Tavuk üreticilerine ‘enerji üretin’ çağrısı

Sakarya Tavuk Eti Üreticileri Birliği’nin ziyaret ettiği Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nedim Arsal, tavuk üreticilerinin atık gübreden enerji üretmeleri yönünde çağrı yaptı

Tavuk üreticilerine ‘enerji üretin’ çağrısı

Sakarya Tavuk Eti Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demiray ve Başkan Yardımcısı İlhan Sarı Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nedim Arsal’ı ve İl Müdür Yardımcısı Ali Demirel’i makamlarında ziyaret etti.
Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nedim Arsal, firmaların atık gübrelerle yeni bir enerji kaynağı üretmeleri konusunda daha cesur olmaları gerektiğini söyledi. Arsal, “Geri dönüşü olan bir sistem oluşturulmalı ve üreticiler de bu sisteme bağlı olarak çalışmalıdır. Tavuk üreticileri gübre atıklarını çevreye atmamalı. Firmalar da bu atık gübreleri enerjiye dönüştürerek daha temiz bir çevre için gerekeni yapmalıdır. Çünkü kalori değeri yüksek olan bir atık. Bu atık gübrelerle enerji elde etmek mümkün. Örneğin Deba Enerji diğer firmalara da örnek olabilir. Sonuç başarılı ancak daha çok teşvik edilmeli. Bir firma örnek olur da bu uygulamayı başlatırsa diğer firmalar da bu sefer o firmayı destekler ve bunu enerjiye dönüştürerek başarılı bir avantaj elde eder. Bu tür firmaların çoğalması gerektiğini düşünüyoruz. Standartlara uygun hareket edilirse bu sıkıntı da ortada kalkacaktır. Biz de çözülebilecek mevzuyu zaten çözeriz. Bütün işletmelere söylediğimiz budur’’ diye konuştu.
Üreticilerimiz bilinçlenmeli
Sakarya Tavuk Eti Üreticileri Başkanı İrfan Demiray da gübrelerin belirli yerlere dökülmesini aksi takdirde başka kümeslerin de zarar gördüğünü söyledi. Demiray, “Üreticilerimiz atık gübrelerini etrafa bırakmamalı. Çünkü gübre etrafa yayılmazsa hastalıkta olmayacak. Kontrolsüz atık biyogüvenlik açısında da bize sıkıntı veriyor. Atıklar başka kümeslere de zarar verebilir. Burada giden rakamlar milli servet değerindedir. İnsanlar bu konuda bilinçlenmeli ve bu hastalıklara karşı hep birlikte savaş açmalıyız. Bizim görevimiz de üreticilerimizi şu an bilinçlendirmek’’ ifadesini kullandı. Demiray, her zaman üreticinin yanında duran İl Müdürü Nedim Arsal’a da teşekkürlerini dile getirdi.
Sektör acil desteklenmeli
Tavuk Eti Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı İlhan Sarı ise sektörün desteklenmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bolu, Sakarya, Balıkesir Türkiye’nin yüzde 80 tavuk ihtiyacını karşılıyor. Böyle dev bir ekonomi sistemini oluşturan sektör acil desteklenmeye ihtiyacı var. Bunun yanında üreticilerimizin de desteği ile kümeslerdeki jeneratörlerin ve kompanzasyon bakımlarıyla ilgili istişareler gerçekleştirdik Biz Birlik olarak her zaman  üreticilerimizle bilinçli hareket ediyoruz’’ diye konuştu. Kümeslerde çevre mühendislerine de yer verdiklerini belirten Sarı,“ Biz artık kümeslerde mevzuata uygun bir çevre mühendisi bulunduruyoruz. Bu konuda birçok toplantı yaptık ve üreticilerimizi bilgilendirdik. Şu an Birlik kendi bünyesinde çevre danışmanı hizmeti almaya başladı. Üreticilere destek vermeye başlamıştır’’ dedi.
Küçük işletmeler de desteklenmeli
Küçük işletmelerin çok az bir ücretle ayakta durduğunu ve bu yüzden yüzlerce kümesin kapandığını söyleyen Sarı, konuşmasını şöyle tamamladı: “Şu an içinde bulunduğumuz kış sezonunda tavuk üreticilerimiz maliyetlerinin artması sonucu çok zor bir üretim gerçekleştiriyor. Bu konuda acil bir desteklenmeye ihtiyaç var. Biz çok büyük paralar kazanmıyoruz. Tavuğun kilosunu 0,73 kuruşa teslim ediyoruz. Sakarya’da yaklaşık 600 tane kümes kapatıldı. Çünkü yeni kümesler yapılamıyor ve üretici de para kazanmadığı için yeni yatırım yapamıyor mevcut yatırımlarını ayakta tutmakta zorlanıyor. Kısacası küçük işletmeler ayakta duramıyor biz bunların da desteklenmesini ve bu işten karlı çıkmaları gerektiğine dikkat çekmek istiyoruz. ’’ 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE