Türkiye'de terk edilen uygulama Sakarya'da başlıyor

Ülkenin birçok yerinde terk edilen Elektronik Denetleme Sistemi’nin (EDS) Sakarya’ya kurulması dün Büyükşehir Meclisi’nde kabul edildi. Altyapıyı belediye kuracak, özel şirket kestiği cezalardan pay alacak

Türkiye'de terk edilen uygulama Sakarya'da başlıyor

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dün yapılan oturumunda çok tartışılacak bir karar alındı. Gündemin 34’üncü maddesinde trafik kural ve ihlallerinin izlenerek tespitlerinin yapılması amacıyla Elektronik Denetleme Sisteminin kurulması hususunda Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve encümen üyelerine yetki verildi. 
KOMİSYON CEZASI
Ülkenin bir çok yerinde kurulmasına rağmen suiistimal edildiği için tartışma oluşturan ve bir çok ilde terk edilen uygulamanın altyapısını Büyükşehir Belediyesi yapacak. Firma ise kestiği cezalardan komisyon alacak. EDS eski belediye başkanı Zeki Toçoğlu döneminde de gündeme gelmiş ama kabul edilmemişti.
İHLALLERE KARŞI
Yeni sistemin özellikle kent merkezindeki ihlallere karşı kullanılacağı öğrenildi. Hız tespitlerini anlık olarak belirleyen kameralar, kurallara aykırı bir trafik aksiyonu belirlediği taktirde otomatik olarak fotoğraf çekiyor. Ülke genelinde firmanı cezalardan komisyon alacağı için cezaların artacağı öğrenildi. 
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 17:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER