SASTOP: "Adliye şehir merkezinde olmalı"

SASTOP, yeni Sakarya Adliyesinin şehir merkezinde olması gerektiğini açıkladı 

SASTOP: "Adliye şehir merkezinde olmalı"

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir radyo programında Sakarya Adliyesiyle ilgili konuştu. 
Mevcut adliyenin yetersiz olduğunu fikrine katıldığını belirten Yavuz, yeni adliye binasının nereye yapılması gerektiğinin kamuoyu tarafından tartışılması gerektiğini ifade etmişti. 

İlimizdeki sivil toplum kuruluşlarında yönetici olarak görev yapan isimlerin oluşturduğu Sakarya Sivil Toplum Platformu da (SASTOP) konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. 

SASTOP Başkanı Av. Ülker Önder Döker tarafından basına gönderilen açıklamada yeni Adalet Sarayının şehir merkezinde olması gerektiği savunuldu. 

SASTOP’un açıklamasının tamamı şu şekilde: 
     
 SAKARYA SİVİL TOPLUM PLATFORMUNUN   YENİ ADLİYE SARAYI  KONUSUNDA  YAPTIĞI ÇALIŞMALAR İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME AÇIKLAMASI.

   Sayın Vekilimiz  Sakarya’mız gelişmeye devam etmektedir.  Bu  gelişmeye paralel olarak yeni bir Adliye Sarayına ihtiyaç olduğu ortadadır. 

       İlimizin bu alandaki ihtiyacını karşılamaya mevcut bina yetmemektedir. İlimizin genel yapısı dikkate alındığında yapılacak olan Adliye Sarayının kolay ulaşılabilir ve fonksiyonel olabilmesi için şehir merkezinde yapılması uygun olacaktır. Şimdiki Adliye Sarayının merkeze uzaklığı hem vatandaşlarımızın hem de  bu alanda hizmet eden görevlilerin büyük sıkıntılar yaşamasına sebep olduğu açıktır.
     Yeni yapılanma ile ilgili çalışmaları sürdüren ilgili Bakanlık birimlerinin yer tercihi ve tespiti konusunda bu hususa özellikle dikkat  etmeleri  yerinde olacaktır. Sastop olarak gerek halkımız gerekse İlgili görevlilerle yaptığımız istişareler binanın Merkezde yapılmasının önemini ortaya koymaktadır.  

      Gerek şehrimizin yöneticileri, Sivil Toplum Temsilcileri, Millet Vekilleri ve Siyasiler ile  yaptığımız görüşmeler de  Adalet Sarayının  Merkezde yapılmasının elzem olduğunu göstermektedir. 2016 yılında yaptığımız incelemelerde Sakarya Adliyesi yetkilileri, Büyükşehir Belediyesi Başkanımız ve Valimiz öncelikle halkın isteğinin önemini vurguladılar. 
Sastop olarak İleriki yıllardaki gelişmelerde dikkate alınarak merkezde bir yer belirlenmesi ve bu konuda acilen bir görüş birliği oluşturularak sağlıklı bir karar alınması gerekmektedir.  Şehrimizin gelişmesi ve sorunlarının  çözümü konusunda gönüllü bir yapılanma olan Sastop olarak da ayni görüşte olduğumuzu ifade ediyoruz. 
        Sastop Komisyonu olarak  bu konudaki bilgilenme çalışmalarımız tamamlanmış olup  İlgili mercilere hazırladığımız  raporumuzu Zamanın Müsteşarı Kenen İpek Beye Ankara’da Makamında sunduk.ve  Adliyemiz yetkilerine de sunduk. 
     
    Şu ana kadar çoğunluk özellikle ve Öncelik yeterli arsa olduğundan Ağır bakım arazisi, , Arifiye Oto gar  karşısı  Tohum ıslah arazisi ve  Erenler Et ve balık kurumunun olduğu  şehir merkezi girişi.    Karasu yolu üzeri Sakarya Arena stadı civarı,  Serdivan çevresinde bir arsa, Kipa yakınında bir arsa, ve Karaağaç Karakolu  arkası karaağaç dibinin kuzeyi  kentsel dönüşüme imkanı nedeni ile  öncelikli istek bulunan yerlerdir.

