Müdürden acı itiraf: "Tarihi eserler arazide"

Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Sakarya Yenihaber'e yaptığı açıklamada Sakarya’nın kültürel ve turistlik açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirterek önemli bilgiler verdi

Müdürden acı itiraf: "Tarihi eserler arazide"

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, turizmin bacasız bir sanayi olduğunu ancak Sakarya olarak bunu yeterince değerlendiremediğimizi ileri sürerek; “Yatırımcıyı Sakarya’ya çekmemiz gerekiyor. Bununla ilgili Valiliğimiz, SATSO  ve Üniversitemiz ile ortak bir proje hazırlığımız var. Önümüzdeki günlerde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız ilimize gelecek ve bunu kendisine sunacağız” dedi.


BACASIZ SANAYİ
İl Kültür ve Turizm Müdürü Yorulmaz, Sakarya’nın kültürel ve turistlik açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirterek; “Sakarya, İstanbul ve Ankara arasında hem turizm potansiyeli bakımından, hem kültür potansiyeli bakımından çevre illere nazaran ön plana çıkan bir şehir. Sakarya, yatırım yapılacağı takdirde verim alabilecek bir şehir. Bildiğimiz üzere turizme bacasız sanayi diyoruz. Hem doğaya zarar vermez, hem İstanbul ile Anakara arasında bulunması hasediyle önemli bir mevkie sahip. İstanbul’da 15-20 milyon insan yaşıyor. Bu insanlar hafta sonları nefes alabileceği yerler arıyor. Sapanca bu konuda önemli bir yere sahip. 


“ZENGİN GÜZELLİKLERE SAHİBİZ”
Soğucak Yaylası, Dikmen Yaylası ve Karagöl Yaylası üzerinde durulması gerektiğini söyleyen Yorulmaz, “Zengin doğal turistlik yerlerimizde önemli ve güzel yatırımların yapılması gerekir. 16 ilçemizden biri olan Taraklı İlçemiz’de son zamanlarda gözde turistlik yerlerimizden biri oldu. Taraklı İlçesi’ne gelenler yaylaya da çıkmak istiyor. İpekyolu istikametinden başlayarak Sapanca, Geyve, Taraklı, Göynük, Mudurnu diye devam ediyor. Bu istikamette Taraklı başta olmak üzere ilçelerimiz kültür ve turizm bakımından çok önemli yerlere sahiptir” dedi .


“2018 YILINDA 262 BİN TURİST”
Yorulmaz, 2018 yılının sonunda Sakarya’ya yerli ve yabancı olmak üzere yaklaşık 262 bin turistin giriş yaptığını ifade ederek, “Kültür ve Turizm bakanlığının katkılarıyla Taraklı İlçemizde 15-20 tane evin restorasyonu yapıldı. Taraklı ve Paşalar termallerinde de yatırım yapıldı. 30-35 yıllık termaller arasında Kuzuluk termalimiz de mevcut olup turistlik açısından önemli bir yere sahiptir. Kuzuluk’ta ormanlık bir alanda sıcak su bulundu ve bunu termal olarak değerlendirmek adına EMSEY adı altında yeni bir yatırım yapılacak. Bu yatırım da devre-mülk şeklinde olacaktır. Taraklı ve Kuzuluk bölgemizde termal adında ön plana çıkmaktadır.  2018 yılı sonunda şehrimize yaklaşık 262 bin civarında yerli ve yabancı turist giriş yaptı. Geçen yıllarımıza göre turist açısından bir artış olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu. 


“SAKARYA MÜZESİ YETERSİZ KALIYOR”
Yorulmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olan Sakarya Müzesi’nin konum açısından yetersiz kaldığını söyledi. Yorulmaz, “Şehrimizde daha büyük bir müzeye ihtiyaç vardır. Bazı arkeolojik eserlerimiz Sakarya Müzesi’nde yeterli yer olmadığı için arazidedir. Normalde müzenin bahçesinde olması gereken eserler yer olmadığı için orada kalıyor. Arazide kalan arkeolojik eserlerimizi korumakta güçlük çekiyoruz. O nedenle Sakarya’da büyük bir müzeye ihtiyacımız var. Mevcut müzede yer olmadığı için birçok tarihi eseri de sergileyemediğimiz gibi, depoda atıl bir şekilde bırakmak durumunda kalıyoruz” şeklinde konuştu.

YATIRIMCILARI ÇEKMEMİZ GEREKİR”
Yorulmaz, Sakarya’nın Kültürel ve Turistlik faaliyetleri hakkında şunları kaydetti; “Önce yatırımcıları Sakarya’ya çekmemiz gerekir. Ardından Sakarya’yı çok iyi bir şekilde onlara anlatıp yatırım yapmaları konusunda yardımcı olmamız gerekir. Önümüzdeki haftalarda Bakan Yardımcısı Sakarya’ya ziyarette bulunacak. Valilik, Büyükşehir, Ticaret ve Sanayi Odası ve Üniversitelerle birlikte hazırlamış olduğumuz projeyi sunacağız. 20-25 maddelik bir görselle sanıyorum takdim edeceğiz. Sakarya’da Turizm bakımından olacağımız nokta da değiliz. Sakarya Kültür ve Turizm açısından çok önemli yerlerde olması gerekir. İmkanları yeterince kullandığımızı söyleyemeyiz” dedi.
SERKAN OK/ ŞEVVAL GEÇİN

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2019, 11:31
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
metehan
metehan - 7 ay Önce

Daha büyük bir müzeden ziyade işletme masrafları yüksek olmayan, tematik ve şehrin farklı noktalarında küçük binalarda müzeler açılmasının planlanması daha akılcı olabilir.

SIRADAKİ HABER