'Okullarda koronavirüs testi yapılsın'

Eğitim-Sen Sakarya Şube Başkanı Yücel Kaçar okula dönüşe ilişkin açıklamalarda bulundu.

'Okullarda koronavirüs testi yapılsın'

Eğitim-Sen Sakarya Şube Başkanı Yücel Kaçar koronavirüs aşısı için önerilerde bulunarak okula dönüşe ilişkin açıklama yaptı. 

Kaçar yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Geçen hafta seminere başlarken, ilkesel olarak “yüz yüze eğitime geçilmesinden yana” olduğumuzu ancak gerekli önlemler alınmadığı için endişeli olduğumuzu belirtmiştik. Hafta içinde okullara gidince ne yazık ki yüz yüze eğitime geçmeye olanak sağlayacak önlemlerin alınmadığını gördük. Okullara ödenek ayrılmadığı için bırakın pandemiye özel önlemler almayı, her yıl sene başında rutin olarak yapılan bazı hazırlıkların dahi yapılamadığına tanık olduk. Sadece, (okul-aile birliğine bağış, kayıt parası, öğretmen/sınıf seçme parası vb.) velilerden para toplayan “merkezi” okullarda kısmen önlemler alınmış durumdadır.

POZİTİF VE TEMASLI

Okullarda dezenfektan, sabun, yüzey temizleyicisi vb. hijyen malzemesi yeterince olmadığı gibi; okullarda yıllardır yeterli kadrolu personel olmaması ve İş-kur ve oku-aile birliği üzerinden kadrosuz, güvencesiz çalıştırılan hizmetliler de henüz işe alınmadığından temizlik yapacak personel sıkıntısı had safhadadır. Sayın Milli Eğitim Bakanı da dün yaptığı açıklamasındaki “Yüz yüze eğitime geçemeyeceğiz, bari uzaktan eğitimi hakkıyla yapmaya çalışalım” ifadesi ile gerekli önlemlerin alınamadığını bir anlamda dile getirmiştir. Sayın Bakanın sendikamıza yönelik yaptığı “dedikodu” imasının aksine, genel merkezimizin, vaka ve vaka temaslı olarak açıkladıkları bilgilerin hepsi gerçektir. Tüm ülkede olduğu gibi, Sakarya’da da korona pozitif ve temaslı öğretmenlerin olduğu okullar bulunmaktadır.

VAKA TEMASLI

Genel merkezimizin geçen hafta içinde yaptığı açıklamada yer alan Adapazarı İlçe MEM ile yerel medyada yer alan bazı okullardaki vakalar, seminer haftasından önce tatil döneminde yaşanmıştır. Okulların açık olduğu seminer döneminde ise, merkezde 2 ve Karasu’da 1 okul olmak üzere toplam üç okulda; 2 pozitif vaka ve bir vaka temaslı öğretmen okullarındaki seminer çalışmalarına katılmışlardır. “Vaka temaslı” öğretmenin aynı evde yaşayan anne ve babası pozitiftir, öğretmen henüz test sonucu olmadığı için temaslı geçmektedir.

TEST SONUÇLARI

Bu üç öğretmenle birlikte kendi okullarında üç saat boyunca aynı ortamda Öğretmenler Kurulu toplantısı ve başkaca seminer çalışmasına katılan onlarca öğretmen de aslında artık “temaslıdır.” Daha kötüsü onlarca temaslı öğretmeni olan bu üç okulda dörder kişiden toplam 12 öğretmen, İlçe Zümre Öğretmenleri toplantısında, ilçedeki diğer tüm okullardan gelen aynı zümre öğretmenleri ile birlikte küçücük sınıflarda en az bir saat toplantı yaparak diğer okullardan gelen öğretmenlerle temas etmişlerdir. Dahası da var ilçe zümre toplantılarına katılan tüm öğretmenler, ertesi gün kendi okullarındaki çalışmalara katılmışlardır. Bu aşamadan sonra Sakarya’daki tüm öğretmenlere test yapmadan, kimin virüs taşıyıcısı olduğunu takip etmek mümkün değildir. Bu nedenle Sakarya’daki tüm öğretmenlere test yapılmalıdır ve test sonuçları ortaya çıkmadan hiçbir öğretmen toplu haldeki bir çalışmaya katılmamalıdır.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2020, 17:18
banner3
YORUM EKLE