40 YILLIK SEMERCİ ZAMANA DİRENİYOR

İlimizde yaşayan 64 yaşındaki semerci ustası Mustafa Karatepe, kaybolmaya yüz tutan mesleğini, gelişen teknoloji ve ilerleyen yaşına rağmen 40 yıldır sürdürmeye çalışıyor

40 YILLIK SEMERCİ ZAMANA DİRENİYOR

Teknolojinin gelişmesiyle taşımacılığın yük hayvanlarından taşıtlara geçmesi sonucu kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasındaki yerini alan semerciliği, Hendek’te 64 yaşındaki Mustafa Karatepe talebin giderek azalmasına rağmen zamana direnerek devam ettiriyor. Özellikle tarımın yapıldığı kırsal alanlarda çoğu kişinin yük hayvanına sahip olduğu dönemde gözde meslekler arasında yer alan semercilik, taşımacılığın yük hayvanlarından taşıtlara geçmesiyle talebin giderek azalmasına rağmen mesleğin son ustaları tarafından ayakta tutulmaya çalışılıyor.
ÇIRAK YETİŞMİYOR
Yerine yeni çırakların yetişmediği ve genellikle ustalarının yaşlı olması nedeniyle son demini yaşayan semercilik mesleğini teknolojiye ve ilerleyen yaşlarına rağmen sürdürmeye çalışan Karatepe, semerciliğin eskisi kadar ilgi görmemesinden ve kaybolmaya yüz tutmasından yakınıyor. Küçük yaşlarda ağabeyinden öğrendiği ve zamanında "altın bilezik" olarak adlandırılan mesleğini yaklaşık 9 metrekarelik alanda yaşatmaya çalışan Karatepe, talep olmamasına rağmen her gün açtığı dükkanında çuvaldızını eline alıp 40 yıldır yaptığı gibi yeni semerler dikiyor.  Karatepe, mesleğinin son demlerine yaklaştığını söyledi. Karadetepe, ustalarının giderek azaldığı semercilik mesleğini Türkiye'de yapanların sayısının çok az olduğunu vurgulayarak, Bursa Orhangazi'de ve Beypazarı'nda bu mesleği yapan iki arkadaşının bulunduğunu ve başkasını da tanımadığını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21

izmir escort