Ve müjde! Herkes merakla biteceği tarihi bekliyordu

4 aracın yan yana aynı anda geçebileceği tünelleriyle dünyada bir ilk olma özelliğine sahip Kuzey Marmara Otoyolu’nun Sakarya ile Kocaeli kesimindeki kısmın Aralık ayında bitirilmesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 

Ve müjde! Herkes merakla biteceği tarihi bekliyordu

İstanbul-Kocaeli ve Sakarya trafiğini oldukça rahatlatması beklenen Kuzey Marmara Otoyolu’nda çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Tamamlandığında toplam 430 kilometrelik yola sahip olacak ve toplam maliyeti 13.6 milyar TL olan Kuzey Marmara Otoyolunda yoğun bir şekilde devam eden çalışmalar havadan görüntülendi.

Otoyolun diğer kısımlarındaki çalışmalarını tamamlayan konsorsiyum üyesi 4 firma tarafından yolun Kocaeli-Sakarya arasında kalan yaklaşık 40 kilometrelik bölümü 4’e bölündü. Hiçbir aksaklık olmadan devam eden çalışmalarda; Kocaeli Çayırköy’de bulunan 4 bin 252 metre son tünelde zemin çalışmaları sürüyor. Yüzde 90’ı tamamlanan Çayırköy Tünelinin, Kuzey bölümünde çalışmalar sona ererken, Güney kısmında ise çalışmaların yüzde 90’ı tamamlandı. Son tünelin Mayıs ayı sonunda tamamlanması ile Kocaeli bölümündeki yollarda çalışmalar büyük oranda sona erecek. Kocaeli-Sakarya kesiminde hızla devam eden çalışmaların 21 Aralık 2020’ye kadar tamamlanarak yolun açılması planlanıyor.

Proje kapsamında Avrupa kesiminde 14 adet, Kuzey Marmara Otoyolu’nun Anadolu kesiminde ise 29 adet kavşak yer alıyor. 2020’de tamamlanması beklenilen projede Silivri’den otobana girecek sürücüler, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü geçtikten sonra, Akyazı’dan TEM otoyoluna bağlanacak. Projenin toplamında, 8 tünel, 30 viyadük, 143 köprü, 96 alt geçit, 73 üst geçit, 600 menfez bulunacak. Avrupa yakasında Trakya bölgesinin İstanbul’a ulaşımını sağlayarak, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve bağlantı yolları yardımıyla, şehir içi trafiğini rahatlatarak, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerindeki trafik yoğunluğunu azaltması hedeflenen projenin Anadolu’nun İstanbul’a ulaşımını sağlayan Sakarya ve Kocaeli’deki yoğunluğun da azaltılması bekleniyor.


Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2020, 10:56
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yorumcu
Yorumcu - 7 ay Önce

Bu yol için yapılan çalışmalarda,Adapazarı kısmında çökekler, budaklar,abalı köylerinin hepsi çalışan kamyonların hızından şikayetçi. Ancak ne polis ne de jandarma gelip şikayetlerin takibin yapıyor. Bu köylerden insanların kamyon altında kalıp can vermeleri mi gerekiyor? Emniyet ceset kaldırmaya mı gelecek sadece? Hepsi de 53 plakalı yüzlerce kamyon, neden ellenmedikleri neden kimsenin sesini çıkaramadığı ortada diye düşünüyorum.

Soner
Soner - 7 ay Önce

Bu projeleri kulanmak paralı olmasa kimse itiraz etmez her şey için o kadar çok vergi ödüyoruz ki birde bunlar özel şirkete araç hasta garantili yaptırılıyor neden birilerine para ödemek zorunda kalıyoruz devlete aldığımız her şey için fazlasıyla vergi ödüyoruz zaten

Ali al
Ali al - 6 ay Önce

Millet bahceside yılbasinda bitiyordu
Icerde hala çalisma var ( cafe resteurant yapimi)

SIRADAKİ HABER