Uysal’ın sözlerine tepki geldi

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Basından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Ulu, geçtiğimiz gün katıldığı canlı yayın programında Balkanlara yönelik söylediği sözler nedeniyle ORSAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal’a tepki gösterdi.

Uysal’ın sözlerine tepki geldi

sakaryayenihaber.com-Serkan Ok   

ORSAM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal, geçtiğimiz günlerde katıldığı canlı yayın programında Balkanlar'da yaşayanların Türk olmadığı, sonradan Türkleştiği; Suriye'den ve diğer Ortadoğu ülkelerinden son dönemde ülkemize gelen geçici koruma altındaki sığınmacılarla Balkan göçmenlerinin aynı statüde oldukları söyledi. Bu söylemlerin üzerine Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Basından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

Erol Ulu açıklamada bulunarak Uysal’ın sözlerine tepki gösterdi.

ULU AÇIKLAMADA BULUNDU

Uysal’ın sözlerinin hem Balkanlarda yaşayan Müslüman Türk soydaşları hem de tarihi süreçte anavatana göç eden Balkan kökenli vatandaşlar arasında derin infiale yol açtığını söyleyen Ulu, “Karadenizin kuzeyinden gelen Tatar - Peçenek - Uz - Avar - Bulgar - Hun gibi Türk soylu kavimlerin Osmanlı'dan çok önce gelip yerleştikleri Balkan coğrafyasında 13. yüzyıldan itibaren Oğuz kökenli Yörüklerin Türk kültürünü bu coğrafyaya çok güçlü biçimde taşıdıkları bilinmektedir. Balkan coğrafyasında çok uzun yüzyıllardır Haçlı zihniyetiyle süregelen kavgaların doğal bir sonucu olarak bölgedeki Müslüman halklar birbirine yakınlaşarak Müslüman - Türk kimliğinde birleşmişlerdir” dedi.

‘MİLLİ BİR HİS DUYMUYORLAR’

Ulu, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve hemşehrileri Atatürk'ün "Ne mutlu Türküm diyene" sözünü canı gönülden benimseyerek, asil Türk milletinin asli unsuru olmanın bilinci ve gururuyla evlatlarını yetiştirmişlerdir. Suriye ve diğer Ortadoğu ülkelerinden gelenlerin (Türkmenler hariç) dil, kültür, gelenek ve milli değerler bakımından Türk kimliği ile herhangi bir gönül bağları olmadığı herkesçe malumdur. Ortadoğulu sığınmacıların fırsat buldukları anda batı ülkelerine gitmeye meyilli oldukları, Türkiye'ye karşı milli bir his duymadıklarının açık kanıtıdır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2020, 17:53
banner3
YORUM EKLE