SAÜ'den 'vurgun' iddialarına cevap

Sakarya Üniversitesi, yabancı öğrencilerden derneğe bağış istendiğine yönelik haberlerin doğru olmadığına yönelik bir açıklama yaptı 

SAÜ'den 'vurgun' iddialarına cevap


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kuzeni Cengiz Er'in sahibi olduğu superhaber.tv; SAÜ'nün yabancı öğrencilerden kayıt için Sakarya Üniversitesi Mezunlar Derneğine 500 dolar bağış yapmalarını istediğini ve YÖK'ün soruşturma başlattığını yazdı. 

Konu yerel haber sitelerinde de haber olarak yer alırken, üniversiteden açıklama geldi. 

SAÜ'nün konuya ilişkin açıklaması şu şekilde: 

Uluslararası Öğrencilerden Zorunlu Bağış İstenmesi” haberi ile ilgili olarak;
Sakarya Üniversitesi, Türkiye’nin yükseköğretimde uluslararasılaşma hedefine uygun olarak uluslararası öğrenci sayısını ve niteliğini artırmaya büyük önem vermekte, bu konuda ciddi planlamalar yapmakta ve çaba sarf etmektedir. Bu yıl yurtiçi ve yurtdışında kendi YÖS sınavını da yapmaya başlayan üniversitemizin çabaları sonuç vermeye başlamış, kayıt olan uluslararası öğrenci sayımız üç yılda yaklaşık olarak dört kat artış göstermiştir. 2018’de 414 olan uluslararası öğrenci kaydı, 2019’da 622’ye, 2020’de ise pandemi koşullarına rağmen 1263’e yükselmiştir. Henüz kayıt süreci devam etmektedir ve bu sayının 1700 civarında gerçekleşmesi beklenmektedir.

Üniversitemizin Uluslararasılaşma alanında kaydettiği bu olumlu mesafeye rağmen, tamamen algı oluşturmaya ve kamuoyunu yanıltmaya dönük bir haber olan ve “MÜSİAD Endonezya temsilcisi olduğunu söyleyen Mustafa Aslan adlı kişinin bazı iddialarla YÖK’e başvurması sonucu soruşturma başlatıldığı haberi” değişik başlıklarla basında yer almıştır. 

Bu haberlerle ilgili olarak; 
1.    Mustafa Aslan MÜSİAD Endonezya temsilcisi olarak kendini takdim etmesine rağmen MÜSİAD web sayfasında da görüleceği gibi temsilci başka bir kişidir. Bilgi için bakınız:  https://www.musiad.org.tr/icerik/subeler-15 


2.    Yükseköğretim Denetleme Kurulu, iddialarla ilgili olarak üniversitemizden bilgi ve belge talebinde bulunmuştur. Açılmış bir soruşturma yoktur.

3.    Üniversitemiz öğrencilerden bağış talep etmemekte, başvurular internet üzerinden alınmakta, evrak üzerinden değerlendirme yapılmakta ve asil ve yedek kabul bilgileri herhangi bir mülakat olmadan aday öğrencilere internet üzerinden duyurulmaktadır. 

4.    Üniversitemiz uluslararası öğrenci başvuru ve kabul süreçlerini dikkatle ele almakta olup uluslararasılaşma hedefini gerçekleştirmek için çabalarını sürdürmektedir. 
 

banner3
YORUM EKLE