Şehirden 23 Nisan kutlama mesajları...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle şehir protokolü, iş dünyası, STK’lar ve siyasi parti temsilcileri tarafından kutlama mesajları yayınlandı. İşte o mesajlar…

Şehirden 23 Nisan kutlama mesajları...

Vali Ahmet Hamdi Nayir'in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Mesajı

Saygıdeğer Sakaryalılar,

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Açılışının 100. Yıldönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı milletçe birlik ve beraberlik içinde kutlamanın gurur, mutluluk ve coşkusunu yaşıyoruz. 

Kıymetli Çocuklar,

Yüce Meclisimizin açıldığı bu özel günün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından sizlere bayram olarak armağan edilmesi elbette ki, çok büyük anlamlar taşımaktadır. Bu size duyulan güvenin en somut ifadesi olduğu gibi, varlığınızın bizler için ne kadar önemli olduğunun da göstergesidir. Sizler Aziz Milletimizin en büyük zenginliği ve umudusunuz. 

Çocuklarımızın; dünyayı dönüştürecek fikirler üreten, eleştirel düşünen, kendine güvenen, çağın ruhunu anlayan, teknolojiye hakim, araştırıcı, girişimci, ufku, vizyonu geniş ve değerlerine bağlı bireyler olmasına büyük önem veriyoruz. Bu nedenle; en iyi şartlarda yetişmeniz, teknolojik imkanlardan en iyi şekilde faydalanmanız, kaliteli bir eğitim almanız için büyük bir çaba gösterilmektedir.

Şunu özellikle bilmenizi isterim ki; bu ülkede yapılan her şey sizler içindir. Hayat boyu başarılı ve mutlu olmanız, yarınlara güvenle bakabilmeniz, yüzlerinizin her zaman gülmesi bizlerin tek dileğidir. Siz sevgili çocuklarımızı çok sevdiğimizi ve güvendiğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Sevgili Çocuklar,

Bu özel günümüzü her yıl coşkulu etkinliklerle kutlamaktaydık. Bütün dünya ile beraber ülkemizi de olumsuz olarak etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle, bu sene üzülerek birçok faaliyeti iptal etmek zorunda kaldık. Kurtuluş Savaşımızdaki mücadele ruhumuzu, TBMM’nin açılışındaki kararlılığımızı canlı tutarak bu sıkıntılı süreci de birlik, beraberlik içerisinde aşacağımızdan şüphemiz yoktur.

Bu duygu ve düşüncelerle; Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, Birinci Meclis’in muhterem üyelerini, kutsal değerlerimiz uğruna canlarını seve seve feda eden Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden fedakar Gazilerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyor, dünyamızı anlamlandıran yarınlarımızı emanet edeceğimiz tüm çocuklarımızın, dünya çocuklarının ve Saygıdeğer Sakaryalı Hemşerilerimin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlarım.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem Yüce’den 23 Nisan mesajı…

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Bu yıl 23 Nisan coşkusunun koronavirüs salgını için alınan tedbirler kapsamında evlerde yaşanacağını ifade eden Başkan Ekrem Yüce, paylaştığı mesajda Gazi Meclis’in 100. yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutladı. 

Sağlıklı günlerde yine buluşacağız

Başkan Ekrem Yüce’nin TBMM’nin 100. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla şu mesajı paylaştı: “Tüm insanlığı etkisi altında alan koronavirüs (COVID-19) salgını dolayısıyla 23 Nisan’da maalesef evlerimizde olacağız. Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum. Geleceğimiz olan çocuklarımızla inşallah sağlıklı günlerde nice 23 Nisan’larda buluşacak, çocuklarımızın bayram heyecanına yine ortak olacağız” dedi.

21.00’da hep birlikte 

Başkan Ekrem Yüce, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un çağrısıyla 23 Nisan akşamı saat 21.00’da tüm Türkiye’de olduğu gibi Sakarya’da da İstiklal Marşı’nın coşkuyla okunacağını ifade ederek, “Büyükşehir Belediyemiz Bando Takımı da 21.00’da belediyemizin önünde İstiklal Marşımızı çalacak, ayrıca gün içerisinde özel hazırlanan araçla şehrimizin belli noktalarında mini dinletiler çocuklarımızın beğenisine sunulacak. Çocuklarımızı 23 Nisan’da sürpriz hediyeler de bekliyor olacak. Sosyal medya hesaplarımızdan ilgili paylaşımlar da yapılacak” dedi.

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınlayarak vatandaşlara çağrıda bulundu ve bayram coşkusu için etkinlikleri anlattı

AZİZ ATATÜRK

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu yayınladığı mesajda şu sözlere yer verdi: Cumhuriyetimizin banisi Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasıyla 19 Mayıs 1919 günü Samsun’da yaktığı kurtuluş meşalesinin en önemli adımlarından biri tam 100 yıl önce bugün atıldı.  Atatürk ve silah arkadaşları öncülüğünde, ‘Milletin Bağımsızlığını Yine Milletin Azim ve Kararlılığı belirleyecektir’ mesajı verilerek Büyük Millet Meclisi açıldı. Bu mesaj Türk Milletinin bağımsızlık olmadan yaşamayacağını tüm dünyaya göstermiştir.

BÜYÜK TÜRK MİLLETİ

Büyük Türk Milleti adına gurur dolu tarihi bir gündeyiz. Mili mücadelenin sevk ve idare merkezi olan Büyük Millet Meclisi, Türk Milletinin istikbalinin belirleyicisi olmuştur. Türkiye Cumhuriyetinin müjdecisi olan bu kutlu günün Atatürk tarafından geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza armağan edilmesi büyük önem taşımaktadır. Dünyada eşi ve benzeri olmayan bu bayramı dolu dolu kutlamak isterdik. Salgın tehdidi nedeniyle 100.yıl coşkumuzu bu yıl evlerimizde yaşayacağız.

COŞKU YAŞATILACAK

Tüm vatandaşlarımızı evlerini Türk Bayrakları ile süslemeye ve saatler 21.00’ı gösterdiğinde evlerinin camlarından ve balkonlarından İstiklal Marşımızı okumaya davet ediyorum. Günler öncesinden planlanan etkinlikler kapsamında belediyemiz hoparlöründen gün içinde yapılacak müzik yayınlarının yanı sıra, İstiklal Marşımızda hoparlörlerden yüksek sesle açılacaktır. Ayrıca gün içinde müzik yayını yapan araçlarımız sokaklarda gezerek miniklerimize bir nebzede olsa bayram coşkusunu unutturmamaya, o coşkuyu yaşatmaya çalışacak.

ÇEK GÖNDER

Evlerde yapılan kutlamalarda, coşku dolu o anları kaydedip 0555 888 54 03 numaralı whatsApp hattına ileten kardeşlerimize ise kitaplar hediye edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını ve tüm aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un TBMM'nin 100. kuruluş yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na ilişkin mesajı…

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Meclisimizin bir asır devirdiği bu kutlu gün, ne yazık ki salgın günlerine denk geldi.

Meydanlara çıkamayacak, çocuklarımızın aydınlık yüzlerinden, ışıltılı seslerinden mahrum kalacağız. Ancak yüreklerimiz bir; ortak bir gururu, umudu ve coşkuyu paylaşıyoruz. Ulus olarak, tek bir kişinin iktidarına karşı millet egemenliğini hayata geçirdiğimiz TBMM, 100 yaşına basıyor. Meclisimiz, egemenliğimizin temel taşıdır. Tüm gücümüzle TBMM’ye sahip çıkmak ve kurucusu olduğu Cumhuriyetimizi, demokrasiyle taçlandırmak zorundayız.

İçinde bulunduğumuz salgın günleri bize bir kez daha, Cumhuriyetin önemini, zor günlerimizin ancak Cumhuriyetin aydınlık evlatları, akıl ve bilim ışığı ile aşılabileceğini, liyakatin ve adaletin önemini gösterdi. Halkı ayrıştırmaya çalışanlara inat, dayanışmanın ülkemizi ayakta tuttuğunu hatırlatan bu zor günleri, sağlıkla ve en az kayıpla geride bırakabilmemizi umuyorum. Çocuklarımızın bayramını kutluyor, gözlerinden öpüyorum. Meclisimiz ve Cumhuriyet, çocuklarımızın emanetidir, sonuna kadar mücadele edeceğiz!

Hendek İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabri Doğan’ın 23 Nisan kutlama mesajı…

Aydınlık yarınların güvencesi olan sevgili çocuklar.

Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşmuş olduğumuz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en samimi duygularla kutluyorum.

Sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, çağdaşlığa, bilime, teknolojiye açılan aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan, sevinç ve gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak Gazi Mustafa Kemal’in geleceğin teminatı olan çocuklarımıza sevgi ve güvenini göstermektedir. Bizler, bu sevgi ve güven sayesinde dünyanın ilk ve yegâne çocuk bayramı olarak tarihe geçen, millet egemenliğine dayanan demokrasinin ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sayesinde tüm dünya çocuklarıyla ulusal egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz. Tüm dünyaya sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk, kardeşlik ve barış mesajları vererek; heyecanla, coşkuyla, rengârenk görüntülerle ve dünya çocuklarıyla birlikte bu güzel bayramı en güzel duygularla kutlamaktan da büyük kıvanç duymaktayız. Ülkemizin, milletimizin, dünyanın ve insanlığın geleceği ve barışa katkısı açısından büyük önem taşıyan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı her geçen yıl daha coşkulu, heyecanlı ve sevinçli kutlarken, geleceğimizin güvencesi olan sevgili yavrularımızın en donanımlı şekilde yetişmesi için çalışacağız. 

Sevgili çocuklar, sevgili gençler; Aydınlık geleceğimizin, aydınlık yüzleri; Her şeyin en güzeline layık olan sizler; okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, çözümcül eleştirilerde bulunabilen, günceli çağdaş yaklaşımlarla değerlendiren, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak oluşmuş, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım; sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki birikimli olmak için çalışın; başarmak için samimi ve gayretli olun…

Bu duygu ve düşüncelerle başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

MHP Sakarya İl Başkanı Ahmet Ziya Akar’ın 23 Nisan mesajı…

Günümüzden yüz yıl önce verilen destansı mücadele ecdadın iman ve ferasetinde vücut bulmuş, Türk milletinin tarihte vazgeçmediği yegane hasleti olan bağımsızlığının korunması ve temini, gazi meclisinin çatısı altında alınan kararlarla dünyaya ilan edilmişti.

Milletin Meclisi özünü teşkil eden milli iradeden aldığı güçle, varlığına kastetmiş hain ve düşman unsurlara karşı giriştiği mücadelede duraksamadan ve yeise kapılmadan iradesini sergilemiş, şanlı tarihimizde yerini mukaddes bir şekilde alacak kurtuluşumuzu temin etmiştir.

Günümüzden yüz yıl önce Türk’ün varlığına kastedenler, bizlere Anadolu topraklarını çok görenler, Türk Milletinin sarsılmaz iradesi karşısında aldıkları hezimetin acısını çıkarmak için hala fırsat kollamakta ve amaçlarına ulaştıracaklarına inandıkları maşalarını bizim için yaktıkları ateşi harlamakla meşgul kılmaktadır.

Türk milleti olarak bugün dünden daha güçlüyüz, ecdadın kanıyla kazandığı zaferleri taçlandırmak için daha şuurluyuz, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün feragatine ve varlığını Türk varlığına adayacak iradeye sahip, her biri bayrak misali lekelenmemiş evlatlarıyla Türk vatanı bugün daha emin.

Atalarından aldığı mirası bize aktaranlara bin şükran, Türk milletinin egemenliğini ilan ettiği günü çocuklarına armağan edenlere bin şükran, Atasının armağanını geleceğe taşıyacak gençlere bin şükran.

Yüz yıl önceki iradeyi sinemizde muhafaza ederken bizleri bugünlere taşıyan şehitlerimize bin şükran, rahmet ve minnet.

Türk milletinin egemenliği yüz yaşında. Hepimize kutlu olsun.

MHP Adapazarı İlçe Başkanı Halil Hakan Oturak’ın 23 Nisan kutlama mesajı… 

Bundan 100 yıl önce, “Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyerek milli mücadele ateşini yakan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Milli Meclis’in bütün kahramanlarını saygıyla selamlıyoruz. 

Ve diyoruz ki; 

Bin yılı aşkındır Türk toprağı olarak mühürlenmiş, Anadolu coğrafyası üzerinde işgal heveslerine devam edenlere karşı, her daim gözünü kırpmadan milli mücadeleye atılacak milyonlarca evlatları vardır. 

Rahat uyuyunuz! 

Türk milleti olarak, devletimizi zorda bırakıp, milletimizi ayrıştırarak Sevr planlarını tekrar önümüze koymak isteyen; dilimize, dinimize, milli kültürümüze, milli birlik ve beraberliğimize, ayrılmaz bir bütün olarak baktığımız tarihi geçmişimize karşı planlanan bütün oyunları biliyor,, zamanı geldiğinde hepsini tek tek bozuyoruz. 

Emin olunuz ki!

Memleket tehlikeye girdiğinde, şahsi menfaatlerini milli menfaatlerinin gerisinde tutan nesillerin devamı olan bizler, mazlum ve mağdurların çekinmeden sığınabileceği bir mekan olarak bıraktığınız Türk yurdunu, daha güçlü kılarak, gönül coğrafyamızın hadimliğine sizlerle karşılaşana kadar devam edeceğiz.

Allah ezanları susturmayan, bayrakları indirtmeyen, namusları çiğnetmeyen sizlerden razı olsun!

Ruhunuz şad mekanınız cennet olsun!

İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan 23 Nisan kutlama mesajı…

Büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çağrısı ile 23 Nisan 1920’de  Ankara’da toplanan 115 milletvekili tarafından, Egemenliğimizin saraydan alınıp kayıtsız ve şartsız millete tevdi edildiği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerinin atıldığı, Kurtuluş Savaşımızı yöneten Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100. Kuruluş Yıldönümü’nde büyük bir gurur ve heyecan yaşıyoruz. 

Ülkemizin geleceği çocuklarımıza armağan edilen bu anlamlı günde bütün Türk ve dünya çocuklarının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bekasının, adalete güvenin yeniden tesis edildiği, milletin kendini yönetenlere hesap sorabildiği, yasama, yürütme ve yargı erklerinin birbirini açık ve şeffaf bir şekilde denetleyebildiği yegâne sistem olan İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme bağlı olduğunu hatırlatıyoruz. 

100 yıl önce olağanüstü yetkilere sahip bu meclisin aldığı kararlar neticesinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatansever evlatları olarak, kahraman ecdadımızı bir kez daha,saygı, minnet ve rahmetle anıyor, Türk yurdunu aynı Milli Mücadele ruhu ile korumaya devam edeceğimize söz veriyoruz. 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

23 Nisan tarihinin Türk Milleti ve tarihi açısından bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Başkan Altuğ, mesajında şunlara değindi: “ Bundan tam 100 yıl önce Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu tüm dünyaya tescillendi. 23 Nisan, ayrıca, Türk Milletinin birlik ve beraberliği ile kazanılan bağımsızlık mücadelesi ve milletimizin egemen oluşu nice milletlere de örnek olmuştur. Bu tarih sadece TBMM’nin açılması olarak kalmayarak laikliğin, özgürlüğün, eşitliğin ve adaletin de simgesi olmuştur. Yüce Türk Milleti, Cumhuriyetin kuruluşunda gösterdiği asalet ve cesareti günümüzde de en güçlü şekliyle ortaya koymaktadır. Milletimizin bağımsızlık duygusu, yeni nesillerde de kendini hissettirmektedir

Maalesef bu sene Koronavirüs pandemisi nedeniyle milli egemenliğimizin 100. yıl dönümünü meydanlarda büyük törenler ile kutlayamıyor olabiliriz ancak toplumumuzun gelecekteki sağlığı için evlerimizde gururlu ve coşkulu bir şekilde kutlamaktayız. Bugün de birlik olma ve dayanışma duygusunu da mücadelenin sürdüğü o yıllardaki gibi yaşamaktayız.

Yeni Bir Dünya Sizlerin Eseri Olacaktır

Ülkemizin geleceği ve gerçek sahipleri çocuklarımıza ve gençlerimize duyulan güvenin gösterilmesi açısından 23 Nisan ayrı bir öneme sahiptir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, egemenliği kayıtsız ve şartsız biçimde gerçek sahibi olan milletimize emanet ve teslim ettiği bu 23 Nisan ruhunu, çocuklarımıza bayram olarak armağan etmiştir. Bu zor günlerde anlıyoruz ki çocuklarımızın ve gençlerimizin iyi yetişerek ülkemize ve tüm dünyaya katkı sağlaması, eğitim temelleri ile mümkün olacaktır. Çocuklarımızın sağlıklı, huzurlu, başarılı bir hayat sürmesi ve iyi birer birey olarak dünyaya katkı sağlaması bizlerin en büyük temennisidir. Çalışmalarımız, yaptığımız her iş çocuklarımızın geleceği içindir. Bu ülkenin gerçek sahipleri çocuklarımıza olan güvenimiz tam.  İnanıyoruz ki barış ve kardeşlik içerisinde bir dünya kurmak çocuklarımızın eseri olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle ulusal egemenliğimizin kutsal çatısı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100. yıldönümünü, aziz milletimizin ve aydınlık yarınlarımızın teminatı çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak, yayımladığı mesajında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 100. yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.

Başkan Abdurrahim Burak mesajında, “23 Nisan 1920 tarihinde 'egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' diyen yürekli insanlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurmuş ve bu kuruluşun kıvancını da milletin egemenliğini sonsuza kadar koruyacak olan yarınlarımızın teminatı, geleceğimiz olan çocuklara armağan etmişlerdir. Bu yönüyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada çocuklara armağan edilen ilk bayramdır ve milletimizin çocuklara verdiği değerin de en güzel göstergesidir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi sadece savaşın ağır ve en aleyhe koşullarında kurulmuş bir parlamento değildir, o ağır şartlarda bile milletin kurtuluşuna inanan, millet egemenliğini her şeyin ve herkesin üstünde gören, fedakâr ve vefakâr bir kadronun sembolü ve de en büyük eseridir. Kurulduktan çok kısa bir süre sonra düşmanın top sesleri altında çalışmak zorunda kalan ve bu zor günlerde bile yasama faaliyetlerini sürdüren, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu, büyük Türk Milleti'nin kaderinin de değiştiği en önemli günlerden biridir.

Böylesine anlamlı bir günde Cumhuriyetimizin kurucusu olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, şükran ve minnetle anıyor, bugünlerimizin anlamı, yarınlarımızın güvencesi olan çocuklarımızın bayramlarını da bu kutsal emanete sahip çıkacaklarına olan inancımızla kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

HAK-İŞ Konfederasyonu Sakarya İl Başkanı ve Hizmet-iş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Mehmet Mesut Gökdemir, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yılı ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeni ile bir açıklama yaptı. 

Gökdemir, “HAK-İŞ Konfederasyonu olarak 23 Nisan akşamı bütün teşkilatımız ve işçilerimizle ellerimizde Türk Bayrakları ile evlerimizin balkonundan en kapsamlı ve coşkulu biçimde 23 Nisan kutlamalarına katılacağız” dedi.

Gökdemir, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş yıldönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. Yılını gururla kutluyoruz. 23 Nisan sadece bir çocuk bayramı olmanın ötesinde büyük bir çaba ve azmin sonucunda kurtuluşa ererek bağımsızlığını  kazanan aziz milletimizin yeniden dirilişinin temsilidir. Milletimizin huzura, refaha ve barış içinde yaşama kavuştuğu tarihi bir gündür.

23 Nisan 2020, Osmanlı’dan yani İmparatorluktan Cumhuriyete geçişin 100. Yıldönümü.

1914-1918 arası devam eden Birinci Dünya Savaşı’yla dünyayı istila edip paylaşan emperyalist devletler, nihai hedef olarak Osmanlı’yı yeryüzünden silme adına başlattıkları büyük operasyon sonunda savaştan mağlup çıkan Osmanlı İmparatorluğu tasfiye sürecine girmişti.

İstiklal Harbi, Kurtuluş Savaşı veya Milli Mücadele olarak adlandırılan Milletimizin varlığı ve BEKASI adına başlatılan büyük mücadelenin arka planına baktığımızda, 16 Mart 1920’de İngilizlerin İstanbul’u işgali üzerine Osmanlı Meclis-i Mebusan’ı feshedilmiş ve Milletvekilleri Heyet-i Temsiliye Reisi Mustafa Kemal tarafından “Ankara’da olağanüstü yetkili bir meclisin toplanacağı” gerekçesiyle  Ankara’ya davet edilmişlerdir.

Bugün 100 yıl önceki şartlara baktığımızda öncelikle göze çarpan ; Milli Mücadele’nin kadîm tarihi kültür ve değerlerimize bağlı bir muhtevada yürütüldüğüdür.

Bu bağlamda, 23 Nisan’ın sürekli gündemde tutulması gereken bir diğer manası; emperyalistlerin işgal ettiği İmparatorluğun çöküntüleri arasından,  milletimizin topyekûn irade, azim, kararlılık, birlik ve beraberlikle Meclisimizin basiretiyle milli mücadeleden zaferle çıkmasıdır.

Birinci Meclis’in açıldığı günden itibaren yoğun gündemleriyle en şiddetli tartışmalarda bile tüm milletvekilleri, vatanın bütünlüğü, milletin birliğini esas alan konuşmalar ve önergelerle tam bir vatanperverlik ruhu içerisinde görev icra etmişlerdir.

Bir taraftan milli mücadele, diğer taraftan yeni Cumhuriyetin kurumlarının ihdası,  sosyal ve ekonomik kalkınma gibi olağanüstü dönemin olağanüstü şartlarında çalışan birinci Büyük Millet Meclisi’ndeki birikim, ufuk ve gaye bugünün siyasetinin örnek alması gereken bir özelliğe sahiptir.

100 yıl önce açılan ve Ulemadan, mutasavvıflardan, askerlerden, bürokratlardan, iş adamlarından ve değişik sanat, tarih, edebiyat ve bilim adamlarından meydana gelen ilk Mecliste ortaya konan birlik ve beraberlik ruhu, o mecliste bulunan değişik etnik kesimlerin aynı gaye etrafında birleştikleri “vatanperver”lik ortak paydasına dayalı idi.

Yüz yıl sonra bile birinci meclisin yapısına ve fikriyatına baktığımızda; döneminin dünyanın en ileri demokrasilerinden birine sahip olduğunu, milli mücadelenin başarıya ulaşmasının temelinde bu sağlam meşruiyetin en büyük etken olduğu görülecektir.

“23 Nisan’ı Evlerimizden de Olsa Coşkulu Bir Şekilde Kutlayacağız”

         23 Nisan Ulusal Egemenlik gününün ‘Çocuk Bayramı’ olarak kutlanmasını, çocuklarımıza küçük yaşta ulusal egemenlik bilinci kazandırma açısından son derece önemli olduğuna inanıyoruz. İstikbalimiz olan çocuklarımıza daha iyi bir gelecek, daha büyük ve daha güçlü bir Türkiye ile mümkün olacaktır. Bunu sağlamak için bütün gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

         Milli mücadelenin 100. Yılına yaraşır şekilde görkemli bir şekilde planlanan kutlamalar, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan Koronavirüs (KOVİD-19) salgını nedeniyle Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda ertelenmiştir. Ancak TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop’un 23 Nisan günü saat 21.00’de vatandaşların balkonlarını kutlama alanı olarak ilan etmesini ve o saatte tüm vatandaşların hep bir ağızdan milli birlik ve beraberliğimizin sembolü olan İstiklal Marşı’nı okuma çağrısını çok anlamlı buluyoruz. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak 23 Nisan akşamı bütün teşkilatımız ve üyelerimizle ellerimizde Türk Bayraklarımızla evlerimizin balkonundan en kapsamlı ve coşkulu biçimde 23 Nisan kutlamalarına katılacağız.

         HAK-İŞ Konfederasyonu olarak sağlığın her şeyin üstünde ve en önemli değer olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Salgının yayılmasını önlemek amacıyla kutlamaların evlerimizin balkonundan gerçekleştirilmesini destekliyoruz. Bu kapsamda 23 Nisan günü saat 21.00’da bütün televizyon ve radyolarda eş zamanlı olarak çalacak olan milli birliğimizin sembolü İstiklal Marşını, genci, yaşlı, işçisi, işvereni toplumun bütün kesimleriyle hep bir ağızdan okumaya davet ediyoruz.

         Koronavirüs salgının bir an evvel ülkemizde ve dünyada en az hasarla sona ermesini, yaşamın tekrardan normale dönmesini arzu ediyor, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş yıldönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. Yılını  kutluyoruz.”

İYİ Parti Adapazarı İlçe Başkanı E. Serdip Dokumacı’nın 23 Nisan mesajı…

Türk milletinin bağımsızlığının ve özgürlüğünün resmi adımlarının atılmasına başlanmasının üzerinden tam yüz yıl, yani bir asır geçti.Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları,Türk milletini arkasına alarak, Ya İstiklal Ya Ölüm parolasıyla yürüttükleri mücadelenin  ve Türkiye Cumhuriyetinin temelini ,23 Nisan 1920'de T.B.M.M.'yi açarak atmışlardır.Bu gün Egemenliğin Türk Milletine geçtiği gündür.

Büyük bir çoşku ile kutlayacağımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100. yılını,ne yazık ki malum durum nedeni ile evlerimizde kutlayacağız.Bu süreçte,bu durumu bir fırsata çevirerek,çocuklarımıza milli mücadeleyi,bayrağımızı,üzerindeki ayın,yıldızın,renginin anlamını,Atatürk'ü,milli mücadelenin ne kadar zor şartlarda kazanıldığını ve kazanılmasa idi neler olabileceğini,egemenliğin millette olmasının ne demek olduğunu,anlayacakları şekli ile anlatalım.Anlatalım ki,yaşadıkları cennet vatanın,nasıl bir mücadele ile Ataları tarafından düşmanların elinden kurtarıldığını daha iyi anlasınlar.

Bu vesile ile başta çocuklarımız olmak üzere,Türk milletinin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramını kutlar,nice bayramlara sağlıkla ulaşmayı temenni ederim.

SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. 

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Sarıbıyık mesajında: “İşgal altındaki Anadolu coğrafyasında milli egemenlik ve halk iradesinin tecellisi olarak kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 100’üncü yılını kutluyorum. Bir asır önce büyük fedakârlıklarla kurulan Gazi Meclisimizin çocuklara bayram olarak hediye edilmesi de çok anlamlı. Milli irade ile yetişen çocuklarımız, ay yıldızlı bayrağımız etrafında güçlenen bağımsızlığımızın da teminatı olmaya devam edeceklerdir. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadelenin ve meclisin açılmasına katkı sağlayan tüm kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum. Milletimiz milli egemenlik ve halk iradesine olan bağlılığını hiçbir zaman kaybetmeyecektir. Nice 100 yıllara” ifadelerini kullandı. SUBÜ ayrıca, instagram sosyal medya hesabından TBMM’nin açılışına giden süreci anlatan 4 bölümlük bir video zinciri de yayınladı. SUBÜ Sosyal ve Kültürel Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAKUM) Müdürü Öğr. Gör. Mehmet Alper Cantimer’in anlatıcı olarak yer aldığı videolar sosyal medya takipçilerinden büyük ilgi görüyor.

AKP Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

İl Başkanı Tever, 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığını ve ulusal egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu vurguladığı mesajında “TBMM, bağımsızlık ve egemenliğimizin, 23 Nisan Çocuk Bayramı ise geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın teminat altına alındığının bir nişanesidir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı çocuklara hediye eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, TBMM’ni açarak millet iradesini her şeyin üzerinde tutmuştur. 23 Nisan bağımsızlık ve egemenlik demek, 23 Nisan millet ve halk iradesi demektir” ifadelerine yer verdi.

İl Başkanı Tever, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramının 100’üncü yıl dönümünü, dünyada büyük bir hızla yayılarak insanlığı tehdit eden koronavirüs salgını dolayısıyla buruk bir şekilde kutlayacaklarını belirterek, “Her yıl büyük bir coşkuyla kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100’üncü yıl dönümünü hüzünlü bir şekilde kutlamaktayız. Bu süreç dolayısıyla 23 Nisan akşamı saat 21.00’da evlerimizin balkonlarından hep birlikte İstiklal Marşı’mızı okuyacağız. Ben buradan tüm hemşerilerimizi bu etkinliğe katılmaya davet ediyorum. İnşallah temennimiz odur ki bundan sonraki yıllarda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı ruhuna uygun bir şekilde coşku içerisinde milletçe kutlarız. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu vatan uğruna canlarını seve seve veren tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla bir kez daha yâd ediyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı yürekten kutluyorum” ifadelerini kullandı.

SAKARYA BAROSU  ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ BAŞKANI AV. ELİF ERDEM DÜZGÜN

Ulusal Egemenliğimizin simgesi , Cumhuriyetin ve demokrasinin olmazsa olmazı Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 100. Yılında  ülkemizi ve dünyamızı tehdit eden salgın hastalığa rağmen gururla ve onurla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz.

Unutmayın çocuklar, hiçbir zafer kolay kazanılmadı. Zorlu bir dönemden geçiyoruz, bayramı bu yıl evlerimizden kutluyoruz ama aynı inançla,  gururla,  coşkuyla söylediğiniz şarkılar,, okuduğunuz şiirler ulusumuzu birbirine kenetliyor. Tüm ülkeye güç veren, moral veren, umut veren sizlersiniz. Sizlerin gülüşüyle anlıyoruz baharın geldiğini, bayram olduğunu. Gülüşünüz hiç solmasın,  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız  kutlu olsun. 

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve  Türk Eğitim-Sen Sakarya Şube Başkanı Mehmet Düzlü’nün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı…

Türk tarihinin tozlu sayfalarında pek çok zaferin olduğu kadar nadir de olsa istenmeyen sonuçların yaşandığı bilinmektedir.  Dünya tarihi içinde müstesna bir yer tutan Türk tarihini kronolojik olarak takip ettiğimizde başarı eğrisi inişler ve çıkışlar gösterse de Türk’ün pratikliğine, azmine, teşkilatçılığına ve kahramanlığına sahip milletler yeryüzünde oldukça sınırlıdır. Tarihte işler iyi gitmediğinde, hatta hasımlarının bu defa bitti dediği pek çok hadisede Türk Milleti kendisine mevzilenip toparlanacak yeni bir Ergenekon bulmuş, adeta kendisine dayatılmaya çalışılan kaderi, ya da masa başında yazılan antlaşmaları tıpkı bir paçavra gibi yırtarak hasımlarının suratına atıp küllerinden yeniden doğmuştur. 

Türk milletinin tarihinde Ergenekon’dan çıkış olmasa idi 1071 Malazgirt zaferi olmaz idi. Malazgirt Zaferi olmasa idi çağ kapatıp çağ açan İstanbul’un Fethi gerçekleşmez idi, İstanbul fethedilmese idi, Çanakkale Destanı olmaz idi. Bütün maddi imkanlara ve sayıca üstünlüğe karşı inanç, iman ve mefkurenin zaferi olan Çanakkale Destanı yaşanmasa idi yeni Türk Devleti’nin kuruluşu mümkün olmaz idi. Atatürk’ün, Muhtaç Olduğun Kudret Damarlarındaki Asil Kanda Mevcuttur..! sözü işte bu durumun açık bir göstergesidir. Türk milletinin millî birikimi ve azmi karşılaştığı her zorluğu yenmeye muktedirdir.

Bundan yüzyıl önce de Türk milleti içinde bulunduğu olağanüstü zor şartlara ve kısıtlı imkânlara rağmen işte böyle zorlu bir sınavı alnının akıyla vermiş, kendisine biçilen kefeni ve hazırlanan kurşun tabutu parçalayıp atmıştır. 1914’de başlayan 1. Dünya Savaşı, Osmanlı Devleti için 1918 Mondros Ateşkes Antlaşması ile bitmiş oldu. Son derece ağır hükümler içeren bu ateşkes antlaşması aslında itilaf devletleri için tatmin edici olmamış 1920’de Sevr Antlaşması ile daha ağır hükümleri kabul ettirebilmek amacıyla ateşkes adlı barış antlaşması sürecinde Osmanlı Devleti’ni işgal etmeye ve parçalamaya başlamışlar idi. Osmanlı Devleti bu durum karşısında halkın tepkisini kontrol edebilmek amacıyla Nasihat Heyetleri oluşturarak Anadolu’nun dört bir tarafına gönderdi. Bu heyetlerin çalışmasına rağmen işgallere ve egemenlik haklarının kaybedilmesine engel olmak için Türk milletinin millî hafızası tepki vermekteydi. Bölgesel direniş cemiyetlerinin kurulması ile başlayan süreç Anadolu’da yeni bir oluşumun yeni bir Ergenekon’un kıpırtıları idi.

Anadolu’nun pek çok yerinde bağımsızlığımızı sonlandıracak antlaşmaya ve işgallere karşı bir millî mücadelenin başlaması Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkması ile bir sistem dâhilinde devam etmiştir. 21-22 Haziran 1919’da yayınlanan Amasya Genelgesi’ne damga vuran “Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır..! ilkesi; Türk milletinin önemli donanımının hatta en büyük sermayesinin, bağımsızlığa olan aşkı, egemenliğine olan tutkusu ile bunlara hangi şart altında olursa olsun ulaşabilme azmi ve kararlılığının bir göstergesidir.

