86 milyon TL'lik proje! İşte TOKİ'nin detayları

TOKİ'nin Adapazarı'nda yapacağı 572 konut için ÇED süreci başlatıldı. ÇED raporunda bu ayrıntılar öne çıktı 

86 milyon TL'lik proje! İşte TOKİ'nin detayları

sakaryayenihaber.com - Kaan GÜMÜŞEL 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın "100 bin sosyal konut" projesi kapsamında Sakarya'nın Adapazarı ve Kocaali İlçelerinde TOKİ tarafından toplam 841 konut inşa edileceği açıklanmıştı. 
Adapazarı Korucuk Mahallesi'nde yapılacak olan 445 konut için ihaleye çıkılmış, ancak konutların yapımı için çıkılan ihalede konut sayısı 572 olarak yer aldı. Aradaki farkın bazı kamu kurumlarının konut ihtiyacı olduğu belirtildi. 

86 MİLYON LİRALIK PROJE 
Korucuk'ta 73 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilecek 572 konut için ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) süreci başlatıldı. 
Yaklaşık 86 milyon liralık projenin; hafriyat çalışmaları 10 ay, inşaat çalışmaları ise 16 ay olmak üzere tolam 26 ayda tamamlanması planlanıyor. Şantiyede 80 ortalama 80 işçi çalıştırılacak. Vaziyet ve yerleşim planları hazır olan projenin  projenin uygulama projeleri ÇED surecinden sonra yapılacak. Korucuk 2259 Ada, 127-128-129 parsellerdeki konutlar, Kuzey Marmara Otoyoluna 150 metre mesafede yer alacak. 

1. DERECE DEPREM BÖLGESİ 
ÇED süreci için hazırlanan raporda; konutların yapılacağı bölgenin 1. derece deprem bölgesi olduğu, temellerin radye jeneral temel sistemi ile inşa edilmesi planlanlandığı bildirildi. 
Raporda; " Yapılması planlanan toplu konutlar, mevcut inşaat teknolojileri ile en üst düzey teknolojilere Gore yapılacağından en az 50 senelik bir fonksiyonel ömre sahip olacağı tahmin edilmektedir. Tesisatın fiziki ömrü ise, yapıldıkları malzemenin fiziki ömrü ile sınırlıdır. Mekanik aksam, beklenen fiziki ömürleri sonunda yenilenecek, diğer tesisatta da gerekli yenilemelere gidilecektir. Bu tür yenileme çalışmaları ile toplu konutların ömrü daha da uzayacaktır." ifadelerine yer verildi. 

36 BLOK YAPILACAK 
ÇED raporuna göre proje sahası 2 bölgeye ayrıldı. İlk bölgede 21, ikinci bölgede 15 olmak üzere toplam 36 blok yapılacak. Binalar 4 metrelik temele sahip olacakken, buradan çıkan hafriyatın kaya ve taş olan kısımları duvarların üretiminde yapılacak. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2020, 14:17
banner3
YORUM EKLE