2825 TL için ilk tepki: Mümkün değil!

Türk-İş Sakarya İl Temsilcisi Cemal Yaman, asgari ücretle ilgili eleştirilerde bulundu

2825 TL için ilk tepki: Mümkün değil!

sakaryayenihaber.com-Serkan OK

Türk-İş Sakarya İl Temsilcisi Cemal Yaman, yeni asgari ücretin sıradan bir ailenin geçim standartlarını sağlayacak bir miktarda olmadığını söyledi.

Yapılan zamla ilgili eleştirilerde bulunan Yaman, rakamın tatmin edici olmadığını belirterek hükümete duyarlılık çağrısı yaptı.

Cemal Yaman'ın açıklamalarından satır başları:


*Türk-İş yapılan 4 toplantıya da katıldı. Bizim enflasyon rakamlarına inanmadığımız TÜİK tarafından 2 bin 700 TL civarında bir açıklama yapıldı. Biz, 3 bin TL’nin altındaki bir ücrete imza atmayacağımızı söyledik. Açıklanan rakam şu anda 3-4 kişili bir ailenin geçim standardını sağlayacak olan bir ücret değil.

*Her yıl 12’nci ay da Türkiye’de 1 ay asgari ücret konuşuluyor. Asgari ücret vergi dışı bırakılmadığı müddetçe bu hep konuşulacak. Hükümet vergiden fedakarlık yapmadığı sürece asgari ücretle çalışmaları mümkün değil.

*Türkiye’de hükümet almak istediği bir kararı kendisi direkt alabilir. Bunu bir komisyon marifetiyle tarafları masaya da oturtabilir. Bence kurulan asgari ücret komisyonu eşit bir komisyon değil. Burada 5 hükümet yetkilisi, 5 işveren yetkilisi, Türk-İş ise 5 yetkili ile yerini alıyor. Burada herhangi bir oylama olmuş olsa Türk-İş’in önerisinin kabul görmesi mümkün değil.

*Türk-İş’in gücü bu kadar. Türkiye’de asgari ücret ile çalışan 7,5 milyon kişi var. Bunların içerisinde Türk-İş üyesi yok ama Türk-İş bir şemsiyedir. Çalışanların temsilcisidir. Bu rakam tatmin edici değildir.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2020, 13:51
banner3
YORUM EKLE