3 ay elektrik ve doğal gaz faturası okunmayacak

Koronavirüs salgını sebebiyle 3 ay boyunca elektrik ve doğal gaz faturaları için sayaç okunmayacak. Abonelere geçmiş tüketim ortalamalarına göre fatura gönderilecek.

3 ay elektrik ve doğal gaz faturası okunmayacak

EPDK'nın açıklamasına göre, koronavirüsü salgınının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla sayaç okumalarında yeni bir düzenlemeye gidildi.

Buna göre, elektrik ve doğal gazda "Kıyasen Fatura Düzenlemesi" hayata geçirilecek. Söz konusu düzenleme, sadece karantinaya alınan, idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ve sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlarda geçerli olacak ve 3 ay süreyle uygulanacak.

Kıyasen Yapılacak

Bu kapsamda, sayaç okunamayan tüketiciler için mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son 2 yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden veya tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması durumunda kendi beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacak. Sayaçları okunamayan tüketicilere kıyasen oluşturulan faturalar posta, kargo, SMS veya e-posta gibi yöntemlerle ulaştırılacak. Bu faturanın sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapıldığı ve sayacın okunduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltme yapılacağına yönelik bilgilendirme de yapılacak.

Doğal gaz ve elektrik şehir içi dağıtım şirketi personeli, aylık düzenli fatura okumayacak. Bunun yerine son 2 yıllık ortalama tüketim değerleri alınacak. Alınan ay için geçmiş dönemde bir tüketim yoksa, emsal tüketimler dikkate alınarak fatura çıkartılacak. Söz konusu olan 100 metrekare bir dairenin tüketimi ve faturası ise aynı özellikteki diğer tüketim miktarları göz önünde bulundurulacak.

Salgın önlemlerinin kaldırılmasının ardından gerçek tüketimler ölçülecek. Abonenin gerçek tüketimi, faturalanan tutarın altındaysa iade işlemi söz konusu olacak. Tersi durumda ek ödeme talebinde bulunulacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 09:56
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
OSMAN NURİ YAZICI
OSMAN NURİ YAZICI - 9 ay Önce

bu uygulama yanlış faturaların okunması gerekir

Oguz Adıgüzel
Oguz Adıgüzel - 9 ay Önce

Çok saçma sapan bir uygulama olmuş faturalar kesilsin sanki millet fatura kesenleri görebiliyor hayalet gibi gelip gidiyorlar ruhumuz bile duymuyor ben 1 kere bile şu faturaları kesen birini görmedim

Zeynep karatepe
Zeynep karatepe - 9 ay Önce

Yanlis bir uygulama normal seyrinde devam etsin benden soylemesi ben bu uygulamayi dogru bulmuyorum

Takipci halk
Takipci halk - 9 ay Önce

Çok saçma olmaz böyle bir şey kafasına göre nasıl olcak iyice bizi enayi yerine koydumuz ama

orhan çatalbaş
orhan çatalbaş - 9 ay Önce

mart ayı itibarıyla 6 ay köyde kalacağım bu nasıl ayarlanaca

orhan çatalbaş
orhan çatalbaş - 9 ay Önce

mart ayı itibarıyla 6 ay köyde kalacağım bu nasıl ayarlanaca

Tugay can
Tugay can - 9 ay Önce

Bu tüm aboneler için uygulanmalı.ayrımcılık yapılıyor çok saçma bir uygulama

Nurten yeşilyut
Nurten yeşilyut - 9 ay Önce

Saatler hep dışarda nasıl geriye dönük olcak saçmalık


SIRADAKİ HABER