Karakamış'ta internet erişimi yok!

Mahalle röportajları serisiyle vatandaşın sorunlarını gündeme taşıyan Sakarya Yenihaber Gazetesi, bugün yaklaşık 4 bin nüfusu olan Karakamış mahallesinde. 

Karakamış'ta internet erişimi yok!

Gazetemiz stajyer muhabirleri Şengül Kabaöz ve Şevval Geçin, Adapazarı Karakamış Mahallesi Muhtarı Mesut  Arslan ve mahalle sakinleri ile bir araya gelerek mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuştu. Teknoloji çağında iletişim sorunu yaşadıklarını belirten Muhtar Arslan, mahallelerinde internet erişimi sorunu yaşadıklarını söyledi.
“BÜTÇEMİZ YOK”  
Karakamış Mahalle Muhtarı Mesut Arslan, muhtarlıkta ilk döneminin olduğunu ifade ederek, “Muhtarlık görevimde ilk dönemim. Göreve gelmeden önce mahallemizin sorunlarını cadde ve sokakları gezerek tespit etmiştik. Bizim muhtarlık olarak bir bütçemiz yok. Mevcut mahalle sorunlarını belediyeler ile iyi ilişkiler kurduğumuz takdirde sorunların halledilebileceğine inanıyoruz” dedi. 
 “EZAN SESİ DUYAMIYORUZ”
Mahallenin  en önemli sorunlarından birinin camilerdeki ses sistemlerinin olduğunu söyleyen muhtar Arslan, “Özellikle Ramazan ayında ezan sesini duyamıyoruz. Cami çatısında kiremide ihtiyaç vardı. Bunları bireysel ilişkiler çerçevesinde duyarlı vatandaşlarımızdan talep ettik. 5 bin 200 adet kiremitle çatımızı onardık. Akabinde cami avlusuna yağmur suyu drenaj çalışması yaptırdık. diye konuştu 
ORTAK ÇALIŞMA
Okuldaki lavabolarda büyük bir sorun olduğunu ve bunun için ilçe milli eğitim müdürlüğüyle birlikte harekete geçtiklerini vurgulayan Arslan, “Okulumuzdaki lavabolarda büyük sorun vardı. İlçe milli eğitim ile yapmış olduğumuz görüşmeler çerçevesinde müdürümüz ile özellikle Adapazarı Belediye başkan yardımcısı da bizzat olaya dahil olmasıyla okuldaki lavabo sorunumuz çözüldü. Daha önce yapılan muhtarlık binamızın olduğu yerdeki basketbol sahamızı okul bahçesine aktarımını sağladık” dedi.
 “BİSİKLET YOLU YAPILMALI”
Mahallenin en büyük sorunları arasında yağmur suyu giderlerinin yer aldığını da kaydeden Muhtar Arslan, “Bir diğer sorunda katı atık toplama merkezinden gelen suyun zaman zaman Emir Sultan Mezarlığı’nın altında bacaların taşmasıyla oluşan tıkanıkta meydan geliyor ve bununla ilgili büyük bir sıkıntımız var. Asfalt ihtiyaçlarımız var. Özellikle Ozanlar ve Karakamış Mahallesi’nin arasındaki kalan yolun ışıklandırılma, bisiklet ve kaldırım yolu olabilmesi için gerekli işlemlerin yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
“GENÇLERE YÖNELİK ALANLAR” 
Gençler için sosyal aktivite alanlarının olmadığını kaydeden muhtar Arslan, “Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan koruyup onların gelişebilmeleri adına sosyal aktivitelerin yapılmasını arzu ediyoruz. Logarlardan kokular geliyor. Büyükşehir Belediyemiz ile girişimlerimizi yapıyoruz ve olması gereken adımları atıyoruz. İnşallah netice alacağız. Elimizden gelen bütün gayretleri sarf edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Karakamış Mahalle Muhtarı Mesut Arslan ile mahallenin sorunları ve beklentileri konuşulduktan sonra cadde ve sokakları gezerek mahalle sakinleri ile bir araya gelen stajyer muhabirlerimiz Şengül Kabaöz ve Şevval Geçin, Karakamış Mahallesi’nin sorunlarını ve beklentilerini dinledi.
 “SOSYAL AKTİVİTE ALANI İSTİYORUZ” 
Yeni Okul Sokakta yaşayan Sezer Dervişler; “Büyükşehir olduktan sonra köyümüz mahalleye dönüştürüldü ancak hala köy görünümünden kurtulamadı. Ne doğru dürüst bir altyapı, ne sosyal aktivite alanları, ne çocukların vakit geçireceği parklar, ne doğru dürüst bir yolumuz var. Madem mahalle olduk, merkezdeki mahallelere verilen hizmetleri bizde almak istiyoruz. Mahallemizde yürüyecek bir kaldırım, asfaltlı yol, çocuk parkı, sosyal donatılar, ailelerimizle gidebileceğimiz mekanlar istiyoruz. Belediyeden hizmet almak istiyoruz.”


 “HİZMET YETERSİZ KALIYOR”
447 No’lu sokakta yaşayan Alaattin Kartal; “Mahallemizin sorunları arasında yağmur suyu gider sorunu yani altyapı sorunu var. Belediyeden hizmet alıyoruz fakat bu hizmet yetersiz kalıyor. Gençlerin vakit geçirebileceği bir sosyal aktivite alanları yok. Sosyal aktivite alanı olmalı. Muhtar elindeki imkanlarla elinden gelenin fazlasıyla ilgileniyor.”


“YAĞMUR SUYU”
445 No’lu sokakta yaşayan Hasan Tezer ; “Yağmur yağdığı zaman yollarda su birikintisi yaşanıyor. Yağmur suyu giderleri olmadığı için sokaklar göle dönüyor. Belediyeden hizmet konusunda bu zamana kadar yeterli bir şey görmedik. Bundan sonra hizmet görür müyüz onu da bilemiyoruz. Muhtarımız yeni değişti. Muhtardan beklentimiz mahallemizin sorunlarının bir an evvel çözülmesini istiyoruz.”


İNTERNET ERİŞİMİNDE SORUN 
Kaynarca Caddesi’nde yaşayan Mürsel Doğan; “Aasfalt atıldığı halde meyil evlere doğru yapıldığı için su birikintisi yaşanıyor. Yağmur yağdığı zaman kimileri evlerinden çıkamıyor. Bir araç geçtiği zaman yaya yolunda yürüdüğün halde su birikintisinden dolayı bir yere kaçamıyoruz. Bir hizmet veriliyor ama oda doğru düzgün verilmiyor. İnternet erişiminde sorun yaşıyoruz. Abone olamıyoruz. Kutu yok deniyor. İnternet olduğu halde kullanamıyoruz. Kendi cep telefonlarımızdan faydalanıyoruz. Bu sorunlarımız muhtarla çözülecek bir sorun değil. Muhtar elinden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyor. Çöp toplamakla olmuyor bu işler. Rögarların ve yolların yapılması gerekiyor.”


“GENEL SORUN TEMİZLİK”
Kaynarca Caddesi’nde yaşayan Arif Sınmaz; “Mahallemizin sorunlarının başında temizlik gelmektedir. Köy havasından kurtulamadığımız için her tarafa gelişigüzel çöpler atılıyor. Yeterli çöp konteynırları yok. Muhtardan ve belediyeden beklentimiz mahallemizde öncelikli olarak yağmur suyu giderlerinin yapılmasını.  Altyapı sorunumuz var. Yağmur yağdığı zaman büyük sorunlar yaşıyoruz.”


“YOLDAKİ ÇUKURLAR”
Okul Sokak’ta yaşayan Nadir Ilık ; “Sokak aralarındaki yollar adeta köstebek yuvası. Bu yollarımızın yapılmasını istiyoruz. Gelişi güzel atılan çöpler ve kanalizasyonlardan kaynaklı mahallede ağır kokular oluyor. Belediye yöneticilerin mahalleleri tek tek gezip sorunları tespit etmeli ardından bu sorunlar için kolları sıvamalı.”


 “TARIM ALANLARI YOK EDİLDİ”
Türbe caddesinde yaşayan Zeki İrican; “Mahallemizin sorunları çöp ve kanalizasyon kokusudur. Bunun yanında tarım arazilerimiz her geçen gün yok ediliyor. Siyasiler sadece seçimden seçime mahallemizi hatırlıyor, geliyor bir dünya vaat, seçimden sonra ortada hiç bir şey yok. Verilen sözlerin tutulmasını ve mahallemize hizmet edilmesini istiyoruz.”


“YAYA YOLUMUZ YOK” 
Türbe Caddesi’nde yaşayan Raşit Arslan ; “Mahallemizin sorunları arasında yaya yolumuz yok. Yaya yollarımızın yapılmasını istiyoruz. Bazı yollarımızda çukurlar mevcut ve bunların onarılmasını istiyoruz. Belediyeden yeterince hizmet alamıyoruz. Belediye sadece çöp temizliği yapıyor başka da bir şey yapmıyor. Muhtardan ve belediyeden beklentimiz mahallemizin sorunlarını ve ihtiyaçlarını gidermesi.”


 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE