“Şeker Mahallesi belediyenin programda yok”

Yeni yazı dizisiyle mahalle muhtar ve sakinleri ile bir araya gelmeye devam eden Sakarya Yenihaber Gazetesi bugün 1 bulvarı, 7 caddesi, 150 sokağı ve yaklaşık 20 bin nüfusu olan Şeker Mahallesi’nde. 

“Şeker Mahallesi belediyenin programda yok”

Gazetemiz muhabiri Serkan Ok, Şeker Mahallesi Muhtarı Adem Kuvel ve mahalle sakinleri ile bir araya gelerek, mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuştu. Muhtar Kuvel, mahallenin hem altyapı, hem üst yapı sorunu olduğunu, ancak belediyenin 2022 yılına kadar olan yatırım programında mahallelerinin yer almamasının kendilerine büyük üzüntü verdiğini söyledi. 
HER GÜN YENİ SORUN ÇIKIYOR 
Şeker Mahallesi’nde 1999 depreminde büyük bir yıkımın meydana geldiğini söyleyen muhtar Kuvel, “Deprem olduğu zaman Şeker Mahallesi diye bir şey kalmamıştı. Bununla birlikte mahallemizde ne altyapı ne de üst yapı kaldı. Altyapı olmadığı için haliyle yollarda da büyün sorunlar ortaya çıkıyor. Depremden bu yana sorunlar bitmek nedir bilmiyor. Her gün yeni sorunlar ile karşı karşıya kalıyoruz” dedi. 
 “KABLOLAR TEHLİKE SAÇIYOR” 
Muhtar Kuvel, elektrik tellerinin direklere asılı olduğunu ve artık o direklerin ömürlerinin dolduğunu belirterek, “Elektrik kabloları büyük tehlike saçıyor. Sürekli tellere değen ağaçları budatmak zorunda kalıyoruz. Elektrik tellerinin biran evvel yeraltına alınmasını istiyoruz. Mahallemizde sosyal aktivite alanları yok, çöp sorunu yaşıyoruz. Mahallemizde meydana gelen sorunları liste halinde yetkili yerlere ilettik. Bizlerde bu sorunların giderilmesi için dört gözle bekliyoruz” şeklinde konuştu.
“SORUNLAR 2022’DE ÇÖZÜLECEK” 
 Altyapı kurumlarıyla alakalı bir sorun olduğu takdirde iletişim kurduklarını aktaran muhtar Kuvel, “Mahallemizde meydana gelen sorunların çözülmesi için altyapı kurumlarına gerekli dilekçelerimiz iletiyoruz. Ancak sorunlarımızın çözümü içen sıra beklememiz gerekiyor. 2022’ye kadar progra yapılmış ve bu program içerisinde bizim mahallemiz yok. Yani mahallemize biz 2 yıl hizmet alamayacağız. Görünen o. Oysa bizimde aciliyetlerimiz var” diye tepki gösterdi.
İSMİNİ FABRİKADAN ALMIŞ
Şeker Mahallesinin tarihine de değinen Muhtar Kuvel, “Mahallemiz 1958 yılında kurulmuştur. İsmini  1954 yılında kurulan Şeker Fabrikası’ndan almış” dedi. 

Mahalle muhtarı Adem Kuvel ile sorun ve beklentileri konuşan gazetemiz muhabiri Serkan Ok, mahalle sakinleri ile bir araya geldi. Şeker Mahallesi’nin sorunları ise bir hayli fazla. Altyapı, üstyapı, madde bağımlılığı, sosyal aktivite alanları, elektrik kabloları gibi sorunlar başta geliyor.

“SOSYAL BELEDİYECİLİKTEN UZAKLAŞAN BELEDİYE” 
Şeker Mahallesi 895 No’lu Sokakta yaşayan Suat Gezici; “Genel anlamda çöplerimizin toplanması ile sorunumuz yok. Fakat bireysel olarak mahalle halkı çevresel temizliğe önem vermiyor. Mahallemiz içinde bulunan ağaçların bakımı, başı boş hayvanların kadın ve çocuklara zarar verme endişesi yaşanıyor. Aslında sosyal belediyecilikten uzaklaşan bir belediyenin verdiği hizmetleri sıralamanın anlamı bile yok. Sadece çöpleri toplamakla ana yollarda çiçek sulamakla hizmet veren bir belediye görünümündedir. Evime zarar verebilecek büyüklükte olan bir ceviz ağacının budamasını bile yapmayan bir belediye, çocuk parkımızın bakımı berbat durumdadır. Tel örgüleri tahribat görmüş. Çocukların can güvenliği için kontrolleri belli aralıkla yapılmadığını düşünmekteyim. Belediyenin sunduğu sosyal ve kültürel faaliyetlerden haber alacak hiçbir bildirim yeri yok. Mahallemizde kullanılan çocuk parkında bu konularla ilgili pano ve billboardlar olması gereklidir. Sadece muhtarlıkta olması anlamsız. En çok kullanılan yerler çocuk parklarıdır. Çevresel görünüş olarak da zorunlu ve mahalle görselliği açısından da önemlidir.” 
“PARKLARA KAMERA KONULMALI” 
Şeker Mahallesi Ak Sokakta yaşayan Samet Karakaş: “Mahallemizin sorunları, madde bağımlılığıdır. Özellikle çocukların boş vakitlerinde eğlence merkezleri olan çocuk parkları tercih edilmektedir. Çocuk parklarında kamera olmadığı için can güvenlikleri de yok. Mahallemizde Pazar kuruluyor ve büyük bir trafik oluşuyor. Yaylar geçitlerinde büyük sorun yaşıyor. Yağmur yağdığı zaman yolar sular altında kalıyor. Altyapı başlı başına bir sorundur. Yapıldığı söyleniyor fakat sorunlar tekrarlanıyor. Belediyeden ve muhtardan tek beklentimiz iyi bir hizmettir. Başka bir beklentimiz yok.”


