17. ULUSLARARASI SAPANCA ŞİİR AKŞAMLARI BAŞLADI

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından koordine edilen 17. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde başladı.

17. ULUSLARARASI SAPANCA ŞİİR AKŞAMLARI BAŞLADI

5 gün sürecek programın ilk gününe, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İbrahim Aktürk katılım gösterdi. Programın açılış konuşmasını yapan İbrahim Aktürk, Büyükşehir Belediyesi olarak birbirinden farklı projelere imza attıklarını belirterek “Sanata yaklaşımımız, aylık kültür etkinliklerimiz ve kültür sanat yatırımlarımız Sakarya’yı Anadolu Kültür Başkenti hedefine bir adım daha yaklaştırıyor. Kültür ve Sanat ajandası olan bir şehir haline gelmeyi başardık” dedi.
36 MİSAFİR ŞAİR
17. sini bu yıl düzenlenen Sapanca şiir akşamlarına bu yıl 27 si yurtiçinden, 9  yurt dışından toplam 36 şairi Sakarya’da misafir ettiklerini belirten Aktürk, “ Programımızın şimdiden şehrimize ve kültür etkinliklerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. Program Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın konuşması ile devam etti. Elmas şu ifadelere yer verdi: “Büyükşehir Belediyemizin sanat konusunda diğer belediyelere göre yaptığı çok güzel etkinlikler var. Salon konusunda da bizi tercih ettiği için teşekkür ederiz. Hepinize saygılar ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.
ONUR KONUĞU
Programa Onur konuğu olarak Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı Gazeteci-Yazar Mehmet Doğan katıldı. Doğan konuşmasında, “Bu faaliyetin temeli olan aziz şairler ve gençler hepinize temennimi sunuyorum. Burada bulunuş sebebim şairliğim değil, şairliğimi 40 sene önce bıraktım. Fakat şiir meraklısıyım, halden anlayan birsi olarak davet edildiğimi düşünüyorum. Onur konuğu olmaktan büyük şeref duydum” dedi. Mehmet Doğan’ın konuşmasının ardından program yurtiçi ve yurtdışından gelen şairler: Barış Ağır, Gabriel İmpaglione, Jordi Joan Banos, Elif Nuray, Ercan Yılmaz, Kamil Remzi Cin, Kerry Shawn Keys, Kadir Korkut, Mirzana Pasic Kodric, Basheer al-Baker’in şiirleri ile devam etti. 17. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamlarının ilk günü İncesaz grubunun verdiği konser ile sonlandı. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE