33 MAHALLEDE AFET RİSKİ NEDENİYLE YAPILANMA YASAKLANDI

Bakanlar Kurulu tarafından 7 ilçedeki 33 mahallenin bir bölümü heyelan tehlikesi nedeniyle Afete Maruz Bölge ilan edildi. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü belediyelere gönderilen yazıda belirlenen alanlarda yapılaşmanın yasaklanması istedi

33 MAHALLEDE AFET RİSKİ NEDENİYLE YAPILANMA YASAKLANDI

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından şehirde yaptırılan çalışmalarda heyelan tehlikesi olan yerleri tespit etti. Belirlenen bölgeler yazı ile Ankara’ya gönderildi. Bakanlar Kurulu da Sakarya’daki 7 ilçe ve 33 mahallede tespit edilen alanları Afete Maruz Bölge ilan etti. AFAD Müdürlüğü de kararın ardından belediyelere yazı yazarak bölgelerde yapılaşmanın yasaklanmasını istedi.
NERELERİ VAR
Akyazı’ya bağlı Kayabaşı, Boztepe, Taşyatak, Altındere, Beldibi, Tepe, Yongalık, Kuloğlu, Haydarlar, Hanyatak ve Harun Usta mahalleleriyle Geyve’ye bağlı Akıncılar Kırcalar, Akıncılar Hacılar, Akıncılar Dere, Dereköy Alifuatpaşa, Koru, Çayköy, Kamışlı, Belpınar, Karacaören ve Sütalan mahalleleri, Hendek’e bağlı Nuriye, Kazımiye, Aksu, Güney mahalleleri, Karasu’ya bağlı Tepetarla ve Yuvalıdere ile Ortaköy Mahalleleri, Kocaali’ye bağlı Koğukpelit ve Karapelit Mahalleleri, Sapanca Dibektaş ile Taraklı Aksu mahalleleri Afete Maruz Bölge İlan edildi.
YAZI GÖNDERİLDİ
İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hüseyin Kaşkaş, 7269 numaralı kanuna göre Afete Maruz Bölgeyi, “Olmuş veya olması muhtemel afetlerden etkilenen veya etkilenebilecek olan ve iyileştirme çalışmaları ile teknik ya da ekonomik olarak ıslah edilmesi mümkün olmayan, sınırları başkanlık ve taşkınlar konusunda da Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü teknik elemanlarınca tespit edilerek haritalanan yapılaşma veya ikamet için yasaklanması bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırılan” alan olarak tanımladı. Kaşkaş ayrıca listenin ilçe belediyelerine ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na gönderildiğini ve imar planlarına işlenmesi için yazışmaların tamamlandığını da açıklamalarına ekledi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE