50 yıllık tecrübe deprem bölgesinde

Sakarya Üniversitesinin 50 yıllık bölümü olan İnşaat Mühendisliği Bölümden bir heyet, dün Elazığ ve Malatya depreminde etkilenen yapıları incelemek için yola çıktı

50 yıllık tecrübe deprem bölgesinde

Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Emrah Doğan, 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ ve Malatya’da meydana gelen Depremler ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere; Yapı-Yapı Malzemesi ve Geoteknik Anabilimdallları Öğretim Üyelerinden oluşan bir çalışma ekibini görevlendirdiklerini belirtti. 

KİMLER VAR

Heyette SAÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri; Prof.Dr. Kemalettin Yılmaz, Prof.Dr. Erkan Çelebi, Doç.Dr. Ertan Bol, Dr.Öğr. Üyesi Zeki Özcan, Dr.Öğr. Üyesi Necati Mert ve Dr.Öğr. Üyesi Zeynep Yaman bulunuyor.  Heyet Elazığ ve Malatya’da meydana gelen Depremlerde çalışmalarda bulunmak ve daha önceki edindikleri tecrübeleri ve mesleki birikimlerini bu bölgedeki hasar tespiti çalışmalarında da sahaya yansıtarak kamu ve özel şahıslara ait binalarda hasar tespit düzeylerini en doğru biçimde ortaya çıkması için görev yapacak.

50 YILLIK TECRÜBE

Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünün Deprem Araştırmaları konularında oldukça tecrübeye sahip olduğunu belirten Prof.Dr. Emrah Doğan, “50 yıllık bir bölüm olmanın yanı sıra, yakın tarihlerdeki bu bölgedeki Depremler sonrası yaptıkları çalışmalar neticesinde, mesleki uygulama alanında yetkin bir bölüm olduğunu kanıtlamış durumdadır” dedi.

MARMARA VE DÜZCE

Doğan şöyle devam etti, “17 Ağustos 1999 Marmara ve 12 Kasım 1999 Düzce Depremleri nedeniyle yapılarda meydana gelen hasarların tespiti ile ilgili olarak oluşturulan Bilirkişi Komisyonlarında 2 yıl süreyle görev yapmışlardır. Bu süre içerisinde Sakarya, Kocaeli, Yalova, Düzce ve Bolu illerinde birçok binanın teknik incelemelerinin yapılması ve raporlarının düzenlenmesinde görev ve sorumluluk üstlenmişlerdir.”

İKİ DEPREMDE

Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Marmara depremi sonrası bu bölgede yaptığı çalışmalarla hasar görmüş yapıların onarımı, güçlendirilmesi ve rehabilitasyonu konularında çalışmalarda ve proje ve uygulama düzeyinde aktif görevler yapmıştı. Bölüm aynı zamanda 2011 Van Deprem sonrasında yapılan hasar tespit çalışmalarında komisyonlarda ve sahada görevler üstlenmişti. İ.Şener SAK

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER