8 derslikli okul camisinin temeli atıldı 

Erenler'deki Sakarya Hafızlık Proje Okulunun 8 derslikli uygulama camisinin temeli DİB Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın katılımıyla atıldı 

8 derslikli okul camisinin temeli atıldı 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, sadece imam hatiplerde değil bütün okullarda gençlerin ilim, hikmet ve adalet ilkeleri üzerine eğitilmesi gerektiğini belirterek, "Adalet, bilgi, hikmet, ilim, irfan bir milletin ayakta durabilmesi için en önemli ilkelerdir." dedi. 

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Sakarya'ya gelen Erbaş, Erenler ilçesindeki Hafızlık Proje Okulu Uygulama Camisi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Allah'a ve ahiret gününe inananların O'nun mescitlerini imar edebileceğini söyledi. 

Caminin yapılıp biteceğine ancak esas önemli noktanın içinin imar edilmesi olacağına dikkati çeken Erbaş, okunan ayetlerde dile getirilen ilkeleri benimseyen gençler yetiştirerek camileri imar edeceklerini anlattı. 

Erbaş, sadece imam hatiplerde değil bütün okullarda yetiştirilen gençlere bu ilkelerin öğretilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bütün öğretmenlerimiz aynı doğrultuda hareket etmeli. Adalet, bilgi, hikmet, ilim, irfan bir milletin ayakta durabilmesi için en önemli ilkelerdir. Allah Resulü Medine'ye hicret ettiğinde ilk yaptığı şey mescit inşa etmek idi ama ardından hemen mektebi kurdu. İşte mektep burada, cami burada. Bizim derdimiz bütün mescitlerimizi suffe mektep haline getirmektir." diye konuştu. 

Medeniyetlerin ilim, hikmet ve irfan temellerinin üzerine kurulduğunu anlatan Erbaş, bu değerlere sarıldığı asırlarda dünyaya güzellikler getirdiğini aktardı. 


 Sakarya Hafızlık Proje Okulu Müdürü Mustafa İnan, temel atma törenine katılan herkese teşekkür etti. SİMDER Başkanı Yahya Bakır da törene katılan herkese teşekkür ederken, uygulama projesinin hayırlara vesile olmasını diledi. İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ise temeli atılan camide insanı insan yapan değerlerin öğretileceğini ifade etti.
 

Bilginin pratiğe döndüğü merkez olacak
Sakarya Hafızlık Proje Okulu uygulama camisinin hayırlı olmasını temenni ederek sözlerine başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Teorik ile pratiği harman ettiğimiz zaman en iyi sonucu alırız. Sadece teorik yetmez. Pratiğe dönüşürse faydalı olur. İnşallah bu cami öğrenci kardeşlerimizin bilgilerini pratiğe dönüştürdüğü önemli bir merkez olacak. Öğrencilerimiz hafızlık ve uygulama merkezleri gibi şansa sahip olacaklar. Bu duygularla caminin yapılmasında emeği gecen tüm herkese teşekkür ediyor, projenin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Bir ilk olma özelliği taşıyor
Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu, “2016 yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İl Müftülüğümüzle yapılan bir protokolle bu proje okulu hayata geçirildi. Temelini attığımız 400 metrekare ibadet alanı ile içerisinde 8 tane derslik barındıran ve bir ilk olma özelliği taşıyan uygulama camimiz çocuklarımıza bu proje okulumuzda öğrendikleri bilgileri pratiğe dökme imkanı sağlayacak. Camimizin hayırlara vesile olmasını dileyerek emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Konuşmaların ardından 8 derslikli uygulama okulu ve camisinin temeli için ilk beton, Erbaş ve protokolün düğmeye basmasıyla atıldı. 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 14:42
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER