Tüm Emekli-Sen taleplerini bakanlıklara iletti

Tüm Emekliler Sendikası Başkanı Günay Şentürk salgın nedeniyle yaşlılara, emeklilere, kronik hastalara yönelik taleplerin iletildiğine dair açıklama yayımladı.

Tüm Emekli-Sen taleplerini bakanlıklara iletti

Tüm Emekliler Sendikası Başkanı Günay Şentürk tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı; 

Tüm Emekliler Sendikası olarak yaşamakta olduğumuz salgın nedeniyle yaşlılara, emeklilere, kronik hastalara yönelik taleplerimizi Mecliste grubu bulunan ve temsil edilen siyasi partilere, T.C Sağlık Bakanlığına, T.C Hazine ve Maliye Bakanlığına, T.C İçişleri Bakanlığına ve T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına faks ve mail yoluyla ilettik. 

Bu taleplerimiz saalgını önleme ve zararlarını azaltma noktasında değerlendirilmeli ve bir an önce Sendikamızla ortak bir  çalışma içine girilmelidir. Bu noktada Sendikamız elinden geleni yapmaya, sorumluluk almaya hazırdır. Bir canımızın daha kaybedilmesine tahammülümüz yoktur.

. Hayatını kaybedenlerin hepsi emekli ve yaşlıdır. Hayatını kaybedenlerin acılı ailelerine baş sağlığı diliyoruz. 

İlgililerin  Koronavirüs salgını üzerine yaptıkları bütün açıklamalarda,  yaşlıların, emeklilerin  ve kronik hastalık taşıyıcılarına karşı kullanılan dilin  incitici dışlayıcı  ve onur kırıcı olduğunu belirtmek isteriz. İlgililerin bu dili terk etmesi arzumuzdur.‘’yılkı Atı ‘’ muamelesi görmek istemiyoruz.Bu salgında en çok risk altında olduğumuzun bilincindeyiz ve gerekeni yaptığımızı, ‘’Fiziki Yakınlık’’ mesafemizi koruyarak ,’’sosyal yakınlaşmanın’’  önemli ve gerekli olduğunun da bilincindeyiz

Biz Emekliler ve Yaşlılar olarak Siyasi iktidardan ve ilgili birimlerden Taleplerimiz Şunlardır.

-Sağlıkta özelleştirme uygulamalarından bir an önce vazgeçilmeli, koruyucu hekimlik tekrardan bütün kurumlarıyla oluşturulmalıdır.

-Özel hastaneler kamu denetimine alınmalıdır.

-Salgının etkilediği, alanlar, mekanlar, semtler ve şehirler ile hastanelerde kaç kişinin teşhis konularak tedavi edildiği ve hangi hastanelerde olduğu açıklanmalıdır.

-Emekli, yaşlı ve kronik hastalar için gerek teşhis gerekse de tedavi sürecinde katkı payı alınmamalıdır..

-Salgın süresince emeklilerin elektrik, su ve ısınma giderleri merkezi yönetim ya da yerel yönetimlerce karşılanmalıdır.

-Evden çıkmaması önerilen yaşlı ve emeklilerin sağlıklı beslenebilmeleri için  ilgili birimlerce  hiç kimseyi ayırmadan ,kayırmadan  sağlıklı bir şekilde gıda  ve destek yardımı  emeklilerin ve yaşlıların evlerine teslim şeklinde olmalıdır.

-Toplu taşıma araçlarının salgın için taşıdığı olumsuzluk açıktır. Bu nedenle emekli ve yaşlıların ulaşım ihtiyacı,  steril araçlarla kişiye özel sağlanmalıdır.

-Emekli maaşının yetersizliği nedeniyle ikinci bir işte çalışmakta olan emekliler salgın süresince ücretli izinli sayılmalı ve maaşları devlet tarafından ödenmelidir.

-Ülkemizde ki her emekliye “sağlık desteği” olarak salgın tedbirlerinin devam ettiği sürece aylık 2000 tl destek ödenmelidir.

-Emekli ve yaşlıların kamu ya da özel ayrımı yapılmaksızın salgın süresince sağlık hizmetlerine erişimi merkezi idare ve yerel yönetimler tarafından sağlanmalı ve sağlık hizmetleri için hiçbir şekilde katkı payı alınmamalıdır.

-Bütün ATM ler ortaklaştırılmalı, bunun için herhangi bir ücret ödenmemelidir.

-Bu süreç sonunda kimsenin işten çıkarılmayacağı ve gelir kaybına uğramayacağı yetkililerce açıklanmalıdır.

Sakarya Büyük Şehir ve ilgili kurumların yapacağı yardım ve destek organizasyonlarında bulunmak,yapılan çalışmaları yerinde görmek arzumuz ve isteğimizdir. ( Şu ana kadar Üyemiz olan emeklilere herhangi bir yardımın ulaşmadığını da gözlemekteyiz) 

Ülkemizde bugüne kadar birikmiş ne kadar maddi manevi değer varsa altında emeklilerin alınteri, emeği ve gayreti bulunmaktadır. Bütçe şartları öne sürülerek emekli ve yaşlılar ölüme, bakımsızlığa ve sağlıksız bir yaşama terk edilemez. Sorun tercih sorunudur. Beklentimiz ve isteğimiz desteklerin sermaye sahipleri için değil, emekliler ve yaşlılar için kullanılmasıdır.  

Fiziki yakınlığı koruyarak, Sosyal yakınlığı geliştirmek dileği ile  Evde kal Sakarya     

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER