“Sakarya’yı kalkındırmak istiyoruz”

 Genç Gelişim ve Girişim Derneği Başkanı ve AFAD çalışanı Mahmut Kılıç, pandemi olmasına rağmen hedeflerinin Sakarya’yı her konuda kalkındırmak ve geliştirmek istediklerini söyledi.  

“Sakarya’yı kalkındırmak istiyoruz”

Merve KURTULAN'ın haberi

Adapazarı’nda faaliyet gösteren  Genç Gelişim ve Girişim Derneği gençler başta olmak üzere kadınlar, çocuklar, engelliler, hayvanlar, afet acil durumlar ve bunun gibi pek çok alanda çalışma ve projeler yürütüyor.  Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kılıç,“ İl içi, il dışı, bölge geneli ve yurt dışı odaklı pek çok çalışmalar yürütüyoruz, pandemi de çalışmalarımıza ara vermeden çevrimiçi bir şekilde devam ettik” şeklinde konuştu.
‘FAALİYETLERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ’
Genç Gelişim ve Girişim Derneği’nin yönetim kurulu başkanı ve aynı zamanda AFAD çalışanı olan Mahmut Kılıç, “2015 yılında derneğimiz açıldı, o günden bugüne faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.  Derneğimizin amacı gençlere ve dezavantajlı gruplara kadınlara çocuklara yönelik projeler geliştirmek Avrupa birliği hibe fonlarından faydalanmak ve özellikle hak temelli çalışmalar yaparak Sakarya ilini kalkındırmayı amaçlıyoruz.  Hemen hemen her yaş gruplarıyla projeler ve çalışmalar yürütüyoruz. Misyon ve vizyonumuzda Avrupa’daki yeni uygulamaları getirerek bizdeki uygulamaların gelişimini sağlamak. Derneğimizde yaklaşık 300 gönüllü gencimizin yanında 25 üyemiz var. Gönüllü gençlerimiz sadece Sakarya ilindeki gençlerden oluşmuyor. Türkiye genelinde bir gönüllü ağımız var onun dışında AISEC staj programıyla çalıştığımız için Dünya’nın hemen hemen her yerinde gönüllülerimiz var. Buradaki ve yurt dışındaki gençler 6 hafta sosyal sorumluluk çalışmaları yaparlar ve geri dönerler. Bu bir döngü şeklinde devam ediyor” ifadelerine yer verdi.
‘65 FARKLI PROJE’
 Kılıç, “Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ve Sakarya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler (SUBÜ) ile iş birliği içerisinde olduklarını söyleyen Kılıç, “Üniversite ile Erasmus + çalışmaları yürütüyoruz. Şu ana kadar Sakarya ile ilgili gençlerimizin dahil olduğu 65 farklı proje gerçekleştirdik. Bunların içerisinde değişim programları, eğitim, staj gönüllülük ve istihdam vardı ve gençlere çok fayda sağladı. Yurt dışında AISEC ve ERASMUS kapsamında staj ve değişim programlarıyla ilgili çalışmalarımız fazlasıyla var,” şeklinde konuştu.
‘PROJE FAALİYETLERİNE KATILABİLİRLER’
Pandemi döneminde çalışmalarına çevrimiçi devam ettiklerine değinen Kılıç, “Derneğimizde var olan tüm çalışmalarımızın yüzde 90’nını çevrimiçi olarak gerçekleştirdik. Özellikle pandemi döneminde engelli bireylere yönelik birçok araç geliştirdik ve onların çevrim içi araçlarla çalışmalarını sağladık. Salgın zamanı olduğu için şu an değişim programlarımızın bir kısmını askıya aldık” dedi. Gençlerin derneğe sosyal medyadan ve e-posta üzerinden ulaşabileceklerini dile getiren Kılıç, “Gençler birlikte çalıştığımız kurum ve dernekler üzerinden ve sosyal medyadan bize ulaşabilirler.  Bizimle iletişime geçerek gönüllü olabiliyorlar ve proje faaliyetlerine katılabiliyorlar. Biz yaptığımız işleri gençlerimize öğretip onların da bu çalışmaları sürekli olarak devam ettirmesine olanak tanıyoruz” diye konuştu.  

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2020, 13:37
banner3
YORUM EKLE