TÜVASAŞ diğer kurumlarla birleşecek iddiası!

Sendikacı Abdullah Peker, Sakarya'da bulunan TÜVASAŞ'ın TCDD ortaklığındaki TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ ile birleştirildikten sonra kapatılmasının amaçlandığını ileri sürdü 

TÜVASAŞ diğer kurumlarla birleşecek iddiası!

Ulaştırma ve Demiryolu Çalışanları Hak Sendikası (UDEMHAK-SEN) Genel Başkanı Abdullah Peker, TCDD'ye bağlı Sakarya'daki Türkiye Vagon Sanayi A.Ş (TÜVASAŞ) ve TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ'ın birleştirildikten sonra küçültülerek kapatılacağını ileri sürdü. 

BİRLEŞTİRME KÜÇÜLTÜLME VE KAPATILMA ANLAMINA GELMEKTEDİR
2019'da olduğu gibi 2020 yılı bütçe ödeneğinin azaltılması gerçek niyetlerinin ne olduğunu ortaya koymaktadır. Birleştirilmeden vaz geçilmesi , Kamu İktisadi Kuruluşların etkin ve verimliliğine yansıyacağını belirterek, TCDD’nin serbestleştirme çalışmaları 2020’ye kadar planlanan sürenin uzaltarak 2023 yılı hedefine ertelenmesi, yurtdışında özellikle Avrupa’dan getirilecek vagonların buraya yönlendirilmesi, Vagon Fabrikaların kalkınmasını sağlayacaktır. 2020 Cumhurbaşkanlığı yıllık programlanmasında üç kurumun (TÜDEMSAŞ,TÜVASAŞ,TÜLOMSAŞ) tek çatı altında birleştirilmesi yatırımları kısıtlama ve işlerin yavaşlanması gibi sorunlar çıkmasına neden olabilir, ödenek artırıldığında bu kurumların iş yapabilirliği daha da artacaktır. Kamu İktisadi Kuruluşlara bağlı şirketlerde üretimini artırılarak milli ekonomimize katkı sağlayacak düzeye getirilmesi gerekmektedir. Birleştirilme projesi TÜDEMSAŞ’ın Tamamen Bitirilmesi anlamına geleceği konusunda sendikamızın endişeleri vardır. Tek çatı altında toplanma tarihi 2020, bu tarihin 2023 uzatılması konusunda önümüzdeki hafta Ankara’da çalışma başlatacağımızı tüm çalışanlarımıza bildiriyorum" ifadelerini kullandı. 

 Abdullah Peker; "TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ'ın tek çatı altında birleştirilme Projesinden derhal vaz geçilmesi kurumların ve bulunduğu illerin lehine olacaktır" dedi. 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER