Şirinevler halkı: “Sosyal yaşam alanları istiyoruz”

Yenihaber Gazetesi bugün 3 Caddesi, 19 sokağı ve yaklaşık 3 bine yakın nüfusu olan Adapazarı Şirinevler Mahallesi’nde.

Şirinevler halkı: “Sosyal yaşam alanları istiyoruz”

Gazetemiz stajyer muhabirleri Furkan Develi ve Ferhat Bayraktar, Adapazarı Şirinevler Mahallesi Muhtarı Talat Özcan ve mahalle sakinleri ile bir araya gelerek mahallenin sorunlarını ve beklentilerini dinlediler. Mahalle Muhtarı Özcan, altyapı kurumlarıyla sorunlar yaşadıklarını ve yeterli hizmet alamadıklarını dile getirdi. Vatandaşlar ise sosyal yaşam alanları istedi.
SAĞLIKLI ALTYAPIMIZ YOK 
2 dönemdir muhtarlık görevini ifa ettiğini dile getiren Muhtar Özcan, “Muhtarlık görevine ilk geldiğimiz zaman kaldırımları yeniledik. Fakat bu kaldırımların tekrardan yenilenmesi gerekiyor. Türk Telekom ile altyapı sorunları yaşıyoruz. Mevcut altyapımız maalesef sağlıklı değil. SEDAŞ ile sıkıntılar yaşıyoruz. Elektrik hatlarının bir kısmı yer altına alınırken, kalan kısmanın alınması için 5 yıldır mücadele ediyoruz. Biz kendilerine ilettiğimiz zaman ödeneğin olmadığını söylüyorlar. SASKİ ile de bazı sorunlar yaşıyoruz. Fakat diğer kurumlar kadar değil” dedi. 
“KOKU VE GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ OLUŞUYOR”
Çöp sorunu yaşadıklarını söyleyen Özcan, “Belediye tarafından dağıtılan çöp bidonlarının bazıları çabuk eskiyor ve deliniyor. Sokak hayvanları çöp bidonlarını karıştırıp yere döktüğü için koku ve görüntü kirliliği de oluşuyor. Mahallemizde meydana gelen sorunları tespit edip bu sorunların çözülmesi için çabalıyoruz. Vatandaş bizleri seçtiği için bizlerinde görevini layıkıyla yerine getirmesi gerekiyor. Sorunlarımız olduğu takdirde yerel yöneticilerle iletişim kuruyoruz. Bazı sorunlarımız 1 günde karşılanırken bazı sorunlarımız çözümü için aylarca beklediğimiz oluyor. Mahalle halkı bizleri sorunlarını çözmek ve rahat, huzurlu bir mahallede yaşamak için seçiyor. Bizde elimizden geldiğince bunun mücadelesini veriyoruz” dedi.

Şirinevler Mahalle Muhtarı Talat Özcan’dan mahallenin sorunlarını ve beklentilerini dinleyen stajyer muhabirlerimiz Furkan Develi ve Ferhat Bayraktar, Şirinevler mahallesinde cadde ve sokakları gezerek mahalle sakinlerini dinledi.  
“BELEDİYE BAŞKANINI GÖRMEDİM” 
Nihat Sak; “Mahallemizde altyapı sorunu var. Özellikle yağmur yağdığı zaman vatandaşlar ıslanıyor. Sokak aydınlatmalarında sorun yaşıyoruz. Bazı sokaklarımız geceleri sifiri  karanlıkta kalıyor, sokağa çıkmaya korkuyoruz. Belediyeden yeterince hizmet almıyoruz. Ben belediye başkanı bile görmedim. Yıllardır buraya gelip temizlik yapan bile olmadı. Muhtardan bir şey beklemiyoruz çünkü muhtarın vazifesi kağıt işlemleri ile uğraşmaktır. O sorunları yetkililere iletir. Yetkililerde bu sorunu çözmek için çalışma yapar. Bir de kaldırım döşemedikleri için çocuklar bisiklet süremiyor. Çocuklarımızın mutluluğu için en azından buna bir yol bulunsun.”


“SORUN VAR, ÇALIŞAN YOK”
Ziyafettin Erim; “Mahallemizin sorunları bitmiyor mesela altyapı sorunu çok. En ufak yağmurda  camiden çıkıp evimize gidene kadar su içinde kalıyoruz. Çöp sorunları fazla gerçi belediye çöp bidonlarını getiriyor fakat vatandaş, kapının önünde istemediği için sorun oluyor. Belediyeden hizmeti biz, onlara ulaştığımız takdirde bir yanıt alabiliyoruz. Burada önemli olan bizim onları aramadan bir hizmet yapabilmeleridir. Muhtarımızın yapabilecekleri sınırlı, o imkanları dahilinde elinden geleni yapmaya çalışıyor. Adapazarı’nın genel sorunu ise trafik ve park sorunu. Sakarya son zamanlarda yoğun bir şekilde göç alan bir şehir oldu ve haliyle altyapı da sağlam olmadığı için büyük bir sorun doğuyor. Temel sorunların Sakarya’mız için bir an önce çözülmesi gerekiyor.”


“BEKÇİLER GEREKSİZ MEMUR”
Sami Boz; “Mahallemizde tek sıkıntı otopark. Tüm sokalar sağlı sollu araç parkları ile dolu. Bazen evlerimizin kapı girişine kadar araç park ediliyor. Allah korusun acil bir durumda ne ambulans girebilir, ne itfaiye. O nedenle belediyenin öncelikle park sorununu çözmesini istiyoruz. Belediyeden yeterince hizmet aldığımız düşüncesindeyim. Büyükşehir Belediyesi bizden reklam vergisi istiyor ama biz merkez belediyeye bağlıyız. Muhtarımız çalışıyor gayet güzel bir mahalle, bekçiler geceleri hep oturuyor, hiç gezdiklerini görmedim. Görevlerini hiç yapmıyorlar gereksiz bir memur olmuşlar.”


“İŞ ÇOK, ELEMAN AZ”
Ali Özgül ; “Mahallemizin sorunları çöp ve trafik. Her yerde bu sorun var. Pek hizmet alamıyoruz belediyeden. Muhtardan beklentim yok muhtar ne yapabilir tek başına, belediyenin de işi çok, eleman az. Eleman çoğaltmaları lazım. Adapazarı’nın genel sorunu ilk önce trafik sonra altyapı, yağmurlarda sıkıntı oluyor. Okul etrafında daha çok polisle alakalı tedbirli olunması gerekiyor ve güvenlik olması gerekiyor. Çocuklar okuldan kaçabiliyor ve evde yapamadıkları şeyleri okulların etrafında yapıyor. Belediye oraya çocuklar için güvenlik sağlaması amacıyla bir düzenleme yapmalı.”


 “OTOPARK OLARAK KULLANILIYOR”
Ertuğrul Sebil; “Benim gördüğüm kadarıyla çöp sorunu, temizlik sorunu var. Birde en çok şikâyet ettiğim konu mahallemiz otopark olarak kullanılıyor. Yanında otopark olduğu halde. Muhtarın bu sorunu belediye yetkilileri ile çözmesi gerek. Mahallemizde sosyal tek bir donatı yok. Belediyemizden mahallemize yönelik yaşam alanları oluşturmasını istiyoruz. Özellikle gençlerimize yönelik projeler geliştirilmeli.”


“TRAFİK LEVHALARI YOK” 
Halit Hoşgör ; “Mahallemizin trafik kazaları çok oluyor. Çünkü yeterli trafik levhaları yok. Belediye bunlarla ilgilenmiyor. Belediyeler mahallenin sorunlarını muhtarlara yıkmışlar. Onlar da ellerinden gelebildikleri kadarıyla sorunları çözebiliyorlar. Mahallemizde çöp sorunu da mevcuttur. Belediyeden yeterince hizmet alamıyoruz. Belediyeden beklentimiz, gerek bizim mahallemiz için gerekse diğer mahalleler için güzel projelerin hayata geçirmesi. Belediye zoraki hizmet veriyor. Muhtarda olmazsa hizmet alamayacağız. Adapazarı’nın genel sorunu bilinçsizlik insanlar kendini bilinçlendirmeli. Önce hatayı kendimizde aramalıyız. Daha sonra da resmiyetten aramalıyız. “


“ALTYAPI YETERSİZ” 
İsmet Sönmez; “Mahallemizde altyapı yetersizliği mevcuttur. Evlerimizin bazıları eski ve altyapı da yetersiz olduğu için yağmur yağdığı zaman bodrum kattaki evler su alıyor. Bizim sorunumuz altyapı, sürekli su basıyor. Çizme ile geziyoruz 40 cm su doluyor etraf. İlgili makamlar ile görüşmeye gittik, test ettiler, kontrol ettiler ve burada yapılacak bir şey yok dediler. Bu nasıl bir yönetim şeklidir anlamış değiliz. Altyapı bizim işimiz mi?” 


“OTLAR İNSAN BOYUNDA”
Seyit Mutlu; “Mahallemizde ufak tefek sorunlar meydana geliyor. Fakat muhtarımız sağ olsun bu sorunların çözülmesi için çok çabalıyor. Mesela mahallemizde bazı kaldırım alanlarında otlar insan boyuna kadar ulaşıyor. Belediye bununla ilgili bir çalışma yapmıyor. Muhtarımız bizzat bu sorunlarla ilgileniyor. Bu yüzden belediyeden yeterince hizmet alamıyoruz. Belediye hizmet yapacakken muhtar yerine getiriyor. Bizim şahsi bir çıkarımız yok. Biz mahallemizin güzelleşmesi için hizmet istiyoruz. Adapazarı’nın genel sorunu park sorunudur. Araçlar kaldırıma park ediyor. Her yer araç olduğu için ne araçlar geçebiliyor ne de vatandaş yürüyebiliyor. “

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER