Tarım incelemesi için Hollanda’ya gittiler 

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Sakarya Üniversitesi Akademisyenlerinden oluşan heyet tarım ve hayvancılık konusunda Hollanda’da teknik incelemelerde bulundu. 

Tarım incelemesi için Hollanda’ya gittiler 

Teknik ziyarete Sakarya Ticaret Borsası (STB) Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, Yönetim Kurulu Üyeleri Serkan Kayınova, Serdar Koç, Özel Kalem Müdürü Semih Kınalı, Tescil Şefi Levent Özcan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Akademisyenlerinden Prof. Dr. Selim İnaçlı ve Öğretim Görevlisi Sebahat Şahin katıldı. 
Program kapsamında süt merkezleri Dairy Kampüs ve Dairy Breeding Center ziyaret edilerek yetkililerden bilgi alındı. Ziyaretlerde heyete Hollanda da tarımsal eğitim gelişmişlik ve kooperatif yapısı ve sürdürülebilir süt sektörü ve inovasyon konularında sunumlar yapıldı. Heyet mandıra alanında bilimsel araştırma ve ar ge faaliyetlerini yakından görerek inceleme fırsatı buldu. 
Ziyarette canlı hayvan ve hayvansal ürünler ihracatında dünyanın ilk üç ülkesi arasında yer alan Hollanda’da büyükbaş çiftlikleri Mts Helmers, Barendonk Hoisteins ziyaret edilerek hayvancılık konusunda uzmanlaşmaya yönelik uygulamalar görüldü. Alders Volf’da yem verimliliğine yönelik çalışma toplantısına katılım sağlandı.
Ziyaretlerle ilgili olarak Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı “Tarım arazi varlığı ülkemizin beşte biri olan Hollanda’da uygulanan tarım politikaları ile kıt kaynaklarda mucizeler yaratılmış. Başarılı olmalarında kooperatifleşme, ar ge yatırımlarının, üretimin her aşamasında aklın, bilimin ve teknolojik gelişmelerin kullanılması diyebiliriz. Tarım alanında ilerlemesinin en önemli nedenlerinden birisi uzmanlaşma. Seralar ve üreticiler çoğunlukla tek bir ürün üzerine uzmanlaşıyor. Gördüğüm teknolojiye ve üretim disiplinine hayran kaldım. Üretici birlikleri, üniversiteler ve KOBİ’lerin sinerjisi çok yüksek. Türkiye gibi tarımsal potansiyeli çok yüksek bir ülkede bizlere bahşedilmiş nimetleri rasyonel olarak kullanamıyoruz. Bu ziyaretle birçok konuyu kıyaslama fırsatı bulduk. Türk tarımının istenilen düzeye gelmesi için Hollanda da yapılanlar çok iyi örnek.” açıklamasında bulundu. 

Sakarya Yenihaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21