Orta Mahalle sakinleri: “İlkokulumuz yok!”

Yenihaber Gazetesi bugün de 5 cadde, 19 sokak ve yaklaşık 5 bin nüfusu olan Adapazarı Orta Mahalle’de... Mahalle muhtarı ve  vatandaşlarla bir araya gelen muhabirimiz sorunları ve beklentileri dinlediler.

Orta Mahalle sakinleri: “İlkokulumuz yok!”

Gazetemiz stajyer muhabiri Şengül Kabaöz, Adapazarı Orta Mahalle’de muhtar ve mahalle sakinleri ile bir araya gelerek sorunları ve beklentilerini konuştu. Mahalle muhtarı İsmail İmamoğlu mahallenin aciliyet gerektiren sorunları olmadığını ileri sürerken, vatandaşlar altyapı ve park sorunu yaşadıklarını belirterek, mahallelerine ilkokul istediler.

“HERKESİN İSTEDİĞİ OLDU”
Adapazarı İlçesine bağlı Orta Mahalle Muhtar İsmail İmamoğlu, muhtarlık görevinde ilk dönemi olmasına rağmen birçok sorunu hallettiğini dile getirerek, “Herkesin her istediği oldu. İstemeyenler için hiçbir şey yapmadık. Kanallar ile ilgili sorunlar vardı. Öncelikli olarak onları hallettik. Çeşme meydanı sözümüz vardı. Çeşme meydanı sözü için girişimlerde bulunduk” dedi. 
“ALTYAPI KURUMLARI ZAYIF”
Altyapı kurumlarını da değerlendiren muhtar İmamoğlu, “Türk Telekom ile çalışmalar olmuyor. SEDAŞ çalışmalar konusunda çok zayıf kalıyor. AGDAŞ iyi fakat SASKİ de keza çok zayıf. Benim görüşüm bu yöndedir. Bizim yol sorunumuz hariç bir sorun yok. Yani altyapı sorunumuz var. Altyapı sorunu da halledildi mi mahallemizde herhangi bir sorunun olacağını düşünmüyoruz. Muhtarlık görevi süresince sorunsuz bir mahalle bırakmak istiyoruz. Bunun içinde elimizden geldiği kadarıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.


Mahalle muhtarı İsmail İmamoğlu ile mahalle sorunlarını ve beklentilerini dinleyen stajyer muhabirimiz Şengül Kabaöz, mahalle sakinleri ile bir araya gelerek sorun ve beklentileri dinledi. 
 “HİZMET BELİRLİ YERLERE YAPILIYOR” 
Abdulselam Köken; “Mahallemizin sorunlarının başında yol, kaldırım ve kaldırım kenarındaki araç parkları gelmektedir. Yolarımız çok kötü kullanılacak bir tarafı yok. Kaldırımlarımız çok kötü araçlar sürekli kaldırımlar üzerinde park yapıyor. Vatandaşın yürüyecek bir yolu bile yok. Bunlar giderilse çok iyi olur. Tabi bunların yapılacağına yönelik söylentiler var fakat biz bir şey göremiyoruz. Altyapı sorunu büyük bir sorun öncelikli olarak bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Hizmet yapılıyor fakat belirli noktalara yapılıyor. Eğer bir mahalleye veya bir yere hizmet edilecekse her yere eşit miktarda yapılmalıdır.”


SOKAK HAYVANLARINA BAKILSIN” 
Fetih Mut ; “Sokak hayvanları büyük bir sorun. Yerel yöneticilerin sokak hayvanları ile ilgili acil olarak bir çalışma yapmalı. Sorun sadece bizim mahalleyle sınırlı değil, şehrin birçok yerinde bu sorun ile karşı karşıya kalınıyor. Biz hayvan düşmanı değiliz. Onların daha iyi şartlarda yaşamalarını istiyoruz. Sokak hayvanları acıktığı takdirde çöp konteynırlarını karıştırıyor. Bu da koku ve görüntü kirliliğine sebebiyet veriyor. Önceden mahallemizde asfalt yoktu. Mahalledeki gerekli yerlere asfalt çalışmaları yapıldı. Altyapı sorunumuzun olduğunu da düşünmüyoruz. Belediyeden  yeterli hizmeti aldığımızı düşünüyorum.”

 
 “YAYA GEÇİTLERİNDE DUYARLI OLUNMALI” 
Mustafa Köse; “Mahallemizin sorunlarının başında araçlar marketlerin önüne park ediliyor. Çocuklar okul saatlerinde geçiş esnasında büyük sorunlar yaşıyor. Hayati tehlike atfediyor. Marketlerin önlerine parkların yapılmaması adına önlem alındı fakat bu önlem fayda etmedi. Yaya geçitleri çok önemli bir konu geçitlerde gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz. Belediyeden yeterli hizmeti alma konusuna gelince alıyoruz. Belediyeden temizliğe biraz daha önem vermeleri ve trafiğe karşı biraz daha iyi olmalarını istiyoruz. Suların temiz akması içilebilir nitelikte olması gerekiyor. Sokakların temizliğine de biraz daha önem vermeleri gerekiyor.”


 “İLKOKULUMUZ YOK” 
Kenan Akman; “Mahallemizin sorunları çeşme meydanı caddesinde 50 metre arayla yolun ortasında 11 tane logar kapağı var. Bu 50 metre içerisindeki 11 tane logar kapağı son 20 yıldır 3-5 sefer açılmıştır. Benim evim hemen dükkanımın üzerinde. Buradan akşamları özellikle 10’dan sonra geçen minibüsler bizim evi beşik gibi sallıyor. Deprem olsa hissetmiyoruz. 50 metre arayla 11 logar kapağının olduğu yerde ne kadar sağlam ayakta kalabilir. 15 yıldır logarların kapağı hiç açılmadı. Ayrıca sokak hayvanları sorunumuz var. Ben özellikle belediyeyi arayıp bu sorunu bildirdim. Çocuğuma 5 tane köpek saldırdı. Can güvenliğimiz bile yok. Kentsel dönüşüm projesinin yapılacağını duyduk. Bu proje içerisinde ilk yer alacak mahallelerden biriyiz. 17 Ağustos 1999 depreminden bu yana binaların altı sağlam değil. Bunun içinde bir an önce değiştirilmesi gerekiyor. En büyük sorunlarımızdan bir tanesi de ilkokulumuz yok. Bu boş binaların ilkokul, sağlık ocağı ve halk eğitim binası olarak değerlendirilmesini istiyoruz.”
“MUHTAR HİZMET SUNMUYOR” 
Nedim Kartal ; “Mahallemizin sorunları var. Öncelikle caddemiz aşağı yukarı 25 yıldır hizmet görmüyor. 25 yıl önce yapılan hizmetle kalmış. Bunca yıla rağmen caddemiz yapılan çalışmayla kaldı. Bu da hiç sağlıklı değil. Altyapının bir an önce yapılması lazım. En ücra sokak olarak kaldık belediyemiz burayı ihmal etti. Unutulan bir yer olduk. Belediyeye sesleniyoruz. Lütfen artık bir hizmet sunulsun. Muhtardan da hiçbir beklentimiz yok. Kendisi herhangi bir hizmet sunmuyor. Hiçbir işimiz yapılmıyor. Biz muhtardan değil belediyeden hizmet istiyoruz. İş varken çalışmayan insan çok. Mahallemize ve özellikle caddemize sahip çıkılmasını istiyoruz. “

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2019, 11:09
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER