630 kişi sınava girdi

Ülke genelinde oldukça ilgi gören Amatör Denizcilik Belgesi için Karasu’da 630 kişi sınava girdi. 2023 yılına kadar belli aralıklarla yapılacak sınavlarda 1 milyon kişinin belge sahibi olması bekleniyor

630 kişi sınava girdi

SABAH VE ÖĞLEN

Karasu Liman Başkanlığı tarafından Karasu’da gerçekleştirilen Amatör Denizcilik Sınavı, Karasu Şehit İbrahim Abanoz Konferans Salonu’nda yapıldı. Amatör Denizcilik belgesi almak için başvuru yapan 630 kişi iki bölüm halinde sınava girdi. Dün sabah 11.00’da yapılan sınava 330 kişi katılırken öğleden sonra yapılan sınava ise 300 kişi katıldı

 TEKNE KULLANABİLECEKLER

Sınav öncesinde Karadeniz Ereğli Liman Başkanlığı uzman kadrosunda görevli Sedat Bulduk, katılımcılara tekneler ve denizcilik hakkında seminer vererek bilgilendirdi. Sınavda başarılı olan kursiyerler, Amatör Denizcilik belgelerini almaları halinde 24 metre uzunluğundaki tekneleri kullanmaya hak kazanacaklar.

DENİZİ SEVDİRMEK

Karasu Liman Başkanı Ahmet Akalan, “Amatör Denizci Bilgesi bir projenin ürünüdür. Denizlerimizde tekne ve benzeri araçları kullananlara bir standart getirmek için Denizcilik ve Alt Yapı Bakanlığımızın 1 milyon insanımızın amatör denizci sınavına girmesi konusunda ki proje çerçevesinde ilçemizde kurs açıldı. Bu sınavın ilk etabına  1500 kişi katıldı. Bugün de 630 kursiyerimiz belge alabilmek için burada” dedi.

Başkan Akalın sınavı yapmalarında ki en önemli amacın insanlara denizi sevdirmek olduğunu belirterek “Şimdi denize gönül veren herkesin bu belgeyi alması gerekiyor. Bakanlığımızın projesi insanların yüzünü denize döndürmek amacıyla başlatılan bir projedir. Amacımız denizi sevdirmek, denize gönül veren insanları korkmadan denize çıkmalarını sağlamak için düşünülmüş bir projedir. Özel teknesi olan herkesin bu belgeye alması gerekiyor. Bu sınavlar belli aralıklarla 2023 yılına kadar müracaat olduğu sürece devam edecektir” dedi.

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER