Mültecilerin işyerleri denetleniyormu?

Adapazarı Belediye Meclisi’nde MHP’li Akyüz, sığınmacıların açtığı kaçak işyerlerinin denetlenip denetlemediğini sordu. Endişe edecek bir durum olmadığını iddia eden Başkan Işıksu ise, sığınmacılara karşı ensarlık görevini yapmaları gerektiğini söyledi

Mültecilerin işyerleri denetleniyormu?

Adapazarı Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısında gündem Suriyelilerdi. 10 maddeden oluşan meclis gündeminde, bir madde imar ve bayındırlık komisyonuna, bir madde plan ve bütçe komisyonuna havale edilirken, sekiz madde ise oy birliği ile kabul edildi. Oturumda gündem dışı söz alan MHP’li Meclis üyesi İlknur Bayram Akyüz, kentin merkezinde sığınmacıların açtıkları işyeri tabelalarının Türkçe olmamasını eleştirerek, belediyenin denetim yapıp yapmadığını sordu. Akyüz, “Bu işyerlerinin bir çoğu kaçak. Bu da Adapazarı esnafını mağdur ediyor. Zabıta, kaç işyeri hakkında işlem yapmıştı” diye sordu.
SORUN DAHA DA BÜYÜR
Akyüz ayrıca gelecekte sorunun daha da büyüyeceğine dikkat çekti.  İlçede yoğun bir şekilde yabancı dil tabelası olmadığını iddia eden Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, “Tabela çok yok, bir iki nokta da var. Zabıta müdürlüğümüzde bir çalışma başlattı. Gerekli çalışmalar sürdürülüyor. Endişe edecek bir durum yok. Bir yandan bizim ensarlık görevini yapmamız gerekiyordu. Bizim çalışma anlayışımız da doğrayalım keselim diye bir şey yok” dedi. 

EN BÜYÜK DEĞER
Kentsel Dönüşümle ilgili açıklama yapan Başkan Işıksu, “Adapazarı bu şehrin en büyük ilçesi, en marka ilçesi. Biz bu markanın değerini arttıralım istiyoruz. Hizmetlerimizin çıtasını yükseltmek istiyoruz. Bunu yaparken Kentsel Dönüşüm olmalı. Uzmanlar deprem geliyor diyor. Bu kendi kendine olmayacak. Mücadele edeceğiz. Adapazarı’nı çok seviyoruz platformunu kuracağız diyoruz. Biz dönüşümü tüm bileşenlerle ve ortak akılla yapalım istiyoruz. Kentsel Dönüşümü belediye tek başına yapmaya çalışırsa çok zorlanır. Ortak akılla hareket edilirse başarılır. Adapazarı’yla ilgili derdi olan insanlar var. Kentsel döünüşüm. Belediyenin lokomotif olması gerekiyor. İyi bir örnek olmamız gerekir. Elbette belediye tek başına kentsel dönüşümü gerçekleştiremez, gücü de yetmez hiçbir kurumun da gücü yetmez. El birliğiyle bunu başarabilirsek iyi bir örnek ortaya koyarız” dedi. 

ASFALT VE SPOR SALONLARI
Başkan Işıksu konuşmasının son bölümünde asfalt ve yeni spor parkları çalışmalarını başlattıklarını belirterek, “Rüstemler’den başladık inşallah asfalt programımızla 38 bin ton asfalt atacak ve mahallelerimize 70 spor parkı kazandıracağız. El birliği ile Adapazarı’mızın tüm meselelerini çözüm yoluna koymak için gayret etmeye devam edecek, projelerimizi birer birer hayata geçirecek ve hedeflerimize inşallah hep birlikte ulaşacağız.” ifadelerini kullandı. Adapazarı Belediyesi’nin bir sonraki olağan meclis toplantısı, 1 Ekim Salı günü saat 14.00’da gerçekleştirilecek.
 

Serkan OK

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2019, 11:47
banner3
YORUM EKLE