 “VERGİSİNİ ÖDÜYORUZ HİZMET YOK” 
Şeker Mahallesi Ak Sokakta yaşayan Selçuk Önoğul; “ Her mahalle de olduğu gibi Şeker Mahallesi’nde de büyük sorunlar var. Yağmur giderlerinde büyük sorun. Giderler sürekli tıkanıyor ve kanalizasyonlarda taşmalar meydana geliyor. Biz belediyeye gideriz Çöp Toplama Vergisi (ÇTV) vergilerini öderiz. Belediyenin çöpleri toplaması hizmet değildir. Vermiş olduğumuz vergilerin dönüşünü tam anlamıyla alamıyoruz. Belediyeden de zaman zaman istediğimiz şeyler olsa dahi değişen bir şey olmuyor cevap alamıyoruz. Belediyeden bir şey isteğimiz zaman değişen bir şey olmuyor cevap alamıyoruz. En göze batan ulaşımdır. Şehir içi trafik felç durumda mesela sözde büyükşehiriz fakat bir fuar alanımız yok.”


“HİZMET SEÇİMLERDEN ÖNCE ALINIYOR"
Şeker Mahallesi Erbaş Sokakta yaşayan Emre Başar; “Mahallede spor alanı yok. Önceden Şekerspor vardı. Fabrikanın içerisinde gençler top oynuyordu. Şimdi artık onu da yapamıyorlar. Şeker fabrikası boşu boşuna orada yatıyor. Yıllardır sadece yılda üç ay çalışıyor. Mahallemizde bir diğer sorun ise çocuk park alanlarında kameraların olmaması. Çocuk parkları madde bağımlılığın mesken tuttuğu bir yer olmuş. İnsanlar çocuklarını parka göndermeye korkuyor. Belediyeden sadece seçim dönemlerinde hizmet alabiliyoruz. Seçim bittikten sonra kimseyi göremiyoruz. Belediyeden beklentimiz gençler için daha çok sosyal aktivite alanlarına ağırlık vermesi.”


“EVLERİMİZİ SU BASIYOR” 
Şeker Mahallesi Tunahan Sitelerinde yaşayan Erhan Başar: “Mahallemizin alt yapı sorunları var. Oturduğum sitenin çevre yoluna bakan tarafın tamamen elden geçmesi gerekiyor. Birçok defa bildirmemize rağmen bir yanıt alamadık. Yağmur yağdığı zaman sular evleri basıyor ve evlerimize giremiyoruz. Belediyeden hizmeti daha önceki belediyeden alınmıyordu. Şu an mevcut belediyeden hizmet geçmişe nazaran alınıyor. Şeker Mahallesi’nde mevcut olarak tek bir parkımız var başka da yapılan bir çalışma yok. Mahalle sakinlerinin aileleriyle birlikte özellikle gençlerin vakit geçirebileceği bir sosyal aktivite alanımız yok. Bununla ilgili bir çalışma olursa çok seviniriz. Yollarımız bazı yerlerde köstebek yuvası gibi. Logar  kapakları da tehlike saçıyor.


“YÜKSEK GERİLİM HATLARI YER ALTINA ALINMALI” 
Şeker Mahallesi Donanma Caddesinde yaşayan Alaattin Kat; ”Mahallemiz de pek fazla sorun yok. Fakat bu yüksek gerilim hatları yer altına alınmalıdır. Yüksek gerilim hatları rüzgarlı günlerde özellikle tehlike saçıyor. Kimsenin can güvenliği yok. Öncelikli olarak kişilerin hayati tehlikeleri olan sorunlar çözülmelidir. Diğer sorunlar zamanla çözülebilir fakat bu sorunları erteleyemeyiz. Belediyeden şu an bir sıkıntı görmüyorum. Muhtarımız gayet iyi belediye ise temizlik desen günde 2 sefer temizliyorlar başka ne yapabilirler.” 


“SAKARYA’DA TARIM ARAZİSİ KATLEDİLİYOR” 
Şeker Mahallesi Cihat Sokakta yaşayan Nizamettin Kat; “Mahallenin sorunları yok fakat Sakarya’nın sorunları var. Araziler katlediliyor. Tarım arazilerine bakılmadığı için açlığa sevk ediliyor buda bizim seçtiğimiz iktidar tarafından yapıldığı için bizi üzüyor. Şehrin giriş ve çıkışlarında sorunlar var. Büyük bir trafik oluşuyor. Sakarya’da trafik ciddi anlamda sorun teşkil ediyor.”


“YÖNETİCİLERLE İRTİBATA GEÇEMİYORUZ” 
Şeker Mahallesi Ak Sokakta yaşayan Yunus Kat; “Belediyenin temizlik işleri iyi çöp toplama işlerinden memnunuz. Yalnız bu temizlikçilerde kadroya geçtikten sonra bir gerileme oldu. Hizmette sorunlar meydana geldi. Yüksek gerilim hatları ciddi anlamla vatandaşa sorun teşkil ediyor. Belediyeden bu sorunların çözülmesi için beklemeye devam edeceğiz. Güzel duyumlar alıyoruz. Bizim yerel yöneticilerden tek beklentimiz mevcut olan sorunların bir an önce çözmeleridir. Bizler başka bir şey beklemiyoruz.”

Serkan OK

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER