Rüstemler'de en büyük sorun imar!

Mahalle röportajları serisiyle mahallelerin nabzını tutan Sakarya Yenihaber Gazetesi bugün, 2 cadde, 3 sokak ve bin 847 nüfusu olan Rüstemler Mahallesi'nde...

Rüstemler'de en büyük sorun imar!

Gazetemiz stajyer muhabirleri Ferhat Bayraktar ve Zehra Berre Uztürer, Rüstemler mahallesinin kapısını çalarak muhtar ve mahalle sakinleri ile bir araya geldi. Bayraktar ve Uztürer, muhtar Yakup Işık ve mahalle sakinlerinden sorunları ve beklentileri dinleyerek sütunlara taşıdı. 

Muhtarlıkta ilk dönemi olan Yakup Işık, adaylık döneminde yaptıkları çalışmalarda tespit ettikleri sorunları ivedilikle çözmeye çalıştıklarını belirterek, mahallelerindeki en büyük sorunun imar olduğunu söyledi. İmar sorununu çözmek için Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ile görüştüklerini söyleyen Işık, “Umuyoruz ki bu sorun kısa sürede çözümlenecek ve vatandaşlarımızda yerlerini rahatlıkla değerlendirebilecek” dedi.
 “CAMİ YAPTIRMAK İSTİYORUZ” 
Mahalle mezarlığında yaklaşık 15 yıl boyunca temizliğin yapılmadığını söyleyen muhtar Işık, “Mahalle mezarlığımızın iç temizliği 15 yıldan beri yapılmıyordu. Onların temizliğini gerçekleştirdik. Öncelikli olarak mahallemizi gezerek temel sorunlarımızı belirledik. Bu sorunlar arasında başlıca altyapı ve mahalleye imarın girmesi oldu. Bunları çözmek için elimizden gelene yapıyoruz. Bir de mahallemize cami yaptırmak istiyoruz. Sponsorlarımız hazır. Yer bulunduğu takdirde cami inşaatına başlayacağız” şeklinde konuştu.
“ULAŞIM SIKINTI”
Mahalledeki köprünün giriş ve çıkış yolları dar olduğu için her kışın sisten dolayı kaza olduğunu da söyleyen muhtar Işık, “Kayıp verdiğimiz ve yaşanan kazalardan dolayı sakat kalan vatandaşlarımız oldu. Bunu her fırsatta yetkililere iletiyoruz, ancak sesimize kulak veren olmadı. Milletvekillerimiz mahallemizi seçimden seçime hatırlıyor. Seçimden sonra kimsenin kapımızı çaldığı yok. Adapazarı Belediye Başkanımız elinden geldiğince hizmet vermeye çalışıyor ancak yeterli olmuyor. Merkez bir mahalle olmamıza rağmen mahallemizde çocuk parkı yok. Mahalle içinde minibüs hattı yok. Bununda acilen çözülmesi gerekiyor” dedi.
 “NE GELEN NE GİDEN VAR”
Rüstemler Mahallesi’nde yardıma muhtaç çok sayıda vatandaş bulunduğunu da söyleyen Muhtar Işık, “Bu konuda ilgili kurumların bize destek olmasını istiyorum. Altyapıda da büyük sıkıntı yaşıyoruz. Altyapı kurumlarıyla iletişim kurduğumuz zaman kendileri tamam diyor. Fakat ne gelen var ne giden var. Hizmet yetersiz” diye konuştu.

Rüstemler mahalle muhtarı ile mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuşan gazetemiz stajyer muhabirleri Ferhat Bayraktar ve Zehra Berre Uztürer, mahalle sakinleri ile bir araya gelerek mahallenin sorunlarını ve beklentilerini dinledi. Mahalle sakinleri sorunları dile getirirken, en büyük sorunlar arasında altyapı ve imar konusunda sorunun olduğunu dile getirdi. 