      Camilideki mevcut Adliye binası şu an  yeterli olmaktan çıkmıştır. Camili, Korucuk, Karaman  civarına hiçbir sosyal katkısı bulunmamaktadır. Bu bölgede bir avukat yazıhanesi bile yoktur. Olanlar şehre geri dönmüştür. İki üç adet  küçük cafe, çayhane, pastane bulunmaktadır.  Adliyenin çevresindeki iş yerleri çürümeye yüz tutmuştur. Sakarya’nın  Taraklı, Kocaali, Pamukova, Hendek, Karasu, Arifiye, Akyazı, bölgesinden gelenler 2 – 3 vasıta ile ulaşabilmekte ve  2 – 3 saat yol yaptıktan sonra ulaşabilmektedirler. Şehirden ise  45 – 60 dakika da( araç bekleme duraklara varma )  ulaşılabilmektedir.  Ayrıca avukatlar   30 ila 45 dakikada ulaşabilmekte ve ortalama günde 2 saat haftada 10 saat yani en az 1 günlerini yolda geçirmektedirler ve bu ayda en az 4 gün yapmaktadır. Buda Avukatın  ayın  bir haftası yolda geçmektedir. Deprem sonrası acil bir karar ile  halka sormadan yapılan bu yerleşim  bu gün Adliyemiz binasına sığmamakta ve dışarılara taşmıştır. Ve  ihtiyaca karşılık verememektedir. 
Yeni Adliyenin Merkezde yapılması her yönden yerinde olacaktır. Yeni kentteki mevcut Adliyemiz Kuzey Adliyesi olarak ve Kaymakamlık olarak kullanılabilir. Merkez ve çevresinde arsalarımız mevcuttur. Bazı  müsait yerler Kamu kuruluşlarına aittir.  Yeni VALİLİK sarayımız ve  ADLİYE Sarayımız Merkezde ve eskisi gibi halkımızla iç içe olmalıdır. Ağır Bakım arsası ve Et balık kurumu arsası  temin edilebilirse Merkez Adliyesi için uygun ve yeterli yerlerdir. Bu yerlerden biri olacak olduğu takdirde  Büyükşehire yakışacak bir Adliye sarayı gerçekleşmiş olacaktır. ( Arsalarla ilgili  helikopterden çekilme resimler elimizde mevcut olup 4 yıl önce  Adalet Bakanlığında Müsteşarlığa sunulmuştur.) 
      Camili, Karaman, Korucuk bölgesinin gelişmesi için öncelikle Buraya bir fakülte ve meslek yüksek okulu yapımı gerçekleşirse ( şu andakinden daha geniş) bu bölge  2000 yılından bu yana geçen 20 yıl içinde gerçekleşmeyen  sosyal yaşam alanları   gerçekleşecektir. Ve akabinde Sosyal tesisler, kafeler,  AVM’ ler  ile  gerçek bir yaşam bölgesi oluşacak ve cazibe merkezi olacaktır. Adapazarı ile birleşmesi de hızlanacaktır. 

 Sayın Vekilimiz  Bu yazımızla ilgili olarak Bakanlığı daha önce bilgilendirmiştik.   Aşağıda isimleri ve görevleri belirtilen bizler deprem sonrası Sakarya’nın  gelişmesi için 2005 yılından bu yana 222. Genel toplantımız  gerçekleştirdik ( 855 Komisyon çalışması buna dahil değildir. )
 Sizleri bu konuda  ve tafsilatlı bilgilendirmek için RANDEVU TALEP EDİYORUZ. 

SAKARYA SİVİL TOPLUM PLATFORMU  YENİ ADLİYE SARAYI KOMİSYONU  SASTOP EŞ BAŞKANLARI 
Av. Bir. Der. Sakarya Şb ve Geç.Dön. Baro  Başk.. Av.   Ü. ÖNDER DÖKER. , G.Dön. Sak. Turizm Der. Başk.  İHSAN MAHMUTOĞLU,  , Masa Tenisi İhtisas Spor Kulübü Başk . HÜSEYİN BALTA..Şeker İş sen. başk OĞUZ KALAY, Avrupa. Birl. Der.i Sakarya Şb .Y.K  üyesi.Eğitimci  M. OKTAY ERTEM ..Muhtarlar Fed. Ve Sakarya Muh.  Der. Başk. ERDAL ERDEM, G.D.Tabib. odası Başk.Dr. DURSUN BOSTANCI Özel Eğ. Muhtaç çocuk. Der .Başk. GÜLSEN ÖZİŞ, Geyve Boğazı .ve Şel. Kor. Der Başk. KAMURAN TAN, .   Sağlık ve Sevgi Der. Başk. Yard.Eğitimci  AYTAÇ GÜNER.  Akyazı Tic. San. Od. Mec. Başk MUZAFFER BAŞERi,Romanlar Der. Başk. ORHAN TANYEL. Tüvasaş Emek. Md. FİKRET KÜKALP,  G.D. Hastane Kor.Der. başk. ERDOĞAN YETİŞ, Av. Bir Der. G.D. Sekreteri,Eğitimci BİNGÜL ARTAN, Adapazarı İlçe Mec. Üye. HALUK AKBAY.

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayhan Sarıca
Ayhan Sarıca - 2 hafta Önce

Hiç bir teknik birikimi olmayan insanların, niçin o Valilik binası ve Adliye binası yenikent'e yapıldı diye sorgulamayan insanların, sırf siyasi kişilik diye çıkıp üfürmeleri ne yazıkki bizim toplumun acı gerçeklerinden biri.
Cehalet , tanınır biri olmakla giderilemiyor işte...
Yazık...

SIRADAKİ HABER