Ergenekon Destanı’nda yer aldığı gibi zor duruma düşen ve Ergenekon’da toplanıp güçlenen Türk milletinin fertlerinin tarih sahnesine tekrar çıkarak, yeniden bağımsızlıklarını kazanıp müesses nizamlarını tesis ederek, kaldıkları yerden devam etmesinin farklı bir örneği Türk kurtuluş mücadelesinde kendisini göstermiştir. 23 Nisan 1920 Cuma günü Hacı Bayram Camii’nde kılınan cuma namazının ardından vekiller, askeri ve resmi erkân ile birlikte cami cemaati ilk meclisin önüne gelerek yapılan dualar ve kesilen üç kurbanın ardından kapıya bağlanan kırmızı beyaz kurdelelerin Mustafa Kemal Paşa tarafından kesilmesi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmış ve ilk toplantısını en yaşlı üye sıfatı ile Sinop Milletvekili Şeref Bey’in başkanlığında o gün 13.45’te yapmıştır.

23 Nisan 2020 yılında 100. yılını kutlayacağımız Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu, Türk milletinin savaş meydanlarında uyguladığı turan taktiğinin, Türk destanlarında ve millî hafızasında yaşayan, milletin kendi içinden kendi kahramanlarını çıkarıp, zorlukların üstesinden gelecek çözümleri ürettiği Ergenekon’un 20. yüzyılda farklı bir tecellisi olarak değerlendirilebilir. Mondros ile başlayan, Sevr ile kurşun bir tabuta koyularak, düşmanları tarafından tarih sahnesinden silinmesi arzulanan Türk milletinin yok edilme süreci; TBMM’nin kuruluşu ile yeni bir destanın, yeni bir mucizenin başlangıcı halini almıştır. Gazi Meclis, 1. Dünya Savaşı sonrasında başlayan ve dört yıl süren, tarihin o dönemi için aslında bütün savaşları bitiren yeni bir savaşı başlatarak zaferle neticelendirmiştir. Kaldı ki bu tarihi mücadelenin sonucunda bütün antlaşmaları bitiren yeni bir antlaşma, Lozan Barış Antlaşması imzalanmıştır. TBMM’nin kuruluşu on yedinci Türk devleti olan genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilk evresi de olarak kabul edilmelidir. 

Ne yazık ki salgın nedeniyle bu 23 Nisan'da, 100. yılına yakışır bir şekilde TBMM'nin Açılışı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayamayacağız. Çocuklarımızın bayramlarını okullarında, tören alanlarında, dışarıda ve gönüllerince kutlamalarını sağlayamayacağız. Ancak tüm bunlara rağmen Türk halkı olarak. 83 milyon tek bir ağızdan yürek yüreğe, ellerimizde Türk bayraklarıyla, evlerimizin balkonlarımızda İstiklal Marşı'nı okuyabilir, bu coşkuyu çocuklarımıza biraz olsun yaşatabiliriz.

 Türk milletinin tarih sahnesine çıktığı günden itibaren altın harflerle yazmış olduğu zaferlerden biri olan, toplumsal akıl ve millî hafıza ile yeniden küllerinden doğması bu süreçte bir kez daha tecelli etmiştir. Gazi Meclis’in 23 Nisan 1920'de açılışı ve ardından Türk devlet geleneğinin bir meyvesi olarak Cumhuriyetin ilanı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yeni bir destanın adı olmuştur.

Bu vesileyle Gazi Meclisimizin açılışının 100. yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutluyor; Ulu Önder Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Metin Kurtuluş TBMM nin açılışının 100. Yılı  ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için bir mesaj yayınladı

 "Aziz milletimizin egemenliğini ve bağımsızlığını temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 100. Kuruluş Yıl Dönümü'nü ve 23  Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı birlik ve beraberlikle kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu kutlu günü “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak  çocuklarımıza armağan etmiştir. Aziz milletimizin bağımsızlık uğruna verdiği kutsal mücadele çocuklarımızın omuzlarında nesilden nesle aktarılmaya devam edecektir.

100'üncü yılını gurur, onur ve mutlulukla kutlamaya hazırlandığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bu yıl koronavirüs önlemleri nedeniyle meydanlarda değil evlerimizde karşılayacağız. Balkonlarımızda şanlı İstiklal Marşı'mızı okuyup, Ay Yıldızlı bayraklarımızı dalgalandırarak 100’üncü yıl coşkusunu tüm Türkiye, hep birlikte yaşayacağız. Millet olarak birlik ve beraberlik içinde birbirimize daha da sıkı kenetlenerek bu zor günlerin de üstesinden geleceğimize yürekten inanıyorum.

Bu vesileyle başta çocuklarımız olmak üzere tüm milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyorum. Çocuklarımıza bu güzel bayramı armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum."

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2020, 13:05
banner3
YORUM EKLE