Muhtarlar meclis üyeliği istiyor

Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, muhtarların hak ve yetki alanlarının genişletilmesini istediklerini belirterek, “Muhtarların bağlı bulundukları ilçelerde belediye meclis üyesi olmaları, sorunların tespiti ve hizmetlerin ivedilikle yapılmasına katkı sağlar” dedi

Muhtarlar meclis üyeliği istiyor


HİZMET İÇİN İSTİYORLAR 
Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, muhtarların yetki istediğini belirterek meclis üyesi olmaları talebinde bulunduklarını söyledi. Muhtarların hak ve yetki alanlarının genişletilmesini isteyen Erdem, “Muhtarların bağlı bulundukları ilçelerde belediye meclis üyesi olmaları, sorunların tespiti ve hizmetlerin ivedilikle yapılmasına katkı sağlar. Eğer bu mümkün değilse, mahalle muhtarlarımızın kendi mahallelerinde belediyeler tarafından yapılacak her türlü imar değişikliği, park-bahçe ve diğer hizmetlerde görüşünün alınması, belediye meclisinde söz ve oy hakkı olmasını talep ediyoruz. Muhtarlarımızın diğer kamu görevlileri gibi, verdikleri evraklarda e-imza kullanabilmelerini, PTT müdürlüklerinden gelen ve tasdik ettikleri her tebligat karşılığı tespit edilecek bir ücret ödenmesini istiyoruz” dedi. 

‘KATKI SAĞLAYACAK’ 
Federasyon Başkanı Erdal Erdem, “5393 sayılı belediyeler kanununun ‘belediye, mahallenin ve muhtarlığın ihtiyaçlarının karşılanması ve sorunlarının çözümü için bütçe imkânları ölçüsünde gerekli ayni yardım ve desteği sağlar’ şeklindeki 9’ncu maddesinin, bütçe imkânı ölçüsü yerine ‘her yıl belediye bütçesine konur’ somut ifade ile düzeltilmesi, ‘2’nci aynı yardım ve desteği sağlar’ ibaresinin yanına ‘nakdi’ kelimesinin eklenmesini talep ediyoruz. Bu talep muhtarlık bürolarının; elektrik, su, internet, kırtasiye, ısınma, ikram ve temsil giderleri gibi ihtiyaçlarının giderilmesinde, belediyelerin zorunlu ve daha güçlü destek olmasına katkı sağlar” şeklinde konuştu.  

ÜCRETLİ İZİN TALEBİ 
Muhtarların geçici olarak görevinden ayrılmasıyla birlikte izin ve rapor gibi durumlarda mülki idare amirince yerine görevlendirilen muhtar vekiline ödenek verildiğini hatırlatan Erdem, “Bu durumda raporlu veya hastanede uzun süreli yatmakta olan muhtar, ekonomik olarak zor durumda kalmaktadır. Bu konunun yasal bir düzenleme ile düzeltilmesini talep ediyoruz. Hastanede yatan veya raporlu olan muhtarlarımıza ödeneklerinin, çalışanlar gibi SGK tarafından veya uygun olan bir kurum tarafından verilmesini tüm muhtarlarımız adına talep ediyoruz. Muhtarlarımızın da memur veya SGK çalışanları gibi senede 1 ay ücretli izin hakkının olmasını talep ediyoruz” diye konuştu. Şevval GEÇİN 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2020, 13:33
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadi̇r Erkaya
Kadi̇r Erkaya - 2 hafta Önce

Bir muhtar olarak başkanımızın serzenişine noktası virgülüne aynen katılıyorum. Öncelikle ve önemle imarla ilgili görüşlerine ve Belediye meclislerinde üye olarak söz hakkı talebi önemsenecek husustur. Neden mi? 6360 sayılı B.Şehir yasası ile köyden mahalleye devşirilen yerleşkelerin imar çalışmalarının yapıldığı günleri yaşıyoruz. İmar çalışmaları ve uygulanması çok hassas olduğu gibi, sonucu tarafları (Belediye ve Halk) mutlu edecek şekilde sağlanmasıdır. Bu mutluluk ancak ve ancak muhtarlarla istişare yapılması halinde sağlanabilir, hızlı bir şekilde yol alınır. Seçimler arifesinde hemen hemen her aday ''Beldemizi Beraber Yöneteceğiz'' der; kahvehaneleri,camileri,sokakları,pazarları,düğünleri gezerek. Ve bu sözlerini seçmenlerine verirler, seçildikten sonra bırak beldeyi seçmenlerle yönetmeyi muhtarla dahi istişare yapmazlar.(Yapanlar vardır belki affetsinler)
Nasıl ki, köylerin mahalleye devşirilmesi ile belediyelerin öncelikleri köylerin elinden alınan taşınmazların satışı olmuştur. Beraber yöneteceğiz diyenlerin satış kararları ilana çıktıktan sonra haberdar oluyor aldananlar-aldatılanlar.
Büyük ihtimalle İmar çalışmalarıda aynen böyle olacak mahalleye devşirilmiş mahalemsi köyler üzerinde. Seçmene ''Beraber Yöneteceğiz'' diyenler gün gelecek askıya çıkaracaklar imar çalışmalarını. Eee nemi olacak! İstişaresiz yapılan bu çalışmalara bir sürü itirazlar olacak, bu itirazlar tekrar belde meclislerinde görüşülecek, olmadı bir daha görüşülecek, mahkemeye götürenler olacak aylarca mahkeme sonucu beklenecek, mahkeme sonucuna göre tekrar belde meclisinde görüşülecek falan filan. Köyümün imarı bitse de bir ev yapayım diye bekleyenler bir bakıyor ki inşaat malzemelerinin fiyatı olmuş bilmem ne kadar. Elinde ki avucunda ki birikimi olmuş hiç. Velhasıl imarların barış ve mutluluk getirmesi için, hızlı yol alınması için, başını sokacak bir yapı yapabilmek için bekleyenlerin hakkını yememek için Muhtarlarla İSTİŞARE yapılması zorunludur.
Mahallem de-Köyüm de yaşayan halkın, bırak halkı muhtarların dahi tanımadığı,yüzünü bile göremedikleri, Mahallemi-Köyümü tanımayan, tanımak için de hiç bir cabası eylemi olmayan meclis üyelerinin kaldırdığı güdümlü parmaklara yerleşkelerimizin kaderini ve geleceğini teslim etmek içimizi her daim acıtacaktır.
Muhtarların meclis üyesi olması elzemdir. Bu demek değildir ki tüm ilçede ki muhtarlar meclis üyesi olarak tüm toplantılara katılıp oy kullanacak. Muhtar sadece sorumlu olduğu mahallesi ile ilgili bir husus mecliste görüşülecekse katılır, menfi veya müspet görüş yapar ve oyunu verir. Ne mi olur? İmarla ilgili askılara itirazlar belki olmaz, en azından asgari seviyede olur.
Sonuç olarak; Vatandaşları ve Muhtarları ile istişare mekanizmasını çalıştıran belediyelere saygılarımı sunar, İstişare mekanizmasını imtina edenlere de akıl fikir diliyorum.

SIRADAKİ HABER