“ALTYAPIMIZ YOK” 
 “ Rüstemler Mahallesi 5584 Cadde 37 Nolu Sokak ta oturan  Ömer Düzce ; “Mahallemizde öncelikli olarak çocuk parkı yok. İmar konusunda sorun yaşıyoruz. İmar olmadığı içinde vatandaş burada ev yapamıyor. Yapılan evlerin de yıkılacağına yönelik söylentiler var. Bununla birlikte altyapı sorunumuz çok büyük. En kısa zamanda mahallemizde altyapının tamamlanmasını istiyoruz. Mahallemiz şehre yakın olmasına rağmen altyapımız olmadığı için doğalgaz yok. Muhtarımızdan altyapıyı mahallemizde çözmesini istiyoruz. Öncelikli isteklerimizden biri de mahallemizdeki çocukların vakit geçirebileceği sosyal aktivite alanları ve çocuk parklarını istiyoruz. Bununla birlikte çevre düzenlenmesinin yapılmasını da istiyoruz. Adapazarı’nın genel sorunlarına gelirsek trafikte sorun yaşıyoruz. Bununla birlikte görüntü kirliliği meydana geliyor. Gerek Adapazarı, gerekse mahallemizde acil çözülmesi gereken sorunların çözümünü bekliyoruz. Lütfen artık biri bu sorunları çözsün.”


“YARDIMLARDAN FAYDALANAMIYORUZ” 
Rüstemler Mahallesi 5578 Cadde oturan Seher Çadır; “ Evimizin kapı numarası olmadığı için devletin sunduğu yardımlardan faydalanamıyoruz. 22 yıldır bu evde yaşıyorum ve imar olmadığı için kapı numarası da alamıyoruz. Kapı numarası olmadığı için de ne belediyeden, nede sosyal yardım kurumundan yardım alabiliyoruz. Çok zor durumdayız. Benim gibi burada yaşayan onlarca aile var. Bu sorunun biran evvel çözülmesini istiyoruz. Engelli bebeğimiz var şükürler olsun durumu iyiye gidiyor. Mahallemizde altyapı sorunu çok büyük bir sorun teşkil ediyor. Çocuklarımızın vakit geçirebileceği bir sosyal alan, çocuk parkı da yok. Mahalleyi gördüğünüz üzere asfalta ihtiyaç var. Fakat herhangi bir girişimde bulunulmamış. Belediye çöpleri alıyor. Ama başka bir hizmeti yok.”

 
“SOSYAL AKTİVİTE ALANI OLSUN”  
Rüstemler Mahallesi 5590 Cadde 14. Sokakta oturan  Sevgi Havli; “Evimin önün kuyu var ve etrafa pis koku yayıyor. Bunu yaptırmaya gücüm yok. Komşular bu durumdan rahatsız oluyor. Altyapı yok. Mahallemizin başlıca sorunu altyapıdır. Mahalle de bir düzen bile olmadığı için çalışmalar da yapılmıyor. Belediyeden herhangi bir yardım alamıyoruz. Çocuklarımızın eğlenebileceği bir çocuk parkı yok. Ailelerin veya gençlerimizin vakit geçirebileceği bir sosyal alan yok. Muhtar mahalleyi gezip vatandaşın sorunlarını dinlemeli. Bizler muhtardan ve belediyeden hizmet istiyoruz. Sadece muhtarla kalmayıp belediyeden de gelip mahalle sakinlerini tek tek dolaşıp temel sorunları çözmeleri gerekiyor. Biz mahalle sakini olarak bunu istiyoruz. Mahalle de doğalgaz bile yok. Altyapı sorunu desen maalesef yok. Yollarımız hep çukur içinde ve acil olarak asfalta ihtiyacı var. Muhtardan ve belediyeden tek beklentimiz mahallenin sorunlarını bir an önce çözmeleridir.” 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
aynur çakır
aynur çakır - 4 ay Önce

bende şikayetçiyim bende rüstemlerde oturyorum evimin önunde kuyu var ne yazıki kuyu suyu haftada bir evime taşiyor en kısa zamanda alt yapı istiyoruz

SIRADAKİ HABER