8 aydır açız

Kovid-19 salgını nedeniyle 8 ay boyunca kontak kapatan okul servisçileri, “8 aydır bu esnaf aç. Aylardır esnafın cebine para girmedi ve şu anda satabiliyorsa plakasını ve aracını satmaya başladı” dedi

8 aydır açız

Şevval GEÇİN ve Serkan OK’un haberi 

Ulaştırma sektörü ve servis esnafı, kovid-19 pandemisinden en çok etkilenen kesimlerin başında geliyor. Salgın nedeniyle alınan tedbirlerin başladığı mart ayından bu yana kontak kapatan okul servisleri, 7 aydır iş yapamıyor. Sakarya Otobüscüler ve Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Cevat Demir, otobüsçüler ve servis araçlarının pandemi sürecinde yaşadığı sorunları dile getirdi. 

7 AYDIR ÇALIŞMIYORLAR 
Pandemi nedeniyle okulların kapatıldığını ve bu nedenle okul servislerinin de 7 aydır çalışmadığını söyleyen Demir, bu süre zarfı içerisinde esnafın cebine para girmediğini kaydetti. Demir, “Araba çalışmadığı halde esnafın ortalama gideri 500 TL’den başlıyor. Esnaf evine ekmek götüremez oldu, ek iş yapma şansı yok. Çünkü birçok sektörde bu pandemiden etkilendi. Devletimiz, servisçi esnafını yok saydı. 25 bin TL’lik bir kredi desteği sağlandı, bunu da 3 ay sonra başlatmak kaydıyla yaptı. Kredi çekildi bitti ve ödeme zamanı da geldi fakat 8 aydır esnafın cebine para girmedi. Esnaf şu anda satabiliyorsa plakasını ve aracını satmaya başladı” dedi. 

UZUN VADELİ DESTEK TALEBİ
Pandemi nedeniyle servisçi esnafının tek taleplerinin uzun süreli en az 50 bin TL’lik desteğin olduğunu söyleyen Demir, “Okulların açılması yamalı pantolona benziyor. Pantolon eskidiği zaman dizden yama yapılırdı. Okullar şu anda açık ama okul olup olmadığı belli değil. Sadece 2 gün açık. Bazı yayın organlarında sanki virüs sadece toplu taşıma araçlarında bulaşıyor gibi imajlar veriliyor. Oysa ki, servis araçları salgına karşı çok ciddi bir tedbir alıyor. Burada zan altında bırakılıyoruz. Bu yanlış bir düşüncedir. Bu düşüncenin değişmesi gerekmektedir” diye konuştu. 

‘OKUL SERVİSLERİ BOŞ GİDİYOR’
Sınıfların tamamı açılmadığı için servis araçlarının neredeyse boş bir şekilde gidip geldiğini vurgulayan Demir, “Atılan taş, ürküttüğü kurbağa değmiyor. 8 aydır bu esnaf aç. Açlık mertliği bozdu. Esnaf, ‘ben evime nasıl ekmek götüreceğim’ diyerek bunun hesabını yapıyor. Esnafın, arabasına mazot koyacak parası bile yok. Borç alacak kimse de yok. Bu kadar kötü bir duruma gelindi. Devletimizin, esnaflarımıza sahip çıkması lazım ve faizsiz destekler sağlaması gerekiyor. Odamıza özel herhangi bir destekte bulunulmadı. Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçlarına bin TL’lik destek verdi ama bu destek servis araçlarına yapılmadı” ifadelerini kullandı. 

SERBEST KART BELİMİZİ BÜKTÜ 
Pandemi nedeniyle toplu taşıma araçlarında serbest kartların bellerini büktüğünü vurgulayan Demir “Esnaf, halk otobüslerini çalıştırmak istemiyor, çünkü zarar ediyor. Servisçiler zaten çalıştıramıyor. Okullar tam kapasite açılmadığı sürece esnafın para kazanma şansı, evine bakma şansı yok. Bazı veliler, çocukların okullarda salgına yakalanma korkusu yaşıyor, yaz döneminde tatile gidildi, sürekli AVM’lere gidildi ve gidiliyor. Okul ortamları buralardan daha sağlıklı ve tedbirli. Okullar tam kapasiteli açılmadıkça esnafın yüzü gülmeyecek ve evlerine ekmek götüremeyecekler” diye konuştu. 

KORSAN SERVİSCİLİK SORUNU 
Başkan Demir, sektördeki sorunlar ile ilgili son olarak şunları kaydetti, “Şu anda organize sanayi bölgelerinde halen sivil plaka ile taşımacılık devam ediyor. Esnafımızın emeği çalınıyor. Bizler kolluk kuvvetlerine bildirmemize rağmen ve ‘emeğimizde hırsız var’ dememize rağmen onlar hırsızı değil ev sahibini yakalıyor. Denetimlerde sıkıntı var. Ben rahatsız ve huzursuzum. Bununla ilgili birçok dilekçemiz oldu fakat sonuç alamadık. Belediye sivil plakayı daha ucuza çalıştırıyor. D2 belgeli araçlar işsiz kalmış. D2’nin şehir içinde normal şartlara göre hiç servis çekmemesi gerekiyor. Normalde D2 bir ilden bir ile ya da belli bir noktadan yolcu alıp belli bir noktaya bırakması gerekir. Daha ucuza mal etmek için onları çalıştırıyorlar, esnafları çalıştırmıyorlar” 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2020, 16:01
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adalı kuş
Adalı kuş - 4 ay Önce

...

Duyarli
Duyarli - 4 ay Önce

Komse keyiften okullari kapatmiyor.tek bir cocuk dahi evine virusu goturup birinin olumune sebep olsa bunun vebalini siz dusunun.yanlis ornek olmaz oralara cocuklari goturmeyen cok insanda var.saglik herseyden onde gelir.serviste alan dar.kapma ihtimali yuksek malesf.

Sıra Devletimizdedir
Sıra Devletimizdedir - 3 ay Önce

Servisçi esnafının durumu hiç abartısız söylüyorum. Bitik. BİZ istihdam sağladık, vergi ödedik. Şimdi sıra devletimizdedir.
1- Esnaf kredileri faizsiz olarak 1 yıl ertelenmeli
2- Araç yaş sınırı 12 den, 19 a çıkartılmalı
3- Koltuk sensörü ve Mesleki yeterlilik belgesi iptal edilmeli
4- Esnafa 50.000 TL hibe veya 100.000 TL kredi verilmeli
5- Korsan servisçiliğin önüne geçilmeli,
6- Yaz aylarında yetkili firmalarla anlaşabilen servis araçları ile 3 ay boyunca şehirler arası yolcu taşınabilmelidir.