımızın temizlenmesini ve ışıklandırılmasını istiyoruz. Muhtar göreve başladıktan sonra bir kere temizlendi. Bende o zaman gittim şu ana kadar hiçbir muhtar gelip bize halimizi hatırımızı sormadı. Belediyeden yeterince hizmet alıyoruz. Yollarımıza güzel bakılsın, temiz olsun ve çöp sorunumuz giderilsin başka bir şey istemiyoruz. Adapazarı’nın genel sorunu trafik ve araç park konusunda sorun olduğunu düşünüyorum. 


“SORUN 2 İSTİKLAL MAHALLESİNİN OLMASI” 
Cengiz Göktaş; “Sakarya’da 2 tane İstiklal Mahallesi bulunuyor. Birincisi Adapazarı yani bizim oturduğumuz mahalle, diğeri de Serdivan’ın en büyük mahallesi olan İstiklal Mahallesi. Bunlardan birinin ismi değişmesi lazım. Bu büyük bir sorun oluyor. Mahallemizin çok dar olduğu için artık bir şey yapamazlar. Onun dışında her yerde sorun olarak gürültücü bir mahalledeyiz. Yazın cam açamıyoruz, çöpler ve ışıklandırma da sorun yaşıyoruz. Muhtarımız bu sorunla ilgileniyor. Muhtarımız yeni değişti şu an çok memnunuz sanal ortamda bir grup oluşturduk bilgilendirmeleri ve şikayetleri o grup üzerinden bizlere ulaştırıyor. Adapazarı olsun, İstanbul olsun, savaştan çıktılar canlarını kurtardılar ama bu kadar göçmen mülteci alınmaması gerekiyordu. Türkiye’yi göçmen cazibe merkezi yaptılar.”
“2 TARAFTAN BEKLENTİM KALMADI”
Zülkü Türker; “Mahallemizin sorunları yağmur yağdığı zaman yollar birden su içinde kalıyor. Belediyeyi kaç sefer aradıysak bir sonuç alamadık. Muhtar zaten kim bilmiyorum ama iki taraftan da beklentim kalmadı, kimse işini yapmıyor. Hizmet istiyoruz başka bir şey değil. Bu sene sivrisinekler de çok yedi bizi belediye ilaçlama yapmıyordu ilaçlama sıfır. Belediyeden yeterince hizmet almıyoruz. Biz İstiklal Mahallesi sakinleri olarak diğer vatandaşlar gibi mahallemize hizmet istiyoruz.”

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER