Kurtuluş Mahallesi okul istiyor!

Adapazarı’nın merkez mahallelerinden biri olan Kurtuluş Mahallesi’nde, muhtar hiçbir sorun olmadığını ileri sürerken, mahalle halkı birçok şikayette bulundu. Altyapı, aydınlatma ve trafik sorunları yaşadıklarını söyleyen vatandaşlar, mahallenin en büyük sıkıntısının ise okul olduğunu dile getirerek, mahallelerine ilkokul yapılmasını istediler.

Kurtuluş Mahallesi okul istiyor!

Gazetemiz muhabiri Serkan Ok, yaklaşık 4 bin nüfusu olan Adapazarı Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Yakup Kadri Yücel ve mahalle sakinleri ile bir araya gelerek mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuştu. Muhtar Yücel, mahalle de hiçbir sorunun olmadığını söylerken olan sorunları gerekli kurumlarla anında iletişim kurulup çözüldüğünü ifade etti. 
“İLETİŞİM İLE ÇÖZÜYORUZ”
Altyapı kurumları ile iletişimlerinin iyi olduğunun altını çizen muhtar Yücel, “Mahallemizde mevcut bir sorun yok. Herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalındığı vakitte kurumlarla sıcak temas kurulup sorunun onarılması adına çözümlere başvuru da bulunuyoruz. SASKİ, TELEKOM, AGDAŞ ve SEDAŞ gibi altyapı kurumlarıyla iletişimimiz gayet iyidir. Sorun olduğu takdirde kendileriyle iletişim kurup onlarda gerekli çalışmaları yapıyor” dedi.
ESKİ ADI MEHMETCİK
Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ile bütün sorunları iletişim kurup çözdüklerini söyleyen muhtar Yücel, “Mahallemizin daha evvel ki adı Mehmetçik idi. Kurtuluş savaşından önce mahallemiz Rumların yaşadığı bir mahalle olup eski yapıtlar da Rum evleriydi. Daha sonra Bulgar göçmenlerinin yoğunlukla Balkan göçmenlerinin bulunduğu bir mahalleye dönüşmüş. Akabinde Karadeniz’den göç almış. Karadenizliler oturuyor. Son olarak ise ismi Kurtuluş olarak değişti” diyerek, kısa bir tarihçesini anlattı.

Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Yakup Kadri Yücel ile mahallenin sorunları ve beklentileri konuşulduktan sonra mahalle sakinleri ve esnafla ile bir araya gelen gazetemiz muhabiri Serkan Ok, sorunları ve beklentileri dinledi. 
“OKUL İSTİYORUZ- HASARLI BİNALARIMIZ VAR” 
Mahalle sakinlerinden Mustafa Gündüz; “Mahallemizin altyapısında sıkıntı var. Yağmurlarda her taraf adeta göle dönüyor, evleri, işyerlerini su basıyor. Sosyal aktivite alanlarımız eksik. Özellikle çocuklarımızın oynayacağı yeşil alanlar yok. En büyük sorun ise mahallemizde ilkokul yok. Merkezde sadece Atatürk İlkokulu kaldı. Onunda yıkılması yönünde söylentiler var. Kurtuluş ve İstiklal mahallerinde ilkokul yok. Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Atatürk İlkokulu da kalkarsa üç büyük mahallenin okulu kalmamış olacak. Buradan Milli Eğitim Müdürlüğü ve şehri yönetenlere sesleniyoruz. Mahallemize okul istiyoruz. Mahallemizde uzun yıllar çıkmaz sokaklar var bunların bir an önce kamulaştırılması ya da farklı bir yöntemle vatandaşlara zarar vermeden çözülmesini bekliyoruz. Bölgemiz deprem bölgesi olduğu halde hala hasarlı binalarımız var. Bunların güçlendirilmesi veya yıkılması gerek. Bunun için yeni bir deprem mi olması bekleniyor.”

“YETERLİ HİZMETİ ALAMIYORUZ” 
Ali Rıza Yerebakan; “Mahallemizde çöp sorunu aralıklarla olsa dahi genel olarak büyük sorunlarla karşı karşıya değiliz. Ancak belediyeden yeterince hizmet alamıyoruz. Çünkü mahallemizde bir sorun olduğu zaman anında müdahale edilmiyor. Örneğin yollarımız yıllardır berbat durumdaydı. Yıllar sonra yollar yeni yapıldı. Hala bazı noktalarda su birikintisi yaşanıyor. Muhtardan beklentimiz yok. Kendisi sorunlarla ilgileniyor fakat elinden fazlası gelmiyor. Elektrik veya su kesildiği zaman muhtarı arıyorlar fakat muhtar bununla ilgili sadece kurumları arayabilir. Adapazarı’nın sorunlarına gelirsek en büyük sorun trafik ve işsizliktir.”


 TRAFİK, PARK SORUNU 
Hasan Dağlı; “Mahallemizin belli başlı sorunları arasında trafik, park sorunu ve insanlardır. Özellikle trafik konusunda büyük bir sorun yaşıyoruz. Aslında bu sorun sadece bizim mahalle de değil Sakarya’nın genel bir sorunudur. Belediyeden yeterince hizmeti alıyoruz. Bizim zaten belediyeden ve muhtardan isteğimiz verilen vazifeleri tam manası ile yerine getirdikleri takdirde biz vatandaş başka bir şey istemeyiz. Genel olarak sorunlar olduğu zaman muhtarımız çözülmesi konusunda çok çaba sarf ediyor. Adapazarı’nın bir diğer sorunu ise çarpık yapılaşma.”


SOKAK HAYVANLARI SORUNU 
Fevzi Taşocak; “Sokak hayvanları ile büyük bir sorunumuz var. Biz hayvanlara karşı değiliz. Onların daha sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri adına barınakların arttırılması gerekiyor. Sokak hayvanları sabaha kadar havlıyor. Haliyle insanlarda bu seslerden çok rahatsız oluyor. Adapazarı’nın genel sorunu işsizliktir. Dışarıdan çok göç aldı. Bizim kendi vatandaşlarımız açıkta kaldı.” 

 “BEKLENTİMİZ BÜYÜK” 
Mustafa Sezer; “Mahallemizde birçok sorun ile mücadele ediyoruz. Öncelikli olarak büyük bir çöp sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz. Yollarımız dar olduğu için trafik sorunu yaşanıyor. Belediyeden hizmet alamıyoruz. Hizmet alma gibi bir lüksümüz olsa bu kadar sorun ile karşı karşıya kalmayız. Bizim muhtardan ve belediyeden beklentimiz çok yüksek. Muhtarımız sorunlarla ilgileniyor fakat tek başına yapılacak bir iş değil. Belediyenin bu noktada yardım etmesi gerekiyor. 
 “SORUN ÇÖP KONTEYNIRI”  
Enver Örçün ; “Mahallemizde yeterli çöp konteynırı bulunmadığı için çöp sorunu yaşıyoruz. Belediyeden çöp konteynırı takviyesi istiyoruz. Bunun yanında çöplerimizin zamanında toplanmasını da istiyoruz. Belediyenin özellikle merkez mahallelere biraz daha özen gösteresi gerektiği kanısındayım. Çöpüm yanında park sorunu da çok fazla. Otopark olmadığı için vatandaşlar sokak aralarına araçlarını park ediyorlar. Sokaklarımız zaten dar. İki araç ancak geçiyor. Sağlı sollu park yapıldığı zaman yoldan geçmek imkansız oluyor. Allah korusun bir yangın, yada ambulans ihtiyacı olsa sokağa giriş sağlanamayacak. Belediyenin öncelikle otopark sorununu çözmesi gerek.”


 “HİZMET BEKLİYORUZ” 
Hasan Gündüz; “Mahallemizin sorunları yol sorunları ve sokak aydınlatmalarıdır. Sokak aydınlatmaları bazen yanıp sönüyor. Hizmet alamıyoruz. Yağmur yağdığı zaman su birikintisi yaşanıyor. 1 yıldan beri bu sorun ile karşı karşıyayız. Bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz. Vatandaş ıslanıyor ve her yer çamur içinde kalıyor. Biz yetkililerden sadece hizmet bekliyoruz. “

 “DUBA SORUNU”
Şerif Boz ; “Biz burada esnaflık yapıyoruz. Mahallenin sorunlarını da görebiliyoruz. Öncelikli olarak otopark sorunu var. Küçük esnafların işyerlerinin önünde duba sistemi yapılmış ve küçük esnaf bu durumdan şikayetçi. Markete girmek isteyen biri aracına park yeri bulamayınca hipermarketleri seçmek zorunda kalıyor. Bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Birde Kurtuluş Mahallesi’nde yolların dar olmasından kaynaklı bir sorun var. Belediye bunlarla ilgili daha önce çalışma yaptı ama sonuç ortada. Kentsel dönüşüm adına imzalar atıldı. Fakat 2019 seçimlerinden beri büyük bir hizmet alındığını söyleyemeyiz. Adapazarı’nın en büyük sorunu trafik, otopark sorunu, yol sorunu, plansızca yapılan yollar kaldırımlardır.”


 “MÜLTECİ SORUNU” 
Behiye Kılıç; “Mahallemizde çok ciddi anlamda büyük bir sorun yok. Fakat mültecilerin oturması büyük bir sıkıntıdır. Bu kadar mülteci ile aynı cadde veya sokakta yaşamaktan dolayı ister istemez bir sıkıntı yaşıyoruz. Muhtarımız üzerine düşen görevini layıkıyla yerine getiriyor. Ellerinden geldiği kadar şikayetleri dinleyip güzelleştirmeye çalışıyor. Kısacası mahalle de yaşanan sorunların çözülmesini istiyoruz. Adapazarı’nın genel sorunları trafik, altyapı ve işsizliktir. Altyapı da çok ciddi manada sorunumuz var.”


“ESNAF MAĞDUR”
Mecid Bektaş; “Mahallenin sorunları arasında öncelikle yollarla ilgili çok yoğun sorunumuz var. Esnaf bu durumdan çok mağdur. Logarlar ile ilgili sorunumuz var. Meyil tam yapılmadığı için su birikintisi yaşanıyor. Sokak aydınlatmalarında da sorunlar yaşanıyor. Belirli zamanlarda yanıp sönüyor. Yapılan refüjlerde sorunlar yaşanıyor. Vatandaş geçtikleri zaman büyük bir sorunla karşı karşıya kalıyor. Küçük esnafın önü kapalı. Belediyeden yeterince hizmet alamıyoruz. Alsaydık bu sorunlarla karşı karşıya kalmazdık. Sorunların bir an önce çözülmesini istiyoruz.”


 

Serkan OK

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 12:19
banner3
YORUM EKLE