Acı ama gerçek!

Sakarya’nın da bulunduğu Marmara Bölgesinde yaşanan depremler dikkat çekiyor. Deprem yorgunu şehrimizde somut adımlar atılmazsa tehlike çanları çalacak…

Acı ama gerçek!

Serkan OK'un haberi
Birinci dereceden deprem bölgesi olan Marmara Bölgesi’nde 1905 yılından 2019 yılına kadar 5,0 üzerinde 56 deprem meydana geldi. Bu depremlerin en büyüğü ise Gölcük merkezli 7,5 büyüklüğündeki 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi oldu. Sakarya Türkiye’nin gerçeği olan depremlerden en fazla etkilenen şehirlerinden biri durumunda. 
‘DEPREME HAZIR OLMALIYIZ’
Marmara’da en son 5,0 üzerinde 26 Eylül 2019 tarihinde 5,7 büyüklüğündeki Silivri Depremi meydana geldi. İstanbul ve çevre illerinde hissedilen deprem, Sakarya’da da büyük bir korkuya yol açmıştı. Son zamanlarda özellikle Doğu Marmara Denizi altında beklenen büyük bir depremin Sakarya için de önemli bir tehlike olduğu bilim insanları ve akademisyenler tarafından hemen her gün dile getiriliyor. SAÜ’lü akademisyenler başta olmak üzere ilgili STK temsilcileri, jeoloji ve jeofizik mühendisleri, Sakarya’nın olası bir depremde önlem alınmadığı takdirde büyük hasarlar alacağını vurguluyor. Yetkililer her zaman olduğu gibi depremlerin değil yıkılan binaların öldürücü olduğunun altını çiziyor. 
ÇALIŞMALARA BAŞLANMALI
Marmara Bölgesi’nde 1900 yılından 2019 yılına kadar 5,0 üzerinde belirli zamanlarda 56 deprem meydana gelmiş ve bu depremlerin birçoğunda Sakarya’da olmak üzere bazı iller, büyük kayıplar vermiştir. Yetkililer, olası bir depremde tehlikenin belirlenmesinin, deprem zararlarının azaltılması için çalışmalar yapılmasının ve deprem afet farkındalığı oluşturulmasının gerektiğini ifade ediyorlar. 21 yıl önce büyük kayıp veren Sakarya’da bu süre zarfı içerisinde somut adımlar atılmadı. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi’nin meclis toplantısında Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı kuruldu. Bunun yanı sıra Büyükşehir Belediyesi’nce deprem çalıştayının ilk toplantısı da yapıldı. Yetkililer, bu adımların somut bir adım olduğunu belirterek, çalışmaların da bir an önce başlatılması noktasında uyarılarını yapıyor. Somut adımlar atılmadığı takdirde olası bir depremde Sakarya’nın büyük kayıplar vereceği kaçınılmaz.  


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 08:01
banner3
YORUM EKLE