61 yangın bu yüzden çıkmış! Aman dikkat...

Sakarya'da şiddetli lodosun etkili olduğu son 3 günde soba külünden, anız ateşinden ve buna benzer bir çok sebepten çıkan 61 yangın korku yarattı. İtfaiye Daire Başkanı Ayhan Orhan Arancı,"Vatandaşımız bu konuda duyarlı olsun, özellikle lodosun etkili olduğu günlerde hassas davranalım" diye konuştu

61 yangın bu yüzden çıkmış! Aman dikkat...

sakaryayenihaber.com- 
Azim ÇELİK'in özel haberi

Sakarya genelinde son günlerde etkili olan lodos hayatı olumsuz etkiledi. Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, kent merkezi ve 16 ilçede bu konuda tedbirlerini aldı. İtfaiye gruplarında yaşanabilecek olumsuzluklara karşı araçlar ve ekipler hazır bekletildi.
94 YANGINDAN 61'İ DİKKATSİZLİKTEN
İtfaiye Dairesi'nden yapılan açıklamaya göre son 72 saatte kent genelinde toplamda 94 farklı yangın vakasına müdahale edildi. Orman, çöp, baca, çatı ve bir çok farklı konunun oluşturduğu bu 94 yangının 61'inin vatandaşın dikkatsizliği sebebiyle meydana geldiği ifade edildi. Alınan bilgiye göre, temizlik amaçlı yakılan anızlar ve yol kenarına dökülen soba küllerinden sıçrayan alevler bir çok yangına sebep oldu. 
ONLARCA HEKTAR ARAZİ YANDI
Şehirde özellikle kırsal bölgelerde çıkan bu yangınlar, şiddetli lodosun da etkisiyle büyüyerek paniğe sebep oldu. Çok sayıda araç ve personelle yangınlara müdahale eden Sakarya İtfaiyesi, yangınlara zamanında müdahale ederek çıkabilecek ağır bilançoyu önledi. Özellikle Karasu, Hendek ve Geyve'de dikkatsizlik yüzünden çıkan bu yangınlarda onlarca hektar arazide büyük zarar meydana geldi.
ARANCI UYARDI
Sakarya Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanı Ayhan Orhan Arancı, özellikle lodosun etkili olduğu zamanlarda ufak bir hatanın faciaya sebep olabileceğini belirterek vatandaşı bu sözlerle uyardı: "Son 72 saatte merkez grup ve toplamda 16 farklı ilçede tedbirlerimizi aldık ve yaşanabilecek tüm olumsuzluklara karşı hazır kıta bekledik. İhbar hatlarımıza yüzlerce yangın anonsu geldi bunlardan 94'ü asıllıydı gittik müdahale ettik. Bu vakalardan ise 61 tanesi özellikle vatandaşın dikkatsizliği sebebiyle yaşandı. Vatandaşlarımıza arazilerinde temizlik için anız yakıyor, sobadan çıkardığı külleri çöpe boşaltıyor, şiddetli lodos etkili olduğu için bu ufak kıvılcımlar büyüyerek yangına sebep oluyor. Aynı sebeplerden bacalardan sıçrayan alevler çatıları hatta evlerin kül olmasına sebep olabiliyor. Biz vatandaşlara şu uyarıları yapıyoruz, lütfen özellikle böyle rüzgarın, fırtınanın etkili olduğu günlerde ateş yakmasınlar, küllerini arazilere yanıyor vaziyette atmasınlar. Allah korusun çok büyük facialara sebep olabilir böyle basit hatalar. Bu konularda vatandaşımızdan duyarlılık ve hassasiyet bekliyoruz." 
 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 02:20
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayat ayalp
Hayat ayalp - 7 ay Önce

Yangın çıkmıyor çıkartılıyor. Kuveyt araplar yoksa nasıl toprak sahibi olacak turkiyede yanan yer hemen imara açılır 1 kaç ay sonra araplara satilir

SIRADAKİ HABER