2008'de çiftçinin ürünü para etmedi

2008'de çiftçinin ürünü para etmedi

2008'de çiftçinin ürünü para etmedi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, '2008 yılında çiftçinin ürünleri para etmedi. Ürün fiyatlarındaki artış enflasyonun gerisinde kaldı' dedi.


AÇIKLANAN enflasyon rakamlarını değerlendiren TZOB Başkanı Bayraktar, yıllık üretici fiyatlarındaki artış yüzde 8,11 iken, tarım fiyatlarının yüzde 0,16 arttığını belirterek, 'Aynı dönemde üreticinin satın aldığı önemli mal grubu olarak sanayi fiyatları yüzde 10,07 arttı. Bu da gösteriyor ki, üretici fiyatları enflasyonun 8 puan gerisinde kalmıştır' dedi.
Gıda fiyatları yükseldi
TÜFE yıllık yüzde 10,06, gıda fiyatlarının ise yüzde 11,9 arttığını ve 2008 yılında çiftçinin sattığı ürün fiyatları artmadığı halde perakende gıda fiyatları, başka bir ifadeyle tüketici gıda fiyatları yüzde 12'ye yakın arttığını kaydeden Bayraktar, 'Bir yıldan fazla bir zamandır her ay açıkladığımız üretici-hal-tüketici (market) fiyatları ve bu fiyatlardaki aylık değişimler, üretici fiyatlarındaki artışların market fiyatlarının gerisinde kaldığını göstermişti. Enflasyon rakamları da bu durumu doğrulamış bulunmaktadır' dedi.
Üretici fiyatları geriledi
Bayraktar, 'Aslında Birliğimizce yapılan belirlenmiş ürünlerdeki yıllık fiyat değişimleri de önemli ürünlerde fiyat düşüşlerini ortaya koymaktadır. Nitekim son bir yılda mısır, pamuk, ayçiçeği, fındık, zeytinyağı, çekirdeksiz kuru üzüm fiyatları önemli oranda gerilemiştir. 2008 yılında çiftçinin ürünleri para etmemiş, ürün fiyatlarındaki artışlar enflasyonun çok gerisinde kalmıştır' ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE