1960 DARBESİNİ UNUTMADILAR

Eski Başbakan Adnan Menderes, çalışma arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan, idam edilişlerinin 58. yılında Sakarya'da anıldı

1960 DARBESİNİ UNUTMADILAR

AKM ÖNÜNDE
Eski Başbakan Adnan Menderes, çalışma arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan için idam edilişlerinin 58. yılında Sakarya'da anma etkinliği düzenlendi. AKP Sakarya İl Başkanlığı üyeleri, ellerindeki "Son sözü millet söyler", "Milletine adanmış yiğitçe bir ömür", "İdam edilen milletin iradesiydi", "Bu dava millet davası" yazılı dövizlerle Adapazarı Kültür Merkezi önünde toplandı. Grup adına açıklama yapan AKP Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olma özelliğini taşıyan 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesinin üzerinden 58 yıl geçtiğini anımsattı.
BÜYÜK İHANET
Vesayet ve statükonun hüküm sürdüğü bir anlayışla gerçekleştirilen 27 Mayıs Darbesi'nin, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak, demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik büyük bir ihanet olduğunu belirten Tever, seçilmiş bir başbakanın idama mahkum edilmesiyle demokrasi tarihinde silinmez bir leke oluşturan 27 Mayıs Darbesi'nin, ilerleyen süreçte askeri otoriteye, milli iradeyi silah zoruyla tahakküm altına alma imkanının kapılarını da açtığını ifade etti. Basın açıklamasına, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ve Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç da katıldı. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER