'AÇ KALABİLİRİZ AMA ADALETSİZ KALAMAYIZ'

SAÜ Tıp Fakültesi’nin düzenlediği panele katılan Başkan Burak, “Adalet duygusu kutsal ve vazgeçilemez bir duygudur. Aç kalabiliriz, susuz kalabiliriz ama adaletsiz kalmamız düşünülemez” dedi.

'AÇ KALABİLİRİZ AMA ADALETSİZ KALAMAYIZ'

Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin düzenlediği ‘Nörohukuk: Beyin ve Adalet Üzerine’ konulu panele katıldı. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonu’nda düzenlenen panelin moderatörlüğünü, SAÜ Tıp Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Turan Çakır yaptı.
KUTSAL VE VAZGEÇİLMEZ
Panelde konuşmacı olarak SAÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Doç. Dr. Dilcan Kotan Dündar ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usulü Hukuk Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Zafer İçer yer aldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak, adalet duygusunun kutsal ve vazgeçilemez bir duygu olduğunu ifade etti. Başkan Av. Abdurrahim Burak, “Adalet duygusu, vicdan dediğimiz soyut bir duygunun bütünüdür. Bu duygunun eğer tatmin edilmediği durum, davranış veya yönetim biçimleri olursa insanlar adaletsizliğe karşı kendi içinde bir isyanı başlatırlar” dedi.
DEVLETLER NEDEN KURULDU
Bir süre aç ve susuz kalınabileceğini ama adaletsiz kesinlikle kalınamayacağını kaydeden Başkan Burak, “Aç kalabiliriz, susuz kalabiliriz ama adaletsiz kalmamız düşünülemez. Düşünsenize ilk çağlarda devletler niçin kurulmuştur? Eğer haklarınızın ayaklar altına alınıp ezileceğinden korkmasaydı insanlık, devlet kavramına da ihtiyaç olmazdı. Adalet hiçe sayılsaydı; bir iki tüzel kişilik, sendika benzeri birkaç kurum ile devlet dediğimiz bir mekanizmayı yaşatabilirdi. Ancak adalet duygusunu yaşatabilmenin tek yönetimi devletin var olmasıdır ve devletin de adaleti amaç edinmesidir. Bu yüzden adalet duygusu kutsal ve vazgeçilemez bir duygudur